Vizeler

Bisikletle dünya turunda vizeler kaçınamayacağımız şeytansı bir varlığa benzer. Maalesef artık günümüzde pasaport ve vizeler olmadan evimizden uzaklara gidemiyoruz. Vize almak zor bir süreç, pek çok evrakla başvurup sabırla bekliyoruz. Vize almanın tek kuralı, hiç kuralı olmamasıdır. Vizeyi en çok etkileyen kritik noktalar:

-Vatandaşlığınız

-başvurmak istediğiniz ülkedeki politik durum, savaş

-ne kadar para ödemek istediğiniz

-vizeyi veren görevlinin insafı

Ayrıca şu ülkenin vizesi Türk vatandaşları için şu şartlarda verilir demek de çok zor çünkü kuralları sıklıkla değiştiriyorlar.

Vizenin olmadığı bir dünya düşünülebilir mi? İnsan bunu sorgulamadan edemiyor. Neden özellikle gelişmemiş ülke vatandaşları yoğun  vize şartlarına maruz bırakılıyor? 1. dünya savaşından önce dünyada ülkeler arasında seyahat etmek için sadece pasaport olması yeterliymiş. Ancak o günlerde ne dünya nüfusu bu kadar fazlaydı ne de bu seyahatleri gerçekleştirecek ulaşım araçları vardı. Hepimiz sadece insanken doğduğumuz coğrafya kaderimiz oluyor ve dünya içinde, kıtalar ve okyanuslar arasındaki hareketliliğimizi etkiliyor, kısıtlıyor ya da ayrıcalık sağlıyor. Coğrafya değil de keşke yollar kaderimiz olsaydı sadece…