Yolculuğa dair, Yolculuğa dair

İnsanın içini dünyayı bisikletle dolaşma arzusu ile dolduran 7 yol filmi

idworx bikes opinion blt world tour

İnsanın içini dünyayı bisikletle dolaşma arzusu ile dolduran 7 yol filmi

Sabahları kahvaltı yaparken ya da bir pazartesi günü enerjiniz bittiğinde keyifle izleyeceğiniz ilham kaynağı olabilecek, bisikletle dünya turunu bitirmiş ya da  hale devam etmekte olan ve bunu vlog, belgesel veya film formatında YouTube kanallarında paylaşanlardan oluşturduğumuz bir seçki ile karşınızdayız. 700binkm olarak acaba bir şey yayınladılar mı diye sık sık baktığımız ve keyifle takip ettiğimiz bu hesaplar ve filmleri kendi beğenimize göre sıraladık.

700binkm fas çöl koçkar kuzgun

0-Gürkan Genç

Gürkan’la 2012 yılında birlikte İzmir’de bir festivalde pedallamıştık. O dünya turu hazırlıklarında, biz Bisiklet Gezgini ve Güneydoğu Asya turumuz için koşturmalardaydık. 2013’te döndük, Türkiye’nin ilk tur bisikleti dükkanını açtık. Gürkan ise devam etti, 7 yıl sürecek dediği dünya turunun 7. yılında şuan Güney Amerika’da pedallamaya devam ediyor. Bu 7 yıla ne anılar ne projeler sığdırdı kimbilir, ucu açık yolda olmak, evrendeki en güzel gerçeklik. Gürkan Genç seni yürekten tebrik ediyor ve Türkiye’den böyle bir bisikletle dünya turu çıkarttığın için seninle gurur duyuyoruz. En soğuklarda, en sıcaklarda, en zorlu rotalarda enleri yaşayan Gürkan’nın kışın en soğuk günlerinde Kuzey Kutbuna pedallayan videosu ile başlayalım mı?

Gürkan Genç‘in Youtube kanalında videoların devamını izleyerek dünyayı bisikletle turlayabilirsiniz.

Facebook: GurkanGENCpedallaR

Instagram: gurkangencc

 

1-Kamran on bike

Şuana kadar dünya üzerinde izlemekten ve takip etmekten en çok keyif aldığımız seyyahtır Kamran. Almanya – Pakistan turu sırasında Bisiklet Gezgini dükkanımızdan da geçmiştir. Kamran Almanya’da doktorasını bitirmiş bir yazılım mühendisi, doğduğu topraklar Pakistan. Kariyeri ve parayı hiçe sayarak Amerika kıtalarını Pinion’lu Stevens marka bisikleti ile pedallamaya karar veriyor. Şuan 3. yılına girmek üzere ve Kanada’da. Kamran ingilizceyi çok iyi derece kullanan ve edebiyat yapabilen biri. Güney Amerika’yı pedallayıp Panama’ya geldiğinde bütçesi bitmişti ve bu filmi yaparak bir fon oluşturdu. Bütün dünyadan destek geldi ve yolculuğuna devam etti. Kamran Sony Alfa Kuzey Amerika ekibi tarafından desteklendi ve sponsorluk aldı. Fotoğraf konusunda gerçek bir yetenek olduğunu düşünüyoruz. Tek başına pedallayan bisikletli gezginler fotoğraf ve video çekememekten yakınırlar. Ancak Kamran tersinin mümkün olduğunu kanıtladı. Facebook’ta photo essay adını verdiği çalışmaları takip ederek bütün hikayeyi fotoğraflar eşliğinde okuyabilirsiniz. İnanılmaz ilham verici.

Facebook sayfası: Kamranonbike

Instagram sayfası: Kamranonbike

 

2-Ben Page films

Ben Page’de Amerikaları baştan sonra pedallayan bir İngiliz. Çok etkileyici filmler yaptı. Aşağıda Alaska’da tek başına çektiği ve pek çok ödül alan The Frozen Road’u paylaştık ancak öncesine gitmek isterseniz yine Ben Page’in Another Horizon YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Güney Amerika kıtasından çok keyifli ve etkileyici videolar var, şiddetle tavsiye ederiz.

Instagram: Ben Page films

 

3-Cycling about

Alee Denham Avusturalyalı, şuana kadar seksen ülkede bisiklet yolculukları yaptı. 2017’de Amerikaları pedallamaya başladı, şuan hala Güney Amerika’da, yolculuğunun 2 yıl sürmesini planlıyor. Cyclingabout websitesinde bisiklet ve tur ekipmanlarına dair en güncel bilgileri bulabilirsiniz. Ancak YouTube kanalına Güney Amerika yolculuğunu bölüm bölüm yüklüyor ve izlemekten çok keyif alıyoruz. Her hafta Cyclingabout çocuğu yeni bir video yüklemiş mi diye kontrol etmekten kendimizi alamıyoruz.

Şiddetle izlemenizi tavsiye ederiz, ilk bölümün linkini koydum, devamını beğenirseniz mutlaka izleyin.

Instagram: Cyclingabout

Facebook: Cyclingabout

4-Jedidiah Jenkins

Amerikalı Jedidiah işini bırakıyor ve Oregon’dan Güney Amerika’nın en güney ucuna kadar bisikletle bir yolculuk yapıyor. Yanında film yapımcısı arkadaşı Kenny Laubbacher ‘da olunca ortaya harika bir film çıkıyor. National Geographic tarafından yayınlanan 7000 mil bisiklet sürüşünden alınan hayat dersleri başlıklı film en çok izlenen bisikletle yolculuk filmlerinin başında geliyordur. Film neden bisikletle yolculuk sorusunu sorgulayan ve cevapları çok yerinde bulan bir baş yapıt. İzlemediyseniz hemen tıklayın.

Jedidiah ayrıca bu yolculuğun kitabını da çıkardı, almak isterseniz websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Instagram:Jedidiahjenkins

5-Wheels to wander

Eric ve Maudi Hollandalı bir çift, bir yılı aşkın süredir bisikletleriyle yoldalar. Her hafta YouTube kanallarında bir video yayınlıyorlar. Severek takip ediyoruz. Sony kullanıyorlar ve çok kaliteli, sanatsal yol videoları var. Takip etmenizi tavsiye ederiz.

Facebook: Wheels to wander

Instagram: wheels to wander

 

6- Hasan Söylemez Journey to dreams

Gazeteci olan Hasan Söylemez şuan Afrika kıtasında karşılaştığı insanlara hayallerini sorarak içerikler hazırlıyor ve YouTube kanalında yayınlıyor. Afrika kıtasını ve renkli insanlarını yakından tanımak için izlemenizi tavsiye ederiz. Aşağıda linkini verdiğimiz video serinin ilk videosu, beğenirseniz diğer videolara da mutlaka göz atın.

Facebook:hasannsoylemez

Instagram:Hasansoylemez

 

7-Rausgefahren

Alman Michel ve Rus Olga balayı için bisikletle dünya turuna çıkmışlar. Avrupa ve Asya’nın bir kısmını pedallayarak Hindistan’a ulaştılar. Hazırladıkları videolar vlog tadında ve Almanca konuşuyorlar ancak ingilizce altyazı var. Onlarda sevdiğim şey neredeyse her gün ne yaşadıkları itinayla çekip editleyip video haline getirmeleridir. Taktir ediyorum çünkü her gün pedallarken içerik hazırlamak yani sürekli kameralara konuşmak sonra kalacak bir yer bulup bu videoları uzun uzun editlemek ciddi bir emek. Aşağıda 2 yıllarını özetledikleri videonun linkini bırakıyorum. Ancak kanallarına girdiğinizde Türkiye’yi de neredeyse baştan başa geçmişler ve vizelerinin bitmesine bir gün kala Gürcistan’a giriş yapıyorlar. Malzeme videoları da ayrıca ilham verici, bizim aklımıza gelmeyen bir iki detayı düşünmüşler. İzlemenizi tavsiye ederiz.

Facebook: Rausgefahren

Instagram: Rausgefahren

 

********700binkm*************

Ve 7 kıtanın devamında 700binkm!

İnsanın içini dünyayı bisikletle dolaşma arzusu ile dolduran 7 yol filmi listesinde sekizin sonsuzluğunda 700binkm!

Dipnot: Bu seçkiye keyifle takip ettiğimiz düzenli blog yazarlarını henüz eklemedim, onlar için ayrıca bir sayfa yapacağız.