Bisiklet, Yedek parça

Tur Bisikleti ve ekipman seçimi

700binkm fas çöl koçkar kuzgun

Bisikletle 1880’lerden beri yolculuklar yapılıyor. Önemli olan yola çıkmak, yolda olmaktır, her türlü bisikletle dünyayı pedallayabilirsiniz. Bunun pek çok örneği var. Biz sadece daha konforlu bir bisiklet yolculuğu yapmak istediğinizde nasıl bir tur bisikleti ve ekipman seçimi yapmalısınız konusunda bilgi vereceğiz.

Tur bisikleti ve ekipman seçimine tur bisikleti ile başlıyoruz. Tur bisikleti sizi yükünüzle beraber konforlu bir şekilde taşımak için tasarlanmıştır. Tur bisikletleri ağır yükleri taşımak amacıyla basit, dayanıklı, güçlü, sarsılmaz, dik ve serttirler. Tur bisikletlerinde çanta taşıyıcılar , çamurluk ve suluklar için uygun delikler olmalıdır. Tur bisikletleri tek tip değillerdir, kullanım amaçlarına göre çeşitlenirler. Kısa turlar, off-road, dünya turuna göre farklı modeler mevcuttur.

Tur bisikleti seçiminde en önemli konu hangi amaçla kullanacağınızdır.
Bisikletle nasıl yolculuklar yapmayı planlıyorsunuz?

Hızlı mı yavaş mı?
Hafif mi ağır mı?
Asfaltta mı patikada mı?
Kısa süreli mi uzun süreli mi?
Kısıtlı bütçeyle mi yüksek bütçeli mi?

Yukarıdaki soruların cevapları ihtiyacınız olan bisikleti belirlemenizde yardımcı olacaktır.
Bütçeniz kısıtlıysa ya da kısa turlar yapacaksanız, çok fazla para yatırmak istemiyorsanız, 2. el tur bisikleti ya da hibrit bisikletleri araştırabilirsiniz.
Elinizdeki mevcut dağ / yol / şehir bisikletleriyle çeşitli modifikasyonlar yaparak bisikletinizi kısa sürede tur yapabilecek hale de getirebilirsiniz.
Yolculuklarda sağlam irade ve olumlu düşünme en önemli değerlerdir, malzeme bunlardan çok sonra geliyor.
Yolda sorun yaşamak istemiyorsanız, zamanınız kısıtlı ise, teknik bilgi ve mekanik beceriniz yetersizse ya da en önemlisi “dünyaya bir kere geldim, her şeyin en iyisine layığım!” diyorsanız, iyi, kaliteli bir tur bisikleti almanızı tavsiye ediyoruz.

Tur bisikletinde rahat sürüş pozisyonunda olmak ve yumuşak vites aralığına düşmek iyidir, hız arka planda kalır.

Kasım 2018’de bisiklet markamız idworx tarafından Almanya’daki fabrikaya davet edildik. Yeni tasarımlarından macera bisikleti grubundaki idworx oPinion BLT‘leri test etmemizi ve idworx markasının elçisi, temsilcisi olmamızı talep ettiler. idworx markasına gönülden bir bağlılığımız var, çünkü dünyadaki en mükemmel tur bisikletini üretiyorlar. idworx bisikletleri seçmek için 12 sebep yazımızı göz atın, bizi daha iyi anlayacaksınız.

Kadro seçimi

idworx opinion blt stelvio mountain

idworx opinion blt stelvio mountain climb

 

Tur bisikleti kadrosu aluminyum mu olmalı, çelik mi tartışması en sıcak konulardandır. Aluminyum kadrolar üretimdeki yüksek teknoloji nedeniyle pahalı ancak hafif ve sert (esnek olmayan) ‘tirler. Çelik kadrolar ise ağır, ucuz ve esnektirler. Çelik kadroya herhangi bir hasar geldiğinde dünyanın her yerinde kaynak yapılabilir. Bu bir avantajdır. Ancak çelik kadrolara çok iyi bakılması, sık sık temizlenip yağlanması, yağışlı havalarda korunması gerekir. Malzeme paslanmaya açıktır. Tur bisikleti olarak tasarlanmış aluminyum bir kadro normal şartlar altında kırılmaz, kaza gibi durumlar normalin dışındadır.

Maşa seçimi

700binkm idworx opinion blt

700binkm idworx opinion blt

 

Amortisörlü maşalar asfalt olmayan yollarda çok rahat gelebilir ancak herhangi bir problem olduğunda tamir etmek zordur. Ayrıca amortisörlü maşaların hafif ve kaliteli olanları pahalıdır, ön çanta taşıyıcı takmak delik olmadığı için kancalarla mümkündür, bu durumda ağırlığı artırır. Dünya turuna çıkan tur bisikletlerinde düz maşa tercih edilir. Ancak yukarıdaki sorulara tekrar dönmek ve değerlendirmek lazım, siz nasıl bir tur yapmak istiyorsunuz? Off-road kısa süreli turlarda amortisör kullanmak mümkündür ancak dünya turunda düz maşa kullanmanızı tavsiye ederiz, rijitlik etkisi de var.

Sele seçimi

idworx opinion blt uludag

idworx opinion blt uludag

 

Uzun yolculuklarda sele seçimi çok önemli ve kişiseldir. Tercihiniz uzun sürüşlerde en rahat ettiğiniz sele olmalı. Kauçuk, jelli ya da plastik seleler günübirlik turlarda rahat gelebilir ancak uzun vadede rahatsız edici olurlar. Deri sele birkaç hafta içinde sizin şeklinizi alır. Ayrıca uzun süreli bisiklet sürüşlerinde sert seleler daha iyidir. Seleye otururken kemiklerin üzerine oturmak gerekir, sinirlerin üzerine oturursanız bacaklarda uyuşma olacaktır. Deri selelerin sertliği sebebiyle ilk zamanlar alışması zor gelecektir ancak kemik etrafındaki dokular yavaş yavaş duyarlılığını kaybedecek ve günlerce yaptığınız sürüşlerde bile acı günden güne azalacaktır. Unutmayalım ki kadınlar ve erkeklerin kalça kemikleri arasındaki mesafe farklıdır. Kadın seleleri daha geniş ve kısa olur. Ayrıca kadın seleleri uzunluk olarak genetik yapıya uyum sebebiyle daha kısa, erkek seleleri yaklaşık 3 cm daha uzundur. Satın alırken mutlaka kadın / erkek modeli detayına dikkat ediniz.

Brooks markası son yıllarda Cambium all weather C17 sele grubunu çıkardı. Deri sele göre çeşitli avantajları var ve daha ilk günden yüksek konfor düzeyi ile rahat sürüş yapıyorsunuz. Brooks seleleri incelediğimiz detaylı videomuz yayına girdi, Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.


Lastik seçimi

700binkm fas lastikler

Lastikte 2 önemli seçim var: Çap ve lastiğin dış yüzeyi. Eğer dünyanın gelişmemiş kıtalarına gidecekseniz, 26’’ tercih etmenizde fayda var, iç ve dış lastik temininde 26’’ bulma şansınız daha yüksek. Ayrıca kısa boylu kişilerin 26’’ bisikletleri daha rahat kontrol ettiğini gözlemliyoruz. Çap daha ufak olduğu için yokuş çıkma performansı da daha iyidir. Off-road, toprak yol artıkça lastikteki diş de artmalı. Daha tırtıklı ve toprağa tutunması yüksek lastik tipi seçmek gerek. Ayrıca dayanıklı, koruması yüksek ve hatta katlanır (Kevlar®) dış lastik almanızı öneriyoruz. Daha sağlam oluyorlar. Bisiklette yedek olarak taşırken az yer kaplıyor ve çanta içine koyarak dış etkilerden korumuş oluyorsunuz. Yol durumuna göre lastik seçimi yapmak gerekir, gelişmiş ülkeler ve asfalt yollarda yapılan turlarda dişli lastik sürtünmeyi artırır, gereksiz enerji kaybı yaşatır. Bu durumda ince ve dişsiz hatta ince lastik kullanarak verimi akışı artırabilirsiniz.

Schwalbe smart sam 2.1

Schwalbe smart sam 2.1

2019 Eurobike fuarındaydık ve lastik konusunda yenilikleri takip ettik. Son yıllarda lastik markaları kullanıcıya aynı anda hem off-road hem asfalt sürüşü rahatlıkla yapabileceğiniz karışım ya da hibrit modeller üretiyorlar.

Son yıllarda 26” ya da 28” gibi standard çaplar yerini 27.5” – 29” gibi farklı teker çaplarına bıraktı. Ve tur bisikletlerinde kalın lastik, amortisörsüz maşaların esnekliğini sağlar oldu. Dünya turunda kaliteli lastik seçimi yapmak ve yanınızda bir yedek taşımak en iyi çözüm olacaktır.

Vites sistemi

rohloff vites sistemi

Uzun yolculuklarda kapalı göbekten vites sistemleri daha çok tercih ediliyor. Rohloff , Pinion en geniş vites aralığını sunan sistemler ve 1000 avro ve üzeri fark ödemeniz gerekiyor. 700binkm olarak biz Rohloff’ lu bisikletlerimiz idworx off rohler’ lar ile 50 bin km yaptık. Rohloff ile tur yapmak için 12 sebep blog yazımızı ziyaret edip Rohloff avantajlarını okuyabilirsiniz.

Rohloff 1990’lerden beri var olan ve dayanımı, performansı kendini kanıtlamış bir sistem. Tamamen kapalı olduğu için tozlu, kumlu yollarda hiç zarar görmüyor, temizlik gerektirmiyor.Herhangi bir sorun çıkması düşük bir ihtimal ancak beklenmedik bir durumda dünyanın her yerinden kargoyla malzemeyi aldırıp tamir edip geri gönderiyorlar. Shimano klasik sistemlerde de vites aralığı genişledi, yumuşak çıkış performansı verecek şekilde ön ve arka dişliler ayarlanabilir. Ayrıca uzun bir bisiklet turuna açık sistemle çıkacaksanız tur serileri seçmenizi tavsiye ederiz, mukavemeti arttırılmıştır.

Pinion C1.12 gear box

Pinion C1.12 gear box

2018 kasımda aldığımız yeni bisikletlerimiz idworx oPinion BLT’lerde ise Pinion C1.12 vites sistemi var. Pinion kapalı vites sistemi Pinion’da aynakolun olduğu yere bisikletin tam ortasına yerleştirildiği için daha dengeli bir ağırlık dağılımı olduğunu düşünüyoruz. C1.12’de daha geniş vites aralığı var, vites değişimi de yumuşak ve seri. Şuana kadar 3000 km uzun yolculuklarda kullandık ve çok memnunuz. Pinion ile ilgili deneyimleri ve Rohloff ile karşılaştırmaları yakında websitemizde paylaşacağız.

Fren sistemi seçimi

tur bisikleti fren sistemi

V- fren dünyanın her yerinde parçası bulunan ve kolay tamir edilen bir sistem. Ayrıca jant etrafında döndüğü için disk gibi ısınma problem yok. Pabuçları da her yerde bulabilirsiniz. Hidrolik v-frenler günümüzde turcular arasında yaygınlaştı, dayanımı yüksek, pabuçlar hemen erimiyor, uzun süreler dayanıyor ve devam eden inişlerde mekanik v-frendeki el uyuşmaları az oluyor.
Hidrolik v-frende yağ değişimi ya da kabloya herhangi bir zarar geldiğinde kablo değişimi gibi durumlarda bisikletçi dükkanına gitmeniz gerekir, çünkü mengene gibi yanınızda taşıyamayacağınız aletler gerekiyor. Ayrıca pabuç ve diğer yedek parçaları yanınızda taşıyınız, gelişmemiş ülkelerde bulmak zor olabilir.

idworx hope disc brakes

idworx hope disc brakes

Disk fren son yıllarda farklı yol tiplerinde yüklü bisikleti kontrol edebilmek için geliştirildi. idworx oPinion BLT’lerde Hope marka 2 pistonlu orjinal idworx üretimi kalın diskli hidrolik fren sistemi var. Bir önceki modelde seramik jantlı hidrolik v-frende yağmurda fren tutuşu çok kötüydü. Hidrolik olmasına rağmen fren tutsun diye son gücümüzle sıktığımızda çok yorucu ve stresli oluyordu. Disk freninin hızlı tepki vermesi ve güçlü olması, yağmur tutuşu, jantın ömrünü uzatması vs gibi nedenlerle hidrolik v-frenin önüne geçeceğini düşünüyoruz. Biz çok memnunuz.

idworx hope disc brakes back

idworx hope disc brakes back

Eurobike show 2019 gözlemlerimiz önümüzdeki 5 yıl içinde v-fren kullanımının giderek azalması ve yerini disk fren sistemlerine bırakmasıdır.

Gidon Seçimi

idworx riser flex handlebar

idworx riser flex handlebar

Gidon çok kişisel bir tercih olmakla birlikte uzun yolculuklarda el, kol ve üst bedendeki açı değişiklikleri rahatlatıcı olduğu için ve yolun eğimine göre pozisyon değiştirme olanağı verdiği için biz uzun yıllar kelebek gidon kullandık. Gidon seçimi nasıl bir tur yaptığınızla da ilgilidir. Kullanım amacınıza göre kendinizi yolda en rahat hissettiğiniz gidonu deneyerek seçin. Yol bisikleti gidonları oturma pozisyonu olarak tek tip ve çok eğik olduğu için bize konforlu gelmiyor. Dağ bisikleti gidonları da aynı şekilde geniştir, bisiklette kontrolü artırmaya yöneliktir. Eğer kelebek gidon tercih etmeyecekseniz riser gidonlara boynuzlu elcik takarak farklı pozisyon seçeneği yaratabilirsiniz.

idworx opinion blt bikepacking manisa

idworx opinion blt bikepacking manisa

idworx oPinion BLT bisikletlerimizde kelebek gidon yerine Ergotech riser gidon ve Ergon GP3 yarım boynuzlu elcik tercik ettik. Kelebek gidon avantajlarının aksine yüklü bisiklet kontrolü konusunda çok iyi değil. Özellikle off road sürüşünüz daha ağırlıklı ise riser gidonda rijitlik, kontrol ve güç artıyor.

Taşıyıcı Seçimi

idworx pure perfection Germany

idworx pure perfection Germany

Bagaj taşıyıcınız kırılır ise eşyalarınızı taşıyamaz ve yolda kalırsınız. Bu nedenle yatırım yapmanız gereken en önemli malzemelerden biridir taşıyıcılar. Kesinlikle çelik taşıyıcı tavsiye ediyoruz. İçleri boşaltılmış borulardan üretilen taşıyıcılara herhangi bir kırılma durumunda kaynak yaptırabilirsiniz.
Ön taşıyıcıda ise yerden yüksekliğine dikkat etmenizi öneririz. Amortisörlü maşalarda ya da tur bisikleti haricindeki bisikletlerde özellikle ön taşıyıcı için delikler olmayabilir. Çözümü metal kancalarla taşıyıcıyı tutturmak olacaktır. Dünya turunda delikli düz maşa ve ön taşıyıcı tavsiye ederiz. Yükü bisiklet üzerinde dengeli dağıtmanızı sağlayacak ve sürüş keyfini artıracaktır.

Çamurluk seçimi

idworx mudguard wide

idworx mudguard wide

Bisiklet yolculuklarında çamurluk, çantaları ve sizi temiz tutma görevini üstleniyor.
Uzun yolculuklarda bisiklete tam entegre edilmiş çamurlukları tavsiye ederiz, tak-çıkar yapmıyorsunuz çünkü sürekli ihtiyaç duyacağınız bir parça. Kısa veya off road turlarda tak-çıkar çamurluklar kullanılabilir.

idworx sks mudguard

idworx sks mudguard

Çamurluk bisikletin asi görüntüsünü alıp daha şehir bisikleti gibi bir havaya sokuyor gibi gelebilir. Ama cross motorlarda bile sizi çamurdan koruyacak çamurluklar var. Tur bisikletinde malzemenizi uzun zaman korumak, ömrünü artırmak için çamurluk olmazsa olmazlar arasında.

Suluk kafesi seçimi

idworx bottle cage

idworx bottle cage

Bisikletle yolculuklarda bazen su kaynağının olmadığı yerlerden geçer ve uzun süreler için su taşımak durumunda kalabilirsiniz. Bu sebeple kadro üçgeninde 3 adet suluk kafesi takacak delik olmasına dikkat ediniz. Biz 3 adet suluk kafesini de aktif olarak kullanıyoruz, kadro üçgeninde açılı gelen boruya 1.5 ltlik su şişesi koyabileceğimiz geniş suluk kafesi takıyoruz. Dik üçgende yandan açılabilen suluk kafesi kullanıyor ve termosu koyuyoruz. Açılı borunun yere bakan alt tarafına ise zeytinyağı kabını ya da benzin tüpünü yerleştiriyoruz. Alt suluk kafesinde dikkat edilmesi gereken şey yerleştirdiğiniz tüpün ön tekere değmemesidir.

idworx offrohler misty mountains Turkey

idworx offrohler misty mountains Turkey

Pinion vites sistemi kullanan bisikletlerde kadro alt üçgeninde 3. bir delik maalesef yok. Bu durumda Ortlieb çantaların arkasına ek aparat ile yakıt tüpünü monte edebilirsiniz.

Jant seçimi

idworx Darim

idworx Darim

Jantlar hem çantaları hem de sizin ağırlığınızı taşırken yol durumuna göre ciddi anlamda zorlanırlar. Tur bisikletlerinde kadronuz ya da bagaj taşıyıcınızın dayanımı kadar jantların ve jant tellerinin dayanımı da çok önemlidir. Çift kat jant ve dayanımı yüksek jant teli seçimi gerekir. Yoksa hiç beklemediğiniz bir anda jant ve jant teller arıza verir ve yolda kalırsınız.

Park ayağı seçimi

idworx pureperfection Uludag summit Bursa Turkey

idworx pureperfection Uludag summit Bursa Turkey

 

Uzun yolculuklarda durduğunuzda ve fotoğraf çekerken rahat etmek, çantalarınıza zarar vermemek için çelik borudan yapılmış dayanımı yüksek ayaklar konforunuzu artıracaktır. Bisikleti dayayacak bir yer aramak yerine ayağı açıp keyfinize bakın. Bisiklet ayaklığı seçimi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Aydınlatma seçimi

tur bisikleti dinamo seçimi

Dinamolu ışık sistemi tur için en doğru seçim olacaktır. Pedal enerjisi ile her an aydınlanabilirsiniz. Verimliliği yüksek bir dinamoya ek bir usb aparatı alarak elektronik eşyalar için de enerji üretebilirsiniz. Kaliteli dinamolarda direnç düşüktür.
Pilli farlar dinamolular gibi aydınlatabilmek için ağır pil taşınmasını gerektiriyor ve yeterince aydınlatmıyor. Biz SON marka dinamo ve edelux ii model far kullanıyoruz.

Çanta seçimi

idworxbikes rain

Bisiklet çantaları bütün eşyalarınızı taşımanızı sağlayan bagaj taşıyıcılara monte edilen çantalardır. Uzun yolculuklarda değerli eşyalar için gidon çantası, diğer tüm malzemeler için ön ve arka bagaj taşıyıcılara monte edilen çantalar kullanılıyor. Ayrıca kamp malzemeleri için de arka çantaların üstüne sabitlenen rackpack ya da dry bag kullanıyoruz. Toplam hacim, gidon çantası 7lt, ön çantalar 20 lt, arka çantalar 40 lt, rack pack 31 lt olmak üzere 98 lt dir. Bu sebeple diğer malzemeleri alırken hacmin hesaplamasını yapmanızı tavsiye ederiz. Bizim tercih ettiğimiz marka Ortlieb. Sebebi pratikliği, basitliği ve garanti uygulamaları ile her zaman ürünün arkasında durmaları. Bisiklet çantalarımız ve iç düzenleme üzerine yeni bir blog yazımız yayınlandı, ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak malzemeleri hafif, az hacim kaplayan ve dayanımı yüksek olacak şekilde seçersek yolculuğun sadece tadını çıkarırız.

Bu bölümde sadece ana malzemeleri inceledik ve neden seçtiğimizi kısaca anlattık. 700binkm olarak kendi kullandığımız malzemelerle ilgili değerlendirme yazılarımız ürün inceleme bölümümüzdedir.