Yola göçenler, Yolculuğa dair

Hindistan’dan Nepal’e içsel yolculuk

Aytac Aksoy Nepal

Hindistan’dan Nepal’e içsel yolculuk, Aytaç Aksoy’un yogi, vegan ve aktivist kimlikleriyle örtüşen uzun bir yol. Bu serüveni kendisinden dinlemek istedik.Aytaç Aksoy uzun yıllardır devam eden güzel bir dostluk bizim için. Geçen yıl Aytaç çok iyi bir şirkette çalışırken isteklerinin peşinden gitmeye karar verdi ve istifa etti. Hindistan ve Nepal, ruhunu öyle derinden çağırıyordu ki hiç düşünmeden Hindistan’a biletini aldı, bisikletini yüklendi ve tek başına yollara düştü. Belki yıllardır bu anı bekliyordu. Yolda olmayı, günleri, haftaları, ayları unutmayı. Toplumsal beklentilerden uzaklaşıp sadece kendiyle kalmayı, çocukluğuna dönmeyi, anı yaşayan, oyunlar oynayan çocuk olmayı yaşamak istedi. Ve yaşadı. Aytaç Aksoy’un Hindistan’dan Nepal’e içsel yolculuk hikayesini kendisinden dinleyelim.

Bize kendini anlatır mısın? Aytaç kimdir? Kendini hangi yönlerinle tanımlarsın?

Merhaba. Şu anda özel bir şirkette tam zamanlı çalışan bir işçiyim. Yaşım otuz sekiz ve bisikletle, yogayla, yolculukla yoğrulmuş bir hayatım var. Yoganın da dediği gibi hayatın bir yol olduğuna inanıyorum ve bu yolda çevremdekilere en az zararı vererek farkındalıkla yaşamaya çalışıyorum. Bunu özel otomobile binmek yerine bisiklete binerek, yoga yaparak ve vegan olarak sürdürmeye çalışıyorum.

Aytac Aksoy ve Santos bisikleti
Aytac Aksoy ve Santos bisikleti

Bisiklet ile nasıl tanıştın?

Bisikletle tanışmam babamın bana aldığı dört tekerli sarı bir BMX ile oldu.İlkokula gidiyordum ve bakkal dükkanımızın yanında ki geniş kaldırım üstünde bisiklete binmeyi öğrendim. Çocukluk anılarım bisikletle geçen günlerimle doludur. Daha küçük yaşlarda bisikletimi alıp evden kaçardım. Bütün gün sürdükten sonra hava karardığında eve dönerdim:)Arkadaşlarla çamurlu bir su birikintisi bulup defalarca o birikintinin içinden geçerdik ve üstümüz başımız çamur olurdu. Sonra evde anne azarı bizi beklerdi tabi:) Yani bisikletle ilişkim diğer çocuklardan farklıydı biraz. Diğer çocukların karne hediyesi olmuştur bisiklet ama benim için daha çok küçük yaşlardan itibaren hayat felsefesi gibiydi. Diğer çocuklar kışın bisiklete binemezken ben yaz kış demeden binerdim bisiklete.

Aytac Aksoy bisikletle zorlu yollar
Aytac Aksoy bisikletle zorlu yollar

Bisikletten koptuğun bir an oldu mu hiç?

Bir tek lise ve yüksek okul dönemlerinde koptum bisikletten. Liseyi meslek lisesinde okudum ve gerek okul şartları gerekse staj şartları çok zordu. Neredeyse sabahtan akşama kadar çalışıyordum. Bu yüzden bisiklete binemiyordum. Askerden geldikten sonra çalışma hayatına başlayınca yani maddi anlamda kendi özgürlüğümü kazandıktan sonra ilk işim gidip bir bisiklet almak oldu. Bu bisikletide pahalı bisikletlerin ve markaların satıldığı bir mağazadan değil de mahalle arasında çocukların bisikletlerini tamir edildiği bir tamir dükkanından almıştım. Mustafa abi bisikletin felsefesini benden çok daha iyi bilen ve onu hayat felsefesi haline getirmiş bir bisiklet tamircisiydi. Bana bisikletimi toplarken verdiği öğütler bugün hala bisiklet üstünde olmamı sağlayan öğütlerdir.

Bisiklet senin için ne anlam ifade ediyor?

Bisikletin benim için bir çok anlamı var. Eşitlik, özgürlük, yavaşlık gibi insanlığın bugün unuttuğu ama çokça özlediği temel kavramları hatırlatmakla kalmayan aynı zamanda yaşatan bir ulaşım aracı. Bisiklet çok temel bir öğretici benim için. Yeri İlkokulda ki öğretmenimden önce gelir desem abartmış olmam sanırım. Bisiklet bana zamanı yavaşlatmayı, sabrı, iradeyi öğretti. Empati kurabilmeyi, yardım sever olmayı, saygılı olmayı, dürüst olmayı, açık sözlü olmayı öğretti. Randevularıma geç kalmamayı, iyi plan yapmayı öğretti. Bisiklet kendi işini patronu olmak gibi aynı zamanda. İstediğim zaman uyanmak, istediğim zaman yola çıkmak, istediğim zaman durmak ve bir başkasından bağımsız olmayı, yalnız kalmayı hatırlatan bir büyük usta benim için.

Hayatta olmazsa olmazların neler?

Bisikletim, bisiklet ekipmanlarım, yoga matım, kitaplarım, ailem ve arkadaşlarımdan vazgeçemem. Bir de iyimser olmaktan, sevmekten ve vegan olmaktan vazgeçemem:)

Nasıl vegan oldun?

Yoganın hayatıma girmesiyle birlikte izlediğim filmler, okuduğum kitaplar, gittiğim mekanlar, arkadaşlarım değişti. Bu değişimle birlikte hayata dair farkındalığım arttı ve en başta ‘şiddetsizlik’ diye bir kavram olduğunu öğrendim. Şiddetsizliği öğrendiğimde ise bu kavramı sadece insanlarla sınırlı tutmanın etik olmayacağının farkına vardım. Aynı dünyayı paylaştığımız bizim gibi hisseden tüm varlıklara karşı şiddetsiz bir hayatı savunmalı ve bunu yaşamıma geçirmeliydim. Başta sadece et yemeyi hayatımdan çıkardım. Sonra yumurta ve süt sektörünün de en az mezbahalar kadar masum olmadığını öğrenince üç gün süren vejetaryenlik yaşantımı veganlıkla sonuçlandırdım.

Aytac Aksoy vegan besinler
Aytac Aksoy vegan besinler

Vegan olarak dünyaya ve kendimize ne katabiliriz?

 Veganlık üzerine yazılmış pek çok kitap, pek çok film/belgesel ve röportaj var. Tüm bu anlatılarda veganlığın gezegenimize, kendimize ve hayvanlara olan katkıları anlatılır. Veganlık insanın içinde ki çelişkileri çok azaltıp mutlu bir insan olmamızı sağlıyor. Yani adalet, özgürlük, eşitlik her insan için önemlidir. Ama konu hayvanlara gelince bu inandıkları duyguların yerini adaletsizliğe, eşitsizliğe ve hayvan köleliğine bırakıyor. Bu farkında olmasa bile insanı mutsuz yapan, hayatını zorlaştıran bir durum. Bu durumdan vegan olarak kurtulabiliriz.

Vegan olmanın sağlığımıza faydaları neler?

Sağlık açısından ise pek çok katkısı var. Bugün hayvansal çıktılarla kanserin ilişkisi, sigara ve akciğer kanseri kadar kesinleşmiş durumda. Vegan olduğunuzda kötü kolestrol, şeker, yüksek tansiyon gibi günümüzün hastalıklarından kurtulmanız mümkün. Ve toplumda sıkça görülen alerjiden ve kabızlıktan vegan olarak sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Partrenizle seks yapmayı seviyorsanız eğer seks kalitenizin ve seks sürenizin arttığını görebilirsiniz. Eğer spor yapıyorsanız yine performansızın arttığını , kişisel rekorlarınızın geliştiğini ve daha az yorulduğunuzu görebilirsiniz.

Aytac Aksoy kampta vegan beslenme
Aytac Aksoy kampta vegan beslenme

Vegan olarak gezegenimize faydamız neler olur?

Gezegenimize gelince hayvancılık sektörünün gezegenimiz üzerinde bıraktığı tahribatlar tüm kesimler tarafından kabul ediliyor. Temiz su kaynaklarının azalması, ekilecek toprakların azalması, dünyada açlığın yayılması, yakın zamanda yaşadığımız Amazon ormanlarının yanmasından bile hayvancılık sektörünün sorumlu olduğunu biliyoruz. Hal böyleyken vegan olarak tüm bunları tersine çevirebilir ve hem kendimiz için, hem yakınlarımız için hem de çocuklar için daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

Aytac Aksoy yogist
Aytac Aksoy yogist

Yogayla nasıl tanıştın?

 Ablam sayesinde oldu. Ablam o zamanlar hamile yogasına gidiyordu ve çok memnundu. Bende aynı tarihlerde boyun fıtığı başladı ve fizik tedavi merkezlerine gitmeye başladım. Her seferinde faydasından daha çok zararını gördüm fizik tedavi merkezlerinin. Ablamla bir sohbetimizde yogaya başlamamı, boyun fıtığından ancak yoga yaparak kurtulabileceğimi söyledi. Bende onu dinleyerek onun gittiği yoga okuluna gittim.Böylelikle yogaya başlamış oldum. Yoga bir kaç hafta içinde boyun fıtığımı geçirmekte kalmadı beni stresten kurtarıp daha sakin, daha mutlu bir insan olmamı sağladı.

Yaradılışla yoga arasında bir ilişki var mı?

 Yaradılıştan kastınız eğer ‘din’ ise ben ilişki göremiyorum. Bazı yoga eğitmenleri yoga metinlerini açıklamakta çoğunlukla dini metinlerden örnekler vererek açıklamaya çalışsa da bence bu yanlış bir yöntem. Dini metinlerle yoga sutraları arasında benzerlikler var sadece. Her ikisi de insana iyi olmak, sevgi dolu olmak, başkasına zarar vermemek, başkası hakkında kötü düşünmemek, yalan söylememek, çalmamak, affedici olmak yönünde öğütler verir. Yoganın dinden en büyük ve bana göre en önemli farkı ise emredici olmamasıdır. Yoga sadece tavsiyelerde bulunur ve insanlara korku vermek (cennet/cehennem) yerine ne yapıyorsanız sevgiyle yapmanızı tavsiye eder.

Aytac Aksoy Santos Travel master
Aytac Aksoy Santos Travel master

İşinden istifa etme cesaretini gösterenlerden birisin, neden yaptın?

 İşimden istifa ettiğimde bisiklet üstünde dokuzuncu yılımı tamamlamıştım. Okuduklarımdan, izlediklerimden sonra uzun süreli yolda olmamın zamanı geldiğini düşünmüştüm. Yani iş sonrasında bana kalan zamanlarda bisiklet sürmek beni tatmin etmiyordu. İşte olduğum sürelerde bisikletimi özlüyordum, yolu özlüyordum. 2015 yılında işimden iki ay ücretsiz izin alarak Avrupa seyahati yapmıştım. Yine istifa etmeden bunu yapabilirdim ama bana göre özenle, dikkatle sürdürdüğüm hayatımı taçlandırmak gibi bir şeydi bisikletle yolda olmak. Yani kısacası bisikletimle yolda olmak için işimden istifa ettim.

Aytac Aksoy Hindistan bisiklet yolculugu
Aytac Aksoy Hindistan bisiklet yolculugu

Yol nasıl bir duygu?

Tabi ben yolu hep bisikletimle düşünüyorum. Bisikletsiz bir yol düşünemiyorum açıkçası. Bisikletle giderken tarifsiz duygular kaplıyor içimi. Rüzgarın yüzüme vurmasını, yokuşların ciğerimi zorlamasını, dizlerimi ağrıtmasını, güneşin kollarımı yakmasını, yağmur altında ıslanmayı ve aslında tüm bunlara karşı savunmasız olmayı çok seviyorum. Bir nevi teslimiyet anı benim için. Tıpkı yoga matı üzerinde durduğum zamanlar gibi. Bir de kendi kendine yetme durumu var yolda. Kendi yemeğinizi yapar, kendi yatağınızı yapar hatta çadır kurarak kendi evinizi yaparsınız her seferinde. Yolda olmak insanı doğayla bütünleştirir. Doğadan güçlü olmadığınızı, asla olamayacağınızı onun bir parçası olduğunuzu ve onunla savaşmak yerine onunla yaşamayı hatırlatır yol. Böylelikle beyhude avuntularınızdan, kuruntularınızdan ve güçlü ben duygusundan arınırsınız. Yol arınma ve teslimiyettir benim için.

Hindistan senin için hangi renk? Sende bıraktığı tat nedir?

Hindistan her açıdan çok renkli bir ülkedir. Çeşitli dinleri, kültürleri, zenginlikleri, yoksullukları barındırır ve bunları en çıplak haliyle gösterir size. Göstermekle de kalmaz adeta yüzünüze çarpar. Doğa güzellikleriyle de kendisine hayran bırakır. Bu yüzden de bir çok gezginin söylediği gibi hindistana ya aşık olursunuz ya da nefret edersiniz. Ben aşık olanlardanım:) Hindistanın rengi bayrağında da olduğu gibi turuncudur benim için. Çünkü bayrağında olduğu gibi Hindistan’da her yerde turuncu rengi görebilirsiniz:)

Aytac Aksoy Nepal bisiklet yolculugu
Aytac Aksoy Nepal bisiklet yolculugu

Nepal kutsal topraklarına tekerin basınca ne hissettin?

Hindistan gibi kaos dolu bir ülkeden ayrılınca kendimi çok rahatlamış hissettim tabi ki. Nepal Hindistana göre çok küçük bir ülke. Sınırda eli silah tutan askerler yerine güler yüzlü insanlar karşıladı beni. Bisiklete binen kadınları gördüm ilk olarak. Okula giden elbiseleri tertemiz, yüzleri gülen ve bana selam veren, el sallayan çocuklar gördüm. Ve bir çok bisiklet kullanıcısıyla tanıştım. Onlarda benim gibi bisiklete tutkuyla binen insanlardı. Orada kaldığım süre boyunca bana her anlamda çok yardımcı oldular sağ olsunlar. Bu yüzden Nepal’i her zaman çok iyi hatırlayacağım ve yine ilk fırsatta tekrar gideceğim:)

Geri dönmek mi, devam etmek mi?

Hayatta geri dönmek diye bir kavram olduğunu düşünmüyorum. Başta da söylediğim gibi hayat bir yoldur ve yaşadıklarımız da bu yolda başımıza gelenlerdir. Bizim yeni diye adlandırdıklarımız, başladığımızı sandığımız ise her an yaşadığımızın ve her zaman ilerlemekte olduğumuzun bir kanıtıdır sadece.

Bugün Aytaç toplumda ve topluma karşı ne hissediyor?

Kendime karşı ne hissediyorsam topluma karşı da onu hissediyorum aslında. Çünkü toplum benden farklı değil. Ben toplumdan ayrı değilim diyelim ya da. O yüzden de topluma dair kızgınlıklarımız, üzüntülerimiz, kırgınlıklarımız bizim yaşadıklarımız aslında. Bizim kırgınlığımız, kızgınlığımız ve hayal kırıklıklarımız. Sadece çevremde ki insanların daha farkında bir hayat sürmelerini, değişikliklere izin veren yapıda olmalarını ve daha az tüketici olmalarını isterdim. Çünkü dünya kaynakları hızla tükeniyor ve bir çoğu yapacak bir şeyleri olmadığını düşünüp ihtiyaçları olmadığı halde otomobil kullanmaya, hayvan çıktıları tüketmeye devam ediyorlar.

Aytac Aksoy yollarda
Aytac Aksoy yollarda

Osho senin için ne ifade ediyor?

Osho gerçek bir guru benim için. Kelimelerinde özgürlüğün ve başkaldırının anahtarı var. O yüzden Osho’ nun fikirlerininin bir çoğuna katılıyorum. Hatta işimden istifa edip yola düşmeminde Osho’ nun çok katkısı var diyebilirim:)

Şu anda ve sonrasında ne istersin?

Şu anda ve daima sağlık istiyorum. Çünkü sağlık olmadan istediğiniz kadar hayal edin, istediğiniz kadar çabalayın ama sağlık olmayınca hiç bir şey olmuyor. Ve açıkçası birlikte vegan yemekler yapıp yiyebileceğim, birlikte bisikletle yollarda kaybolabileceğim bir yol arkadaşım olsun isterdim doğrusu:)

Yolun içi mi dışı mı?

Yolun ici tabi ki. Her zaman yolda, her zaman yolla birlikte.

Aytaç Aksoy’ u mutlaka takip edin, sosyal medya hesapları aşağıda:

Websitesi: Aylak Leylek

YouTube kanalı: Aytaç Aksoy

Instagram: Aytaç Aksoy

Twitter: Aytaç Aksoy

Aytaç Hindistan’dan Nepal’e içsel yolculuk yapmadan önce kendisi ile vegan beslenme üzerine güzel bir söyleşi daha yapmıştık. Okumanız tavsiyesi ile. Aytaç buaralar İzmir’de yaşıyor, zaman zaman çeşitli mekanlarda söyleşiler yapıyor. Tanışabilirsiniz.