Kamp malzemesi

Kampta filtre kahveyi nasıl yapıyoruz?

Italya bisiklet turu kampta kahve keyfi

Bisikletle yolculuklar yaptığımız “700binkm” hayat felsefemizde kahve içmek nefes almak kadar olmasa da önemlidir. Asıl sanat ise kaliteli kahveyi yollarda, kamplarda yapabilmek için en doğru, en hafif, en az hacim kaplayan ekipmanlarla yola çıkabilmektir. Kampta kahve yapmanın sırlarına ereceğiniz “Kampta filtre kahveyi nasıl yapıyoruz?” konulu bu yazıda kahve kokusunun size kadar ulaşacağına eminiz.

Kampta filtre kahve ekipmanları
Kampta filtre kahveyi nasıl yapıyoruz? Enstrümanlar

Kampta filtre kahve demleme ekipmanlarımız

1-Porlex mini kahve değirmeni

2-MSR Alpine çaydanlık (Alpinist)

3-MSR Rocket pocket 2 kartuşlu kamp ocağı (Alpinist)

4-Playtpus su şişesi (Alpinist)

5-Stanley Two Cup Cook Set (Alpinist)

6-Ortlieb Kahve damıtma ekipmanı

7-2 adet çadır kazığı

8-Kahve filtre kağıdı

Kamp yaparken ve bisiklet yolculuklarında kullandığımız malzemelerin detaylı listesi için Malzemelerimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Stanley Two Cup Cook set
Stanley Two Cup Cook set

Kampta kahve seçimi ve öğütme

Bisikletli yolculuklarda yanımızda kahve çekirdekleri taşımayı tercih ediyoruz. Çekirdek taşımamızın sebebi çekirdeğin daha uzun bir ömrü olması ve bozulmaması. Kahveyi öğüterek taşırsak havayla temas ederek tazeliğini kaybediyor. Kahvemizin suyu kaynarken Porlex mini değirmenimizle kısa bir sürede bir içimlik kahvemizi çekiyoruz.

2 kişilik kahve ölçüsü

Porlex mini öğütücüye sığan çekirdeklere 400ml su ısıtıyoruz, orta sertlikte kahve oluyor.

Su kalitesi

Su kahve yapımında en önemli enstrüman. Su yollarda ne denk gelirse onu kullanacağımız bir şey olsa da, eğer seçme şansımız var ise ph değeri 6.0-7.0 arasında olur ise daha lezzetli oluyor. Kampta filtre kahveyi nasıl yapıyoruz sorusunun en kritik cevaplarından biri su kalitesidir.

MSR Rocket pocket 2 kartuşlu ocağımızla suyu 2 dakika ısıtırken buarada kahvemizi de öğütüyoruz. Kahveye demlerken suyun sıcaklığının 95 C derece olması önemli. Bunu doğada nasıl ayarlarız?

 

Porlex mini - MSR Alpine çaydanlık
Porlex mini – MSR Alpine çaydanlık

Kampta makinasız kahve demleme

Stanley two cup cook set’in üzerine Ortlieb demleme aparatını ve filtre kağıdını hazırlayalım. Kaynayan su ile filtre kahve kağıdını ıslatalım Stanley’i de ıslatalım. Böylece kağıt kokusunun gitmesini sağlarız. Kahve filtre kağıdında biz ne bulursak onu tercih ediyoruz ama uzmanlar der ki beyaz filtre kağıdı kimyasal bir prosesten geçiyor ve bu tadın yok edilmiş halini ihtiva ediyor.

Kampta filtre kahveyi nasıl yapıyoruz?

Öğüttüğümüz kahveyi ıslanmış kağıda döküp düzleyelim. Sonra üzerine 95C dereceye geldiğini düşündüğümüz sıcak suyumuzu yuvarlak çizerek yarının az üzerine gelecek şekilde dolduralım. Kahve filtrelendikçe aynı şekilde su ilave etmeye devam ederek, 400 mlyi bitirelim.

Kahve havanın soğukluğuna göre hızlı soğursa Stanley’i biraz ateşin üzerinde tutarak termosa alıp sıcak tutmayı başarabilirsiniz.

MSR titanyum kupa
MSR titanyum kupa

Kampta güzel kahve yapmanın üç sırrı

Su kalitesi

Kahvenin taze çekilmiş ve mümkünse single origin olması

Tabi bir de su ve kahve miktar oranını dengeli ayarlamak

Sahilde kahve keyfi
Sahilde kahve keyfi

Kampta filtre kahveyi nasıl yapıyoruz? Sonuç:

Yanımızda hindistan cevizi yağı da taşıyoruz. Kahvenize bir çay kaşığı yağ ekleyerek gün boyu sağlam enerji sağlayabilirsiniz hem de acıkmadan.

Kampta filtre kahve nasıl yapılır? detaylı videomuz YouTube kanalımız 700binkm ‘de. Detaylar için bu videoyu kaçırmayın.