Gezilerimiz, Romanya

Romanya Transfagaraşan bisiklet turu II

700binkm romanya bisiklet turu kesis

Romanya Transfagaraşan bisiklet turu II yolculuğa başlarken hisettiklerimiz üzerine bir giriş. Bize göre yolculuk felsefe ile varolan bir inanç.

700binkm romanya bisiklet turu bukres cikis

Tranfagaraşan Dağları’na doğru yağmurlu bir gün

Sarıya boyanmış Prahova nehri kıyısında yağmurun geçmesini bekliyoruz. Beşinci saatteyiz. İçimdeki heyecan korkularımın önüne çoktan geçti bile. Romanya Transfagaraşan bisiklet turu Bükreş’ten başladığımız bisikletle zaman yolculuğuna kuzeye Karpat Dağları’na doğru devam ediyoruz. Dün geceden başlayalım.

700binkm romanya bisiklet turu prahova nehri

Romanya Transfagaraşan bisiklet turu – Căldărușani Gölü Manastır, Müze

Ortaçağ’da bin altı yüzlü yıllardaydık. Căldărușani Gölü’nün kenarındaki Căldărușani Ortodoks Manastırı’nda tanrı misafiriydik. İçeri girdiğimizde  akşam olmak üzereydi. Büyükçe görkemli  tuğla rengi bir kapıdan başımızı hafif eğerek içeri süzüldük. Upuzun, tırtıklı bir yoldan meraklı gözlerle tekerimizi döndürürken çiftlikteymişcesine çalışan insanlara selam veriyorduk. Beyaz bir bendi geçerek külliye gibi bir yere girip bisikletlerden indik. Tam ortada asırlara meydan okuyan asil bir manastır vardı. Etrafta tek tük yaşlı, genç keşişler kapılardan girip çıkıyorlardı. Sanki gündelik hayatta hiç bir şey değişmemiş iki bisikletli avluya hiç girmemiş gibi.

700binkm bisiklet turu manastir

Romanya Transfagaraşan bisiklet turu – Manastırda uyumak

Yaşlı bir keşişe ellerimizle yatacak yer işareti yaptık, ingilizceyi çat pat konuşan bir çalışan, papazı çağırdı. Saygıyla bekledik. Burası hem papaz yetiştiriyor hem de bir teoloji üniversitesi. Manastırın içinden nur yüzlü bir papaz çıktı, ayağında terlikleri, uzun sakalı ve renkli gözleriyle bütün külliyeye sanki bir neşe, bir coşku geldi. Nereli olduğumuzdan, gezdiğimiz gördüğümüz yerlere, bisikletlerimizin detaylarına kadar dünyevi şeylere ilgi duyan bir keşiş. Kimliklerimizi aldı ve bize kalacağımız odayı gösterdi, kapılardan geçtik, bisikletlerimizi odaya bırakıp kilitledik ve göle doğru yürüyüş yaptık.

Romanya Transfagaraşan bisiklet turu – Keşiş ve felsefe üzerine

Biz keşişe derin sorulardan sağanak gibi soru yağdırırken cevaplar da bir o kadar derindi, bir daha dünyaya gelsem evlenirdim dedi, Nikola. 16 yaşında geldiği Căldărușani Manastırı’ ndan başka bir yere gitmeyi de hiç düşünmemişti. Bizim gibi dünyayı görmek de istemiyordu. Çünkü o zaman Tanrısı için yapması gerekenleri yapamazdı. Ama insandı, başka insanlarla dostluklar kurmak, yemek yemek, interneti kullanmak onun için de olması gerekenler arasındaydı. Ama şeytan Lucifer her yerdeydi ve insanları bölüyordu. Ölümden korkuyordu. Diğer keşişlerden farklıydı.

700binkm romanya bisiklet turu çayır yolu

Romanya Transfagaraşan bisiklet turu – Kutsal ekmek, su ve gecenin karanlığı

Heyecanla bizi manastırın içine götürdü, zeytinyağı döküp mumları beraber yaktık. Kutsal su ve ekmeği gördük, elimizi uzatacak olduk ama bizi durdurdu, sabaha dedi, şimdi olmaz. Her mum dört beş asır önce çizilen resimlerle yaşayan inancı görünür kılıyor, geçmişi bize taşıyordu. Yerdeki halılara, ortadaki büyük avizeye ve Tanrısının hizmetindeki papazımıza iyi geceler dileyerek kutsanmış ruhlarımız ve yorulmuş bedenimizle bize ayrılan odadaki divanlarda derin bir uykuya daldık.

Bisikletin hissettirdikleri üzerine

Bisikletle yolculuk insanın kendine yaptığı bir eziyet midir? Yolculuğun ilk günleri bu sorunun kendi üzerimdeki derin analizi ile geçiyor. Gün içinde belli bir mesafe alabilmek, bu sırada etrafı gözlemlemek, akan hayatın içinden geçmek ama olan bitene istersen dokunmak istemezsen turist kalmak, rüzgarla, yağmurla, takır tukur yollarla, taşıdığın eşyayla boğuşmak. Sürekli su bulmak, su istemek. Elektronik eşyaların şarjlarını tamamlamak. Yiyeceğin şeyleri özenle seçmek ne çok almak, ne az almak. Terlemek, kokmak, derede yıkanmak, kirlenen çamaşırları yıkamak, fotoğraf çekmek, video yapmak, yazı yazmak, rota yapmak, eşyaları küçücük hacimli çantalara sığdırıp tekrar yol almak, kamp yapacak yer bulmak, güvenlik, serilmek, yorgunlukla uyumak ve sabah tekrar etmeyeceğine emin olduğun yepyeni bir güne uyanmak.

700binkm bisiklet turu basak

Başlarken korkularım üzerine

Uyandığımda ise korkularım nerde diye soruyordum kendime. Yapacak o kadar çok şeyim varki aslında insan korkularıyla hayattaki en büyük, en verimli zamanını kaybediyor. Yerleşik hayattan farkı neydi bu hayatın? Neden çekiciydi? Tüm zorluklarına rağmen neden bisikletle yolculuk? Motora basıp gidebilirdik? Bir el hareketiyle tekeri döndürebilirdik ya da sırt çantamızla otostop çeker yine yolda olabilirdik. Neden kendi gücümüzle yavaş yavaş ve göçebe gibi her şeyimizi taşıyarak yollardayız?

Devamı yakında…

 

Dip not:

700binkm olarak pek çok bisiklet yolculuğu yaptık, yaratılacak çok fazla içerik var. İlk aşamada malzeme seçimi, bisikletlerimiz, malzeme listemiz ve yolculuğa dair bir takım içerikler yarattık. Hem gezmek hem de deneyimlerimizi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Siz paylaştıklarımızla ne kadar ilgilenirseniz biz de sizlere yeni içerikler yaratmak için o kadar motive oluyoruz. Daha faydalı içerikler için YouTube kanalımız 700binkm‘ye abone olmanızı ve yorum ve beğenilerle tercihlerinizi belli etmenizi, sesinizi bize duyurmanızı rica ediyoruz. İletişim ve sosyal medya üzerinden merak ettiklerinizi bizimle paylaşın.