Bisiklet, Ürün inceleme

Rohloff’la tur yapmak için 17 sebep

700binkm-with-barbara-rohloff

Rohloff kapalı vites sistemi ile tur yapmak için 17 sebep

Rohloff Speedhub 500/14, birkaç on yıldır tur bisikletçilerinin taleplerini yerine getiren içten dişli bir arka göbek. Büyük boy göbek kovanının içinde, normal bir aktarma sistemi ile neredeyse aynı vites aralığını sunan 14 dişli var. Bu dişlilerin tümü, izole edilmiş bir yağ banyosunun içine oturuyor. Vites değiştirme, kullanımı kolay bir vites değiştirici ile tamamlanıyor. Zincir dişliler arasında hareket etmek zorunda olmadığından vites değiştirme normal bir aktarma organından daha hızlı ve daha tutarlı. Rohloff’la tur yapmak için 17 sebep var ve detayları ile birlikte sizlerle deneyimimizi paylaşmak istiyoruz.

İdworx-off-rohler-on-the-road

100binkm garantili Rohloff Göbeği

Rohloff kapalı vites sistemi belki de düşündüğümüzden daha yaygın kullanılıyor. 10.000 kilometreyi aşan bisiklet turlarını tamamlayan 327 bisikletçiye yapılan bir ankete göre, tüm sürücülerin yaklaşık % 30’nun Rohloff göbekleri olduğu tespit edilmiş. Ayrıca Türkiye’nin ilk bisiklet dükkanı Bisiklet Gezgini’nin kurucuları ve Rohloff servis merkezinin sahibi olarak bugüne kadar tek bir Rohloff göbek ile 400binkm yapan dünya bisikletçileri gördük. Hatta Rohloff ilk zamanlar 100binkm’yi geçen bisikletçilerin hikayelerini toplayıp kitaplaştırırken 100binkm anısına altın kaplı bir Rohloff yaptı. 2016 yılı Eurobike ziyaretimizde altın Rohloff’a kendi ellerimizle dokunurken Rohloff’un mucidi aile ile Barbara Rohloff ile tanışma fırsatı yakaladık.

700binkm-with-golen-rohloff

Rohloff’lu bisikletlerimizle 50binkm

Yaklaşık on yıldır bisiklet yolculuklarımızda Rohloff kapalı vites sistemini kullanıyorduk. Onları ilk bisikletimiz KOGA WorldTraveller ve idworx off rohler’lar da gördünüz. Bisikletlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için tur bisikletlerimiz Koçkar ve Kuzgun yazımıza göz atın. Bunca yıllık deneyim ve 50binkm sürüşten sonra kıtalararası yolculuklar için derayerli dişli bir vites sistemine geçmekte zorlanacağımızı düşünüyoruz. Rohloff var huzur var  demişler! 2018 yılında idworx yeni macera bisikletleri Opinion BLT’yi dünya turumuz için bize layık gördüler. Yeni bisikletlerimizde Pinion C1.12’yi deneyimliyoruz. Pinion ile ilgili detaylı blog yazımız hazırlanıyor.

rohloff-in-details

Şimdi gelelim Rohloff ‘la dünya turuna çıkmak için 17 geçerli sebebe;

 1. Kapalı Dişli Ünitesi 

  Rohloff dişliler, kapalı bir alüminyum göbek kabuğunun (flanş) içinde sızdırmazlığa karşı muhafazalıdır. Bu sızdırmazlık Rohloff göbeğini çamur, kum, toz, yağmur ve kara karşı son derece dirençli kılar ve sonuç olarak oldukça zor aşınır.

 2. Sağlamlık

  Rohloff aktarma sistemi dış hasara karşı daha az hassas parçalara sahiptir. Başarısız olabilecek açıkta kalan vites değiştiriciler, hassas askılar, kırılgan kasetler veya yaylı kaydırıcılar yoktur.

 3. Geniş Dişli Aralığı

  % 526 vites aralığı ile Rohloff her türlü araziye uyum sağlayan bol miktarda vites sağlar. Bir Rohloff göbeği ile, 4 km / s hızla tırmanabilir veya 45 km / s hızla inebilirsiniz. Dış dişli oranını (aynakol dişlisi (chainring) ve arka dişli (sprocket)) dağlık arazilerde 2: 1 civarında, düz arazilerde ise 2.5: 1 ila 3: 1 arasında ayarlamanızı öneririz. Rohloff’un izin verdiği minimum oran 1.9: 1’dir (örn. 32/17, 30/16 vb.) – bu oranlar hemen hemen tüm geleneksel aktarma sistemlerinden daha düşük bir vitese eşittir!

 4. Bakım Gerektirmeyen Tasarım (Neredeyse)

  Rohloff göbeği ile minimum 100.000 km pedallayacağınız garanti ediliyor; birçok insanın çok daha fazlasını yaptığı bilinmektedir. Tamamlamanız gereken tek bakım her 5000km’de bir yağ değişimi. Bu iş hızlı ve kolaydır, yağın tamamen boşalmasını beklemek dahil yaklaşık 10-15 dakika içinde yapabilirsiniz. Eğer uğraşmak istemiyorsanız Marco(onaylı Rohloff teknisyeni) sizin için kolayca yapabilir-yağ tedariği de sağlayabiliriz, bizimle direkt iletişime geçin.

  rohloff-w-animal

 5. Minimum aktarım sistemi temizliği

  Fırçaları kaset dişleriniz, vites değiştirici kasnakları ve zincir dişlileri arasına sokmak zaman alıcı ve can sıkıcıdır. Bir Rohloff aktarma sistemi ile bu sıkıntıdan hemen hemen kurtulabilirsiniz (tamam, hala bir tek zinciri temizlemeniz gerekiyor, ama çok daha kolay).

 6. Pedal olmadan Vitesinizi Değiştirme Yeteneği

  Pedal olmadan vites değiştirmek mümkündür – yüklü bir tur bisikleti için özellikle kullanışlı bir özellik. Örneğin, trafik ışıklarından çıkmadan önce hangi viteste olacağınızı seçebilir veya bir yokuşta başlamak için uygun vitese anında gelebilirsiniz.

 7. Aynı Anda Birçok Dişlinin Değiştirilebilmesi

  Rohloff göbek ile tek seferde birden fazla vites değiştirebilirsiniz; sınırlama, el bileğinizdeki hareket miktarıdır. Aynı anda yaklaşık sekiz vites değiştirebiliriz, hızlıca yavaşlamamız gerektiğinde mesela kumlu yollarda…

  pure-perfect-idworx-offrohler-w-rohloff

 8. Eşit Aralıklı Vites Oranları

  Her vites arasında sabit bir % 13,6’lık değişim vardır, bu da vites değişikliklerini çok öngörülebilir yapar. Diğer içten dişli göbekler, vites aralıkları eksikliğini gidermek için tutarsız oran değişiklikleri sunar.

 9. Atlama Şansı Olmayan Anlık Vites Değişiklikleri

  Vites değiştiricideki vitesi değiştirir değiştirmez, göbek bir sonraki vitesi anında devreye sokar ve gitmeye hazırdır – buralarda boşluk yoktur! Şanzıman ‘endeksli’ durumdayken, viteslerin kayma olasılığı da yoktur.

 10. Düz Zincir Hattı

  Rohloff aktarma organları üzerindeki zincir çizgisi tamamen düzdür ve daha az zincir aşınmasına neden olur. Bu daha uzun zincir ömrüne eşittir; Tek bir zincirle 20.000 kilometreden fazla dolaşan insanları tanıyoruz:) Her 1000 kmde bir biz ön arka-dişliyi ters değiştirerek ömrünü çoğaltıyoruz.

  clean-rohloff-red

 11. Yüzüksüz Jant Yapısı

  Rohloff göbek flanşlarının her ikisi de aynı yüksekliktedir ve her iki tarafta da kadroya eşit aralıklarla yerleştirilmiştir. Bu durum tekerleği daha güçlü yapar çünkü janttaki her tel boyunca eşit gerginliğe neden olur.

 12. Verimlilik

  Bağımsız testlere göre, Rohloff göbekleri, gücü pedallarınızdan arka tekerleğinize aktarırken bir açık sistem aktarma organları kadar verimlidirler (~% 95 verimlilik). Çamurda, muhtemelen daha da verimli olurlar!

  rohloff-stand-in-eurobike

 13. Basit Değiştirici

  Rohloff göbekleri her iki kablonun da itmesini veya çekmesini gerektiren ikili bir kablo sistemi kullanır. Geleneksek tetikleyici vites değiştiriciden farklı olarak, yaylar veya hareketli parçalar bulunmadığından potansiyel arızalanmaları engeller. Bir Rohloff vites değiştirici kurulduktan sonra, dişli endekslemesi göbeğin içinde gerçekleştiği için kabloların ayarlanması gerekmez.

  idworxoffrohler-w-rohloff-2

  i

 14. Daha Kısa Jant Telleri

  Rohloff göbekleri daha büyük çapa sahiptir, bu da daha kısa jant tellerine ve dolayısıyla herhangi bir tekerlek boyutu için daha güçlü bir tekerleğe neden olur. Bisiklet turlarında arka tekerlek çoğu zaman ağır yüke maruz kalır ve bisiklet turlarında anahtar konumdadır.Akort tansiyonunu sürekli 20-25 Nm’de tutmanızı tavsiye ederiz, 2-3 haftada bir kontrol etmek de fayda var.

  belt drive w rohloff

 15. Karbon Kayış Uyumluluğu

  Kayış aktarma organlarını Rohloff gibi göbekten vites sistemleri ile kullanabilirsiniz! Kayışlar hafiftir ve temizdir (yağlama / yağ çözücü gerekmez). Bakım gerektirmez. Zincir yerine kayışa geçebilmek için kayışa uyumlu bir kadroya sahip olmanız gerekir. Kayış ve zincirin avantajları ve dezavantajları konusundaki inceleme yazımız çok yakında hazır olacak. Biz KOGA worldtraveler model tur bisikletimizde Güneydoğu Asya ve Fas turlarımızda kayış kullandık. idworx bisikletlerimizde ise kayışa uyumlu kadromuz olmasına rağmen zincir tercih ediyoruz. idworx’un zincirle birlikte çamur performansı çok daha iyi.

 16. Zincir Atlaması

  idworx-offrohler-w-rohloffTek hızlı aktarma organları gibi, zincir atlaması ya da zincir kayması gibi dişli sistemlerden kaynaklanan problemler yaşamazsınız. Tekli vites sisteminin zincir avantajlarının keyfini çıkarırken 14 vitesli olmanın dayanılmaz hafifliği!

 17. Deneyimle kanıtlanmış sistem

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse Rohloff 80li yıllardan beri var olan ve dünya turcuları tarafından pek çok farklı bisiklet tipinde denenmiş ve deneyimlerle kendini kanıtlamış bir kapalı göbek vites sistemidir. Uzun bir bisiklet yolculuğuna çıktığınızda açık vites sistemlerindeki aşınmadan kaynaklı malzeme değişim masraf karşılaştırmalarına baktığınızda parasını fazlasıyla hakeden bir yatırım olduğunu göreceksiniz.

rohloff-stewart-and-700binkm

Bisiklet Gezgini kapanırken resmi Rohloff Servis merkezi Gürsel Akay Bisiklet‘e devredildi. Mevcut Rohloff kullanıcıları herhangi bir problemleri olduğunda Gürsel beyi ziyaret edebilirler. Biz de Gürsel beye elimizden gelen desteği vermekteyiz.

Rohloff’un olası dezavantajlarını bir sonraki yazımızda aktaracağız.

camping-with-rohloff

Bizi daha yakından tanımak için 700binkm kimdir? yazımıza göz atın. Ayrıca düzenli videolar yüklediğimiz YouTube kanalımız 700binkm ‘ye abone olarak takip eder, yorum yazarsanız bizi çok mutlu edersiniz.