Tur bisikletlerimiz

Yolculuklarımızda bize idworx marka 27.5 jant oPinion BLT model, Pinion vites donanımına sahip tur bisikletlerimiz Exodus ile EGO eşlik ediyor.

700binkm ‘bisikletle dünyada yaşam’ projemizde tur bisikletlerimiz olarak neden yol arkadaşlarımız Exodus ile EGO’yu seçtik? Bu süreçte bisikletlerimizde neler deneyimledik ve geliştirdik? Kayda değer ilk tur bisikletinden anlatmaya başlamak en iyisi olacak. Eskilere girersek özellikle Marco’nun geçmişi epey kalabalık 🙂

Exodus ve EGO’ dan önce Koçkar ve Kuzgun

Başak’ın ilk tur bisikleti Koçkar Farsça’da “göçebe” anlamına geliyor. Bisikletle yolculuk Başak’a göre göçebe bir yol hikayesi.

Koçkar ismini verdiğim ilk arkadaşım KOGA Signature worldtraveler 26’’ siyah bir tur bisikleti idi. Verdiğim diyorum çünkü bu bisikleti alırken henüz Marco ile tanışmamıştık. 2012 Mart ayında De Vakantiefietser Amsterdam’dan satın aldım. Rohloff göbekten vites sistemi, Gates kayışlı aktarım (zincir yerine), magura HS33 hidrolik v-frenler, SON dynamo ve SON edelux ön far, Tubus ön ve arka taşıyıcılar, Brooks sele, kelebek gidon ile bisikletle dünya turu yapılacak bir bisikletti.

700binkm Basak Bulut Koga signature worldtraveler Tayland

700binkm Basak Bulut Koga signature worldtraveler Tayland

Güneydoğu Asya bisiklet turumda (Tayland, Laos, Kamboçya’da 3 ay, 3.000 km) özellikle arka tekerde Rohloff kayış gergi sisteminin kadrodaki tasarım problemleri yüzünden arka frende sürekli sürtme sıkıntıları yaşadım. (Bu problemlerin daha sonraki yıllarda çıkan modellerde düzeldiğini gözlemledik.) Ayrıca De Vakantiefietser’de ölçüm bisikletinde kişiye göre tasarlanan KOGA Signature worldtraveler 47’’ kadro boyu, büyük gelmesi nedeniyle Tayland’ın Kokut adasında yokuş yukarı çıkarken düşmeme ve ayak bileğimin burkulmasına sebep oldu.

2012’de katıldığım Gökova Bisiklet turunda yağmurlu bir günde girdiğim derin çukurda bisikletimle asfaltta 3 metre sürüklendikten sonra KOGA’ nın çelik maşasında yaşanan çatlama ve garanti kapsamına alınmaması sebebiyle sanırım bisikletten de biraz soğumuş oldum.

 

Başak Bulut Gököz Milli Parkı bisiklet turu

Başak Bulut Gököz Milli Parkı Bursa

Tur bisikletlerimiz Koçkar ve Kuzgun’nun yaşadığı değişim

2013’te Bisiklet Gezgini’ ni açtıktan sonra 43 cm 26’’ idworx offrohler’a geçme kararı aldım. Bisikletteki basitlik, dayanım, fren sistemindeki mükemmellik (magura HS33 firmtech-kadroya entegre sistem) ve özellikle kadro boyunun bana daha uygun olması gibi sebepler beni bu markaya yönlendirdi. Tabi bir de aktarım sisteminde gerginlik için centerlock orta göbek sistemi uzun ömürlü olarak tasarlanmıştı. 2. bisikletimizi aldıktan sonra Marco KOGA bisikleti kullanmaya başladı.

Üzerinde pek çok değişiklik yaptı. Jantları CSS dediğimiz seramik kaplı, dayanımı yüksek versiyonla değiştirdi. Brooks titanium sele, SON edelux 2 ön far gibi iyileştirmeler yaptı. Yine de 47 cm kadronun kendisine de büyük geldiğine karar verdi. Idworx offrohler’ daki sadelik ve mükemmellik onu da cezbetti ve ilk fırsatta, 2014 baharında idworx 43 cm 26’’ Off Rohler’ a geçiş yaptı. Adını da ‘Kuzgun’ koydu.

 

700binkm Rahman Karatas Fas Dades Gordes

700binkm Marco Fas Dades Gordes

Fas’ ta yaptığımız zorlu bisiklet yolculuğunda yerküre gezgini Marco KOGA Signature’ ı yaptığı iyileştirmelerle kullanmıştı. Ancak bu deneyimde hissettiği şeyler benim Tayland’da hissettiklerime çok benziyordu. Fas yolculuğumuzdan sonra KOGA Signature hayatımızdan tamamen çıkmış oldu.

Idworx Off Rohler Modelini Seçme Sebeplerimiz

Şuan dünyada tur bisikletinde 26’’ kadrodan uzaklaşılan bir dönemdeyiz, 27.5”, 28’’ ve 29’’ bisikletler moda oldu. Biz ufak insanlar olsak da (1.57 m-1.67 m) firmaların seçimlerine uymak ve kadro geometrisinde doğru seçimler yaparak teker çapındaki büyümeyi dengelemek gerekiyor. O yıllarda Off Rohler Evo henüz çıkmamıştı ve biz de 26” Off Rohler model bisikletlerimizle uzun yıllar pedallama şansını yakaladık.

 

700binkm Rahman Karatas Darlik Baraji

700binkm Marco Darlık Barajı

Idworx Off Rohler’ ı seçmemizdeki ana sebepler, tur bisikleti için kompakt kaliteli aluminyum kadro, konfor, 26’’ jantlar, Rohloff göbekten vites sistemi, Volvo’ya eş değer sürüş keyfiydi.

Idworx, Türkiye’de pek bilinen bir marka değildir. Sahibi Gerrit Gaastra, firması ise Bike Basics’ dir. Bir dönem Batavus, KOGA bisikletlerin, Shimano Avrupa distribütörlüğünün yönetimini yapan Accell Grubu’nun sahibi olan ailenin torunudur kendisi. İddiası ise dünyadaki en kaliteli bisikletleri yapmak olan Gerrit Gaastra , Schwalbe gibi bisiklet sektöründeki bazı önemli markalarının AR-GE’ sini de yönetiyor. Ve yaptığı her yenilikle bisiklet dünyasında ‘devrim’ yaratıyor.

idworx Off Rohler’ larımızın detaylı konfigürasyonu

700binkm_kockar_kuzgun_pasamandir

700binkm Riva Istanbul

idworx Off Rohler, 26”, 43cm, Rohloff göbekten vites sistemi, zincirli aktarım sistemi, Magura Firmtech Frenler, SON göbek dinamo ve SON e-delux II ön far, Rigida Ryde seramik jantlar, Sapim jant telleri, Ergotech kelebek gidon, Gilles Berthoud titanyum raylı sele, Brooks sargı, DT Swiss mandallar, Schwalbe supreme katlanır lastikler

idworx Off Rohler tur bisikletlerimiz bu konfigürasyonla dünyayı bir kaç defa turlayabilecek dayanım ve konfordaydı. Marco’ nun bisiklet mekaniğinde çok iyi olması ve uluslararası anlamda Rohloff teknisyeni olması Koçkar ve Kuzgun’a yaptığı düzenli bakımlar ve iyileştirmeler sayesinde yollarda lastik patlaması da dahil olmak üzere herhangi bir problem yaşamıyorduk. Hayatımızın geri kalanında yol arkadaşlarımızın idworx Off Rohler olduğuna ben kendi adıma (Basak) inanıyordum.

Rohloff vites sistemi ile 400binin üzerinde yol yapan bisikletçiler vardı. Ayrıca idworx’ ün üzerindeki pek çok malzemenin ömrünün sonu daha herhangi bir kullanıcı tarafından getirilmemişti. Her şey uzun ömürlüydü. Bu sebeple bir idworx satın aldığınızda ömrünü bitiremeyeceğiniz bir bisikletiniz olur, belki sizden çocuklarınıza ve torunlarına kalacak yaşayan bir bisiklet. idworx bisikleti seçmek için sebeplerimizi sıraladığımız blog yazısı için tıklayın.

Bisikletle dünya turu yapmak isteyenlerin için hazırladığımız Rohloff’la tur yapmak için 17 sebep yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak her şey her an değişebilirdi ve aslında her zaman daha iyi bir opsiyon vardı. Teknoloji ilerliyor, yenilikler bisikleti, dünyanın en basit ulaşım aracını giderek daha akıllı hale getiriyordu. Buna kim karşı koyabilirdi ki?

idworx oPinion BLT

2018 kasım yeni tur bisikletlerimiz idworx oPinion BLT’ ler

idworx bisiklet markamızın sahibi Gerrit Gaastra 2018′ in Ağustos ayında müthiş bir teklifle geldi. Almanya Wachtberg’ de idworx Bike Basics fabrikasını ziyarete ederek dünyayı pedallayacağımız yeni bisikletlerimizi teslim almak için bizi davet etti. Fabrika gidiş videomuzu izlemek için 700binkm YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Bizden ve yeni içeriklerimizden haberdar kalmak için abone olmayı unutmayın.

idworx Opinion BLT model bisikletlerimizin konfigürasyonu oldukça farklı. Artık Rohloff yerine 12 vitesli Pinion C 1.12 kapalı vites sistemi, Hope disk frenler ve 27.5” jant 46 cm dağ bisikleti geometrisine sahip idworx oPinion BLT‘ lerle pedallıyoruz. Bisikletlerimizin rengi griden beyaza döndü.

Off Rohler’ larımızı ise doğdukları yere Wachtberg’ e götürdük. Biz yol hikayelerimize Exodus ve EGO ismini verdiğimiz idworx oPinion BLT’ler ile devam ediyoruz. Yeni maceralar için takipte kalın.

Bu arada idworx bisikletlerin 2019 yılı yeni koleksiyonuna detaylı göz atmaya ne dersiniz? 2020 yılında da modeller değişmedi ancak almak istediğiniz her idworx modelini artık ICP-idworx renk programı kapsamında 208 renkten birine boyatabiliyor ve idworx marka yazısının karakterini seçebiliyor, parlak ya da mat yüzey seçebiliyorsunuz.

Bir gün sizde idworx marka bir bisiklet almak isterseniz her türlü sorunuzu cevaplamaya hazırız. Bize e -posta yollayabilir, bu paylaşıma yorum yazabilir, sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yollarda yeni hikayeler yazmak üzere, herkese sağlıklı ve uzun yıllar diliyoruz.