Paketleme, Yolculuğa dair, Yolculuğa dair

Uçakla bisiklet nasıl taşınır?

bisiklet paketleme kutuya yerleştirme

Uçakla yolculuk yaparken bisikletleri en iyi şekilde korumak için kutulamak çok önemlidir. Bu konuda bisikletçiler farklı yöntemler seçerler. Bugüne kadar otuzun üzerinde uçuş yaptık. Bu yazıda uçakla bisiklet nasıl taşınır üzerine deneyimlerimizi sizinle paylaşıyoruz.

Bilet Alırken

Bisikletle yapacağınız yolculuk öncesi uçak bileti alırken mutlaka firmanın bisiklet taşıma standartlarını inceleyin. Fiyatı, ağırlık ve kutu ölçüsü ile ilgili koyduğu şartlar uçak bileti ve firmayla ilgili kararlarınızı değiştirebilir. Bilet alırken sadece koltuk fiyatına değil bisiklet taşıma fiyatına mutlaka bakın. Mesela Onurair yurtiçi uçuşlarda sadece 30 TL alırken THY normal yolcu yük hakkını uyguluyor. Fazla gelen her kg için 6 TL alıyor. Bu durumda 25 kglık bir bisiklet kolisi 200 TL üzerinde bir fiyata geliyor. Aynı durum yurtdışı ve okyanus aşırı uçuşlar için de geçerli. Bisikletli uçmak demek bisikletin sizden daha pahalı uçması anlamına da gelebilir. Uzak uçuşlarda çok aktarma yapacaksanız, bisikletinizi her havalimanında kendiniz teslim alıp tekrar check-in yapma yolunu seçebilirsiniz. Yoksa bisikletin son destinasyona sizinle çıkması şans olabilir. Bisikletle uçarken direkt uçuşları tercih etmeniz daha iyi olur. Biletinizi aldıktan sonra çağrı merkezini arayarak uçuş için bisiklet rezervasyonunuzu yaptırın. Uçaklarda bisiklet yükleme sınırlamaları olabiliyor. Bir uçuşa maksimum 4 bisiklet alıyoruz gibi. Bisiklet ücretini havalimanındaki satış ofisinde ödemeniz isteniyor. Ancak bazı havayolları mesela Ukrayna havayolu önceden öderseniz bisiklet ücretinde % 50 indirim yapıyor.

Uçuğa yükleyeceğimiz bisikleti 3 şekilde hazırlayabiliriz:

bisikleti balonlu naylonla bantlama

1-Plastik poşetle sarmak

Pek çok havayolu bu yöntemle bisikleti vermek istediğimizde kabul etmedi. Sebebi standart dışı olması. Bisiklet bu şekilde illaki zarar görüyor. Havalimanı çalışanları kutusuz olduğu için uçağa taşırken dikkatli olmaya çalışsalar da, herhangi bir koruma olmadığı için bisikletimiz hasara açık oluyor. Bisikletlerimiz en az bizim kadar önemli ve zarar görme riski bu seçenekte çok yüksek. Tavsiye etmiyoruz. Bisikletinizi teslim aldığınız anda turunuzun ilk sorunları başlayabilir.

kutusuz bisiklet

2-Profesyonel bisiklet taşıma çantası kullanmak

Vaude gibi markaların özellikle yol ve dağ bisikletlerini rahatlıkla içine alan büyük bisiklet taşıma çantaları var. Tercih etmiyoruz. Çünkü tur bisikletleri bu çantalara ön ve arka bagaj, çamurluk gibi fazlalıklar nedeniyle sığmıyor. Gittiğimiz yerde bu büyük ve ağır çantayı nereye bırakalım? Yanımızda taşıyamayız, atamayız da, 100 euro civarında pahalı bir ürün. Yani yolculuğumuzda yük oluyor.

bisiklet kutusu süsleme

3-Bisiklet kutusu kullanmak

Bizim sevdiğimiz ve bu yazıda detaylıca anlatacağımız uçakta bisiklet nasıl taşınır sorusunun cevabı kutulamaktır. Neden kutulama? Dünyanın her yerinde bisikletçilerde, havaalanlarında bedava veya ucuza bulabilirsiniz. Bisiklete gelecek zararlar ilk önce kutuya gelir, kutu ciddi bir dış koruma sağlar. Varış noktasında da bisikleti teslim alır, kutuyu atarsınız. Ayrıca uçuğa yüklemesini yapanlar standart bir paketleme şekli olduğu için rahat indirip kaldırırlar. Bisikletin hassas aksamları koruma altına alınmış olur. Kutunun içine fazladan eşya koyup ağırlıktan kazanabilirsiniz. Biz rackpack’ı veya çadır, uyku tulumu, mat gibi eşyalarımızı, ön çantalardan birini genelde kutuya koyuyoruz. Kutular için çoğu firma ağırlık sınırı koymuyor. Yine de firmanın bisiklet taşıma kurallarını kontrol etmek de fayda var.

bisiklet kutusuyla havalimanına nasıl gidilir

Bu yöntemin dezavantajı, kutu çok büyük olduğu için havalimanına taksi ya da özel araçla gitmektir. Biz bu probleme de bir çare bulduk. Bisiklet kutusunu ve tüm paketleme malzemelerimizi (balonlu naylon, bant gibi) katlayıp rackpack’ın üzerine sabitliyoruz. Ve kısa süreli yüklü bisikletlerle sürüş yaparak havalimanına erken gidiyoruz. Bütün paketleme işlemini orada yapıyoruz. Havalimanlarında genelde x-ray cihazları bisiklet kutularının geçemeyeceği küçüklüktedir. Kutuyla oraya vardığınızda güvenliktekiler x-ray’ den kutuyu geçiremediklerinden açmanızı istiyorlar. Kutuyu açtıktan sonra bisikleti de x-ray’ den geçirmek isteyenler çıkabilir, bu durumda ön ve arka tekerleği bile sökebilirsiniz.

Eğer kutulamayı havalimanında yaparsanız, x-ray’ den her şeyi geçirmiş oluyorsunuz. Bisiklet ve malzemeler kutulandıktan sonra bir daha kutu açılmamış oluyor. Havalimanında ve uçuş firmasında olup bitenlerin bir standardı yok. O gün bu işi yapan kişilerin insiyatifine kalıyorsunuz. En kötü, en zorlu kişilere denk gelebilme ihtimalinize karşı havalimanına en az 5 saat önceden ulaşmanızı tavsiye ederiz. Biz çoğu zaman uçağı erken saate alıp geceyi havalimanında geçiriyoruz. 10-15 saat önce orda olup zamana sıkışmanın önüne geçmiş oluyoruz.

Bisiklet kutulamak için gerekli malzemeler

bisiklet paketleme uygun kutu bulma

1-Büyük bisiklet kutusu

29’’ veya elektrikli bisiklet kutularına tur bisikletleri rahatlıkla sığıyor. Bisikletçilerden bir kaç hafta önce rezerve etmeniz gerek. Yoksa 2 küçük bisiklet kutusu alarak birleştirmenizi öneriyoruz. Eğer bisiklet kutusu bulamazsanız, motorsikletçilere ya da mobilyacılara gidip büyük kutular bulup birleştirebilirsiniz. Büyük bir kutu bulursanız bu defa da o kutuyu bisiklete göre küçültmek gerek. Amacımız ne çok ağır, geniş bir kutu ne de çok küçük ve bisikleti 2 büklüm edecek bir kutu. Optimum bir yerde buluşmamız gerek.

bisiklet paketleme kutu zımba sökme

Kutuyu aldıktan sonra gözden geçirin. Bazen büyük boyutlarda zımbalar kutu üzerinde kalabiliyor. Farketmezseniz elinize veya bisiklete zarar verebilir. Kutuyu büyük zımbalardan temizlemeniz gerekir.

2-Balonlu naylon veya kauçuk

Beyaz eşya ya da mobilyacılardan bedava temin edebilirsiniz ya da Koçtaş, Bauhaus gibi firmalarda 5mr, 10mr gibi uzunluklarda satılıyor. Balonlu naylonu, kadro, ön, arka farlar, vitesle ilgili hassas parçalar, fren-vites kolları gibi zarar görebilecek parçaları sarmak için mutlaka edinmeniz gerekiyor. KM sayacınızı da bisikletin üzerinde bırakmayın. Düşüp kaybolabilir, gidon çantanıza atın.

bisiklet paketleme kutu bantlama

3-Koli bandı

Bolca olması çok önemli, balonlu naylonla bisiklet kadro ve hassas parçalarını bantlamak gerekiyor. Ayrıca kutunun dışı için de bolca kullanmak gerekiyor. Havalimanlarında paketlenmiş kutuyu açtıran biri çıkar ve tekrar bantlamanız gerekirse yedek bant çok önemli. Yedek bant yoksa kutuyu nasıl kapatacaksınız? Yaratıcılık gerekiyor. Yanımıza 2 kutu için 4 tane alıyoruz, ikisini kullanıyoruz, diğerleri de yedeğimiz oluyor.

bisiklet paketleme kutu içi görünüm

4-Ön maşa plastiği

Bisikletin ön tekerini kutulama sırasında çıkardığınız taktirde dışardan alınan beklenmedik darbelerle maşanın geometrisi bozulabilir, yamulabilir. Maşayı korumak için maşanın genişliğini dolduracak aluminyum veya sert plastik boru keserek mandalla sıkıştırabilirsiniz. Diğer alternatif ise bisikletçilerde yeni bisikletlerden çıkan orjinal parçayı temin edebilirsiniz.

5-Streç film

Kutuyu bantladıktan sonra, streç filmle tamamını sarıyoruz. Kutuya darbelere karşı ekstra güvenlik sağlıyor.

Bisikletin demontajı

Uçakla bisiklet nasıl taşınır sorusunun en kritik bölümünü bisikleti kutuya koymadan yapmamız gerekenler oluşturur. Bisikletimizin uçuşa hazırlanması süreci. Bisikleti kutuya yerleştirmeden önce yapmamız gerekenler:

bisiklet paketleme kutu içi görünüm

1-Sele borusu

Kutunun boyutuna göre sele boyunu indirmek gerekir. Kutu çok kısaysa sele borusunu sökmek gerekebilir. Bu durumda söküp balonlu naylonla sarın. Deri sele kullanıyorsanız mutlaka koruyucu yağmur kılıfını takın. Çarpma, sürtmelere karşı seleyi koruyacaktır.

bisiklet paketleme pedal sökme

2-Pedal sökme

Pedal sökme için 14-15 iki ağızlı anahtar veya 8mm alyan gerekiyor. Yeterli güç almak için anahtarın ya da alyanın ucuna boru takılabilir. Diğer alternatif, bez sararak bisiklet düzken geriye doğru şoklayarak sökebilirsiniz. Daha açık ifade edelim, sağ pedalı saat yönünün tersine, sol pedalı da saat yönüne çevirerek sökün. Bu işlem güç ve ustalık gerektirir, pedallar uzun zamandır sökülmediyse bir kaç gün önceden bisikletçiye gidip gevşettirebilirsiniz. Tur sonrası pedallar sıkışacağı için yine pedalları gevşetmenizi tavsiye ederiz.

bisiklet paketleme pedal paketleme

Pedalları söktükten sonra balonlu naylonla sıkıca sarın. Arka bagaj taşıyıcıya bantlayabilirsiniz. Kutuya öylesine atarsanız, bir yerlere çarpıp bisiklete zarar verir, kutuyu delebilir.

bisiklet paketleme gidon boğazı gevşetme

3-Gidon veya ön teker sökme

Uygun boyutlarda kutu bulduysanız gidon boğazı hafifçe gevşetilip kadroya paralel şekilde tekrar sıkılır. Gidonu zarar görmemesi açısından balonlu naylonla sarmakta fayda var. Kutunuz kısaysa gidon boğazını çıkartarak gidon ve gidon boğazı setini kadronun üçgen kısmına düzgün şekilde bantlayın. Gidon boğazını çıkartmanız durumunda furş takımının çıkmasını engellemek için furş takımını maşa borusuna zipties ya da iple sabitleyin.

bisiklet paketleme ön teker sökme

Diğer bi opsiyon da ön tekeri çıkarıp maşa koruyucu plastiği takmak olacaktır. Gidonu da duruma göre yukardaki iki opsiyondan birini seçerek kadroya paralel şekilde paketleyebilirsiniz. Ön tekeri kutunun içinde ortalara bir yere yerleştirebilirsiniz. Ön tekerin mandalını çıkarın. Dinamonun olduğu bölgeyi balonlu naylonla sarıp olası zararların önüne geçin. Mandalı ayrıca sarıp arka taşıyıcıya pedalla beraber bantlayarak sabitleyin. Kutu çok büyük olduğunda hiç bir x-ray den geçemiyor. Kutumuz büyük olsada çoğu zaman ön tekeri çıkarıyoruz. Maşanın kutuyu delmemesi için maşa uçlarını balonlu naylonla iyice sarın. Gidon boğazını sökmemeyi tercih ediyoruz. Böylece kutu eni küçülüyor, ağırlıktan avantaj sağlıyoruz.

bisiklet paketleme tekerin havasını indirme

4-Dış lastiklerin havası

Uçakta yüksek hava basıncı nedeniyle ön ve  arka lastiklerin havası biraz indirilir. Fazla indirirseniz jantlar dış lastiklere zarar verir. Tatlı bir ayar yapmak gerekiyor. Uçuş firması görevlisi tekerlerin hava kontrolünü yapabiliyor. Yapmasalar bile emin olmak için mutlaka soruyorlar.

5-Fren pabucu ve diskler

Bisikleti sökme işlemi esnasında hidrolik v-fren pabuçlarının düşmemesine dikkat edin. Hidrolik disk frende ise ön tekerleği söktüğünüz taktirde disk adaptörünü kaliperin kapanmaması için araya sokun. Disk adaptörü yoksa, genişliği kadar demir para veya karton, plastik bir malzemeyle aranın kapanmasını engelleyici önlemi alın.

6-Vitesler

Arka attırıcının zarar görmemesi için vitesi en büyüğe getirin, yani her ikisini de (ön ve arka) 1. vitese ayarlayın.

7- Bagaj taşıyıcılar ve çamurluk

Büyük bir kutu bulmanızda ısrar etme sebebimiz bu. Eğer kutu küçükse taşıyıcıları ve çamurluğu sökmek gerekir. İndiğinizde tekrar takmak ciddi bir zaman kaybı yaratacaktır. Ayrıca büyük kutu bulduğunuzda gidonu, seleyi, tekerleri de sökmeyeceksiniz. İndiğinizde bisikletin montajı inanılmaz hızlı ve kolay olacaktır.

bisiklet paketleme kutuyu bisiklete Gore ayarlama

8-Kadro

Kadroyu genel olarak kauçukla veya balonlu naylonla sararak herhangi bir sürtünme yada çarpma ile oluşabilecek çizikleri engellemiş olursunuz.

Tüm bu önlemlerden sonra bisiklet kutunun içine girmeye hazır.

9-Diğer eşyalar

Bisikleti kutuya yerleştirdikten sonra kaskınızı kutuya uygun bir yere yerleştirebilirsiniz. Boşluklara bisiklet çantalarından birini ağırlık olarak dengesizlik yaratmayacak ve bisiklete zarar vermeyecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Su şisesi, yağ ve yakıt şişelerini biz kadroda bırakıyoruz.

bisiklet paketleme stres filmle sarma

10-Kutuyu bantlama-streç filmle kaplama

Artık kutu hazır, bantlayarak kapatmadan önce uçuş görevlisinden kutuyu kontrol etmesini rica edebilirsiniz ya da kapattığınızı haber verebilirsiniz. Kutuyu kapattıktan sonra kontrol etmek isteyip de açtırmasın diye. Bantla kutuyu defalarca ve sıkıca her yerinden sardıktan sonra tamamını streç filmle kaplayın. Streçledikten sonra görevlilerin taşıması için üst taraftan elle tutup kutuyu taşıyacak şekilde 2 tane 5er cmlik delik açın. Kutuyu büyük yük bölümüne teslim edin. Artık yolculuğa hazırsınız.

bisiklet paketleme kutu fotoğraf

11-Kutu üstü süsleme

Kutuyu streçledikten sonra üzerine bisiklet,rotanızın resmi gibi şeyler çizerek bantlayabilirsiniz. Bisikleti kutunun içine yerleştirirken yazıların ters olmamasına dikkat edin. Kutunun üzerine sosyal medya hesabınızı veya websitenizi yazabilirsiniz. Oklarla bisikletin yönünü çizin. Daha önceki turlardan fotoğraflarınızı kutunun üzerine bantlayın. Havalimanı görevlilerinin size olan saygısını artırırsınız. Ayrıca fotoğraflar kutuları sempatikleştirerek yol ruhunu veriyor. Havalimanında sizi görenler bisikletle yolculuklarınızı merak ediyor. Görevliler de bu yol ruhunu taşıyan sevimli bisikletleri daha bir özenle taşıyorlar.

bisiklet paketleme kutu ve cantalar

12-Bisiklet çantaları uçağa nasıl yüklenir?

Toplam 6 adet çantamız var. Çantalardan birini ve gidon çantasını yanımıza aldığımızda geriye 4 çanta kalıyor. Uzun uçuşlarda hava yolu firmaları tek parça seyahat etmemizi istiyor. Bu nedenle çantalarımızı toplu olabilmeleri, kaybolmamaları ve zarar görmemeleri için büyük pazar çantası dediğimiz anneanne çantasına koyuyoruz. Yukardaki fotoğrafta görüyorsunuz. Bu pazar çantaları ucuz ve dayanıklı. Fiyatları 10-15 TL arasında. Yani varış yaptığınız yerde tıpkı bisiklet kutusu gibi çöpe atıp devam edebilirsiniz.

Bütün bu yorucu süreç tamamlandıktan sonra kendinize havalimanında güzel bir ödül verin.

idworx bisikletlerimiz bizim en değerlimiz. O nedenle kutu bulmak ve anlattığımız detaylı paketleme, kutulama aşamalarının her birini özenle yapıyoruz. Yolculuğumuza günler öncesinde hazırlanıyoruz. Kutuyu havalimanına gitmeden evde idworx bisikletlerimizle deniyoruz. Havalimanına taşınacak hale getiriyoruz. Bunların hepsi sabır ve tutku gerektiren bir süreci özetliyor. Eğer uzak bir yerde bisikletinizle tur yapacaksanız ve bu eziyete katlanmak istemiyorsanız, bizimle iletişime geçin.

Dipnot: Biz her uçuşta yeni şeyleri deneyimleyip paylaşıyoruz. Kaçırmış olduğumuz noktalar olabilir. Düşenemediğimiz fikirler de olabilir. İletirseniz seviniriz. Fotoğraflar farklı zamanlarda yaptığımız gezilerden. Son geldiğimiz noktada streçlemek çok daha güvenli!

Uçakla bisiklet taşımayı yeni bisikletlerimizle ve on belki yirmi yeni uçuş yaptıktan sonra yenilemek istedik.

Deneyimlerimizi paylaştığımız yeni videomuz yayında, 20.04.2020


Uçakla bisiklet nasıl taşınır? Sizin için 21 dakikalık bir video hazırladık. Youtube videomuzdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Varış yaptığımız yerde bisiklet kutularını teslim alırken bizi neler bekliyor? Dünyanın en tehlikeli yollarından biri olan Derebaşı Virajları‘nda gerçekleştirdiğimiz bisiklet turunda Trabzon Havalimanı’na iniş yaptık. Bisikletlerimiz nasıl teslim aldık ve monte ettik? Aşağıdaki video da izleyebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.