Bisiklet, Gezilerimiz, Yolculuğa dair

Pandemi günlerinde bisiklete binmeli miyiz?

700binkm drone manisa

2020 yılının başlarında dünyanın öteki tarafından korona virüs salgın haberi geldi. Sonra yeni virüsün ölümcül olduğunu ve yayıldığını öğrendik. İran, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde hızla yayılırken yeni virüs okyanusu geçti, Washington’da bir adamı öldürdü ve Amerika’da 50 eyaletin hepsine indi. Bisiklet yarışları ve toplu yapılan bütün etkinlikler teker teker iptal edildi. Uluslararası sınırlar kapandı. İşletmeler kapandı. Ve bu sadece başlangıçtı. Bu koşullar altında pandemi günlerinde bisiklete binmeli miyiz?

700binkm İrlanda maske

700binkm İrlanda maske

COVID-19 salgını şu anki kadar kötü, uzmanlar bize daha da kötüleşmek üzere olduğunu söylüyor. En kötü projeksiyonlarda, yalnızca ABD’de 1,7 milyon kişi ölebilir.

700binkm transilvanya pedal

Transilvanya Romanya

Pandemi günlerinde bisiklete binmeli miyiz?

Bisikletliler COVID-19 hastalığına yakalanma riskinden kaçınmak için yüz maskesi takmalı mı? Bu sorular bisiklete hayatında önemli yer veren herkesin aklından geçen deli sorular. Biz de niyet ettik, bisikletle yolda yaşamak için İstanbul’daki evimizi kapattık, yollara düştük. Ancak daha ilk durağımız olan Manisa’ya geldikten bir kaç gün sonra ülkemizde de salgın hızla yayılmaya başladı ve yetkililer arka arkaya çeşitli yasaklar açıkladılar. Bu koşullar altında seyahat etmek neredeyse imkansız görünüyor.

700binkm Manisa

Manisa

Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için 700binkm kimdir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bisikletlerimiz bölümünde dünya turuna çıkacağımız bisikletlerimizin tarihsel gelişimi hakkında detaylı bilgiler var.

Genel kabul gören görüş, her ne kadar dünyada bazı kuruluşlar önemsiz olduğunu iddia etse de maske takmanın salgının yayılmamasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Kısa süreli tedarik edilen maskeler ile en yüksek öncelik tabiki ilk müdahale ekiplerinin ve tıp profesyonellerinin korunmasını sağlamak olmalı.

Sağlık personelinin zor şartlar altında çalıştığını biliyoruz, tıbbı koruyucu malzemeler konusunda onların öncelikli grup olması herkesin, genel olarak toplumun iyiliği için çok önemli. Küresel salgın durumunda sadece kendimizi değil kollektif bir bilinç ile herkesi düşünmek zorundayız.

700binkm romanya huzur

Piteşti, Romanya, kamp sabahı

Bisiklet ve ciğerlerimiz

İngiltere Tıp Derneği’nden Nathanson, bisiklet sürmenin iyi bir spor olmakla beraber, hızlı ve derin soluma nedeniyle akciğerleri normalden daha fazla dozda hava kirliliğine tabi tuttuğunu vurguluyor.

700binkm romanya transilvanya doga

Transilvanya Romanya doğa

Hava kirliliğine karşı maske kullandınız mı?

Son yıllarda şehirdeki kirlilik yüksek düzeylere çıktığı için bazı bisikletçiler maske kullanıyorlardı. İşe gidiş-dönüş saatlerinde kent merkezleri diğer taşıtların yanı sıra bisikletlilerle de dolup taşıyor. Bisikletçiler zehirli trafik egzozlarını solumamak konusunda ne tür tedbirler almalılar? Karbon monoksit, ozon ve nitrojen dioksit gibi gazların yanı sıra egzoz dumanı içindeki parçacıklarını da engellemek zor. Fakat bunlar akciğerlere girerek kana karışıp sağlığımızı olumsuz etkileyen zararlı maddelerdir. Pek çok uluslararası kuruluş büyük kentlerde bisikletçi ve yayaların aşırı dozda hava kirliğine maruz kaldığını belirtiyor. Bisiklet maskeleri 20 yıldan fazladır piyasada olmakla birlikte bunları kullanan bisikletçi sayısı fazla değil. Maske takıldığında ortaya çıkan terleme ve nefes alma güçlüğü gibi şikayetler caydırıcı oluyor.

Action Bike Thesaloniki

Action Bike Selanik Yunanistan

Bisikletçi maskeleri

Sonbaharda Selanik’teki Action Bike ziyaretimizde bisikletçilerin ciğerlerine yoğun kirli havayı ve polenleri almalarını engellemek için sattıkları maske ile ilk kez tanışmıştık. Selanik Yunanistan’nın en yüksek hava kirliliğinin olduğu şehirlerden birisi. Şehir içinde kullanırken vücuda yoğun toksik madde çekmemek için özel filtreleme yapan maskeler bunlar. Linki bırakıyorum, ilgilenenler için.

Romanya Transilvanya

Aslında 1970’li yıllarda şehirde bisiklet kullananlar böyle maskeler takıyorlarmış. Bu koruma daha çok araçların egzozlarından çıkan kirli havadan ciğerleri korumak için bir önlemmiş o zamanlarda. Günümüzde görece araçlarda geliştirilmiş filtre sistemleri ve devletlerin CO2 emisyonları konusunda daha katı kurallar koymaları sayesinde salınan hava daha az zehirli olabilir. O dönemlerde bisiklete binen ve herhangi bir koruyucu malzeme kullanmayan bisikletçilerde muhtemelen sigaranın verdiği zarara yakın bir zarar oluştu. Ancak günümüzde kentlerin aşırı kalabalıklaşması, şehirlerde çok fazla araç olması, sanayi ve iklim değişikliğinin yarattığı kat kat artan kirlilik bizleri belki 1970’lere göre çok daha fazla etkiliyor. Özellikle hava kirliliğinin yüksek olduğu şehirlerde COVID-19 vakalarının daha çok görüldüğü gözlemlendi. Zonguldak şehrindeki vaka sayısının çokluğu bu durumu destekliyor.

700binkm romanya daglara pedal

Romanya dağlara pedal

Pandemi günlerinde bisiklet sürmek

Bugünlerde bambaşka bir problem ile karşı karşıyayız, hava kirliliğinden öte küresel bir salgın ve hayatımızda yarattığı kısıtlamalar ile. Pandemi bütün sosyal faaliyetleri ve dolayısıyla bisiklete binmeyi, grup sürüşlerini her şeyin sonunu getirmiş durumda. Zorunlu ihtiyaçlar dışında neredeyse tüm dünya vatandaşları evinden dışarı çıkmıyor ve fiziksel olarak herkes birbirinden uzak duruyor ya da sosyal mesafenin izin verdiği ölçüde birbirlerine yaklaşıyor.

700binkm davos

Davos İsviçre

Pandemi günlerinde bisiklete binmeli miyiz?

Yalnızsak evet!

6 adımlık mesafeyi koruyarak ve maske takarak, hastalığa yakalanma veya bulaşma riskini azaltacağımız söyleniyor. Şu anda alışveriş için girdiğiniz herhangi bir dükkanda maske takma zorunluluğu var ve devlet herkese belli adette maske gönderiyor. Bunun yanında iş yerleri çalışanlarına belli adette maske sağlıyor.

700thousandkm pass del fuorn

Pass del fuorn, İsviçre

Maskeye ihtiyacı olan sağlık çalışanları

Bugünlerde tüm dünyanın maske erişiminde problem var ve asıl ihtiyaç duyan kişiler, virüs bulaşma riskiyle doğrudan karşı karşıya olan sağlık çalışanları. Bu durumda bisikletçilerin kısa süreli tek kullanımlık maskeleri kullanarak hobi amaçlı doğada bisiklete binmek için maske kullanma lükslerinin olmadığını düşünüyoruz.

İnsan yoğunluğunun az olduğu bir bölgede yaşıyor ve kolayca doğaya çıkabiliyorsanız en güzeli balaklava ile ağız ve burunu kapatarak kısa sürüşler yapmaktır. Hava kirliliğine karşı filtreli maskeler bile uzun sürüşler için rahat ve kullanışlı değil. Sonuç olarak kullanabileceğiniz herhangi bir maske zaten nefes alıp vermeyi zorlaştıracak.

umbreal pass basak marco

Umbrail pass, İsviçre

Pandemi günlerinde şehir içi ulaşımda bisiklet

Bisiklet, pandemi koşullarında en doğru ulaşım aracı. Hem sosyal mesafeyi koruyabilirsiniz hem de aldığınız malzemeleri taşımak konusunda kolaylık sağlar. İnsan yoğunluğunun olmadığı yolları tercih ederek evinize tehlikesiz bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

bisiklet temizlik

Piteşti, Romanya

Bisiklet sürüşünden sonra evde yapılacaklar

Bu durumda eğer insan yoğunluğunun arttığı bir sokağa girerseniz maske takmanız gerekiyor. Ayrıca zaten dükkanların içine girerken maske takmak zorunlu. Eldiven ve gözlük de takarak kendinizi tamamen korumaya almanız riski azaltmanızı sağlayacaktır, herkes için. Eve döndüğünüzde ise dezenfektan ile malzemeleri çıkarıp kendinizi temizlemeniz hatta elbiseleri yıkayıp duş almanız tavsiye edilir.

Amerika’da bez çantalar ile alışveriş yapmak yasaklanmış sebebi de eve virüsü taşıma riski.

Bisikleti, ayakkabıyı, kaskı bir gün kapalı bir odada bekletmek iyi olacaktır.

700thousandkm basak marco

İsviçre Alpler

Pandemi günlerinde bisiklete binmeli miyiz?

Böyle bir zamanda bisiklete binmemek lazım. Değil mi? Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Eğer kalabalık bir kentin içinde yaşıyorsanız ve şehirden çıkmak için 15-20 km yoğun insan ve araç trafiğinden geçmeniz gerekiyorsa hiç risk almamanız en iyisi olacaktır. Ancak eğer ufak bir kasabada yaşıyor ve 500-1000 mr sonra şehir dışına çıkabiliyor ve kimselerin olmadığı doğaya, köy yollarına kendinizi atabiliyorsanız, tek başınıza ya da aynı evde yaşadığınız kişilerle kısa sürüşler yapabilirsiniz. Balaklava ile de ağız ve burun koruması sağlayarak nefes alınabilir bir sürüş keyfi sağlayabilirsiniz.

Biz neler yapıyoruz?

Son zamanlarda yapılan uyarılar ile insanlar sosyal mesafe ve bulaşma riskleri konusunda epey bilgilendi. Yollarda trafik giderek hafifliyor biz de ev ahalisi ile birlikte 20 kmlik ıssız köy yollarında kısa sürüşlere çıkıyoruz.

trafikte bisiklet

Trafikte bisiklet, Sinaia, Romanya

Türkiye’de ve diğer ülkelerde pandemi uygulamaları

Şu an Türkiye’de büyükşehirlerde şehirler arası ulaşım yasağı var. Haftasonları ise sokağa çıkma yasağı var. Bu yasaklar altında hiç kimsenin uzun sürüşler yapması mümkün değil. İspanya ve İtalya gibi ülkelerde sokağa çıkma yasağı ile birlikte açık havada bisiklete binme yasakları da geldi. Sadece gıda malzemesi almak için bisiklete binilebileceği açıklandı. Nüfusun düşük yoğunlukta olduğu yerleşimlerde böyle yasakların geleceğini sanmıyoruz. Madrid’de özel bir hastanede tıbbi direktör olan Carlos Mascias ise bisikletçilere “Bisikletinizi bir kenara koyun ve evde kalın” çağrısında bulundu.

700binkm idworx ortlieb

Ortlieb, idworx oPinion BLT

Koronavirüse yönelik olmayan tıbbi hizmetlerin bu süreçte en aza indirilmesi önemli. Bu süreçte herhangi bir bisikletçi bir kaza veya olaya maruz kalıyorsa yoğun bakım veya ambulansa ihtiyaç duyuyorsa bilinsin ki burada gerçekten ihtiyacı olan birinin elinden bu imkanı alacaktır. Şu an gerçekten iyi durumdayken ne olursa olsun kendinizi korumalısınız.

Bunun yanında bizim ülkemizde henüz yaygınlaşmayan ancak Avrupa ve Amerika’da yaygın olan bisiklet kurye işinde çalışan bisikletçiler de pandemiden etkilenmemek için bütün koruyucu önlemleri almalılar.

New York’ta ise şehir içi ulaşım için daha fazla kişinin bisiklet kullandığı tespit edildi. Toplu taşımadan kaçınmak için New York’lular bisikleti tercih etti. İtalya salgın önlemlerinde 4 Mayıs’tan itibaren “Bisiklet Devrimi” çağrısı yaptı, ulaşımda bisiklet kullanımını arttıracak aksiyonlar alacaklarını bildirdi.

Kocayayla Bursa

Kocayayla Bursa

Pandemi günlerinde bisiklete biniş şartları

Eğer iki kişi doğada sürüş yapacaksanız 6 adım sosyal mesafe rüzgar gibi faktörler nedeniyle yeterli olmuyor. En az 35 adım mesafeyi tutmanız gerekiyor.(Bazı kaynaklar 20 adım tavsiyesinde bulunuyor.) Öndeki sürücü el kol işaretleri ile yönlendirmeleri yapar ve takip eden sürücü işaretleri uygular, yine balaklava ile ağzı ve burunu kapatarak kısa sürüşler yapılabilir. Ancak bu çözümü de şu an için askıya almak mantıklı olacaktır.

700binkm romanya transfagarasan

700binkm romanya transfagarasan

Nasıl sürüşler yapmayalım?

Kısa sürüşler derken aslında hava almaya yönelik bir sürüşü kastediyoruz. Downhill ya da dağ bisikletçiliği gibi kaza riski içeren sürüşler zaten dolu olan hastanelere gitmenize sebep olmamalı. En son Yeni Zelanda başbakanı evine yakın bir parkta dağ bisikletine bindiği için eleştiri oklarına tutuldu ve özür diledi.

Pandeminin ne kadar süreceğini şu an bilmiyoruz. Riskleri azaltmak için bütün önlemleri almamız gerekiyor. Sadece kendimiz için değil taşıyıcı olma ihtimalimize karşı herkesi. Bu nedenle evde kalarak antreman bisikletlerinde pedallamak doğru bir seçim olacaktır.

700binkm idworx opinion blt

700binkm idworx opinion blt

Pandemi günlerinde bisikletle dünya turu

Bisikletli yolculuklara gelirsek, böyle bir dönemde bir yabancıyı kimse evinin önünden bile geçirmek istemeyecektir. Herkes birbirine şüpheyle yaklaşıyor ve potansiyel taşıyıcı gözüyle bakıyor. Bu nedenle her şey yoluna girene kadar dünyadaki bütün bisiklet turcuları bir yerlerde kendilerini karantinaya aldı ve bu günleri sağlıklı bir şekilde geçirmeye çalışıyor. Çoğu bisiklet turcusu ise mart ayında tüm dünya ulaşım araçlarını kapatmadan evlerine dönmeye çalıştı.

700binkm romanya msr

Transfagaraşan Romanya

Bu süreçte bisiklet dükkanları, bisiklet üreticileri ve pek çok iş dalı ekonomik anlamda kötü etkileneceklerdir. Ancak umarım hayat normale dönmeye başladığında insanlık hayatına daha çok bisiklet almak isteyecek ve kurum ve kuruluşlar ve tüm vatandaşlar bisiklete ulaşım ve hobi aracı olarak daha çok yer açacaklar ve bireysel olarak da hayatlarına alacaklardır.

700binkm manchester peak district

Peak District, Manchester, İngiltere

Sağlıkla kalın, yollarda görüşmek üzere.

Karantina günlerinde 700binkm YouTube kanalımızda içerikler üretmeye devam ediyoruz.

#evdekal kuralına sadık kalırken bisikletlerimiz idworx oPinion BLT‘ lere @sonsuzvites‘ e konuk olduk ve Tuğrul’un atölyesinde detaylı bir bakım yaptık.

 

Ayrıca yine karantina günlerinde Marco’dan kemençe ile hayat üzerine atölye sohbetlerini izleyebilirsiniz.