Kamp malzemesi, Ürün inceleme

Hamak seçimi ve Thermarest hamak inceleme

700binkm Thermarest slacker hamak

Hamak seçimi ve Thermarest hamak inceleme yazımızda bisikletli, sırt çantalı ve motorsikletli yolculuklarda neden hamağa ihtiyaç duyduğumuzu ve hamak seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyoruz. Doğada konforumuzu artıran, bizi başka bir boyuta taşıyan kamp hamaklarının bilmediğiniz yönlerini bizim deneyimlerimizden öğrenin. Hafif ve az hacim kaplayan kumaş hamaklardan almadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun.

Kamplı yolculuklarda hamak alırken ağırlık, hacim, dayanım ve güvenlik gibi temel kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Ağırlığı 600-700 gramı geçmeyen hacim olarak 1 litreyi geçmeyen dayanıklı ripstop kumaştan yapılan hamakları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Sonuçta hamak bisikletli yolculukların olmazsa olmazı değildir.

700binkm hamak ant camping
700binkm hamak Ant Camping

Hamaksız da yola çıkılır

Mat, uyku tulumu, çadır olmadan yolculuğa çıkamazsınız ancak hamak olmadan çıkılabilir. Hamaksız da yapabiliriz çünkü her gün kullanmamız gereken zorunlu bir malzeme değildir. Hamak bir yolculuğun keyfini artırır. Doğanın, ormanın, yolculukların verdiği zevk artar. Düşünün ki kuş cıvıltılarıyla bir ormanın içindeyiz, çadırımızı kurmuşuz, kahvemiz demlenmiş. Sonbaharın döktüğü yapraklarla orman rengarenk. Hamağımızı kurmuşuz ve kahvemizi yudumlayıp kitabımızı okuyoruz. Hafiften sallanarak rüzgarı çağırıyoruz. Sırf bu anların tadını çıkarmak için 600 gr fazla taşımaz mısınız? Biz taşıyoruz, çünkü fazlasıyla değer.

700binkm Bursa bisikletli yolculukta hamak
700binkm Bursa bisikletli yolculukta hamak

Hamakta güvenlik ve esneklik

Hamakta güvenliği ve esnekliği artırmak için bazı önerilerimiz var:

Bazı hamaklarda sadece esnek bir ip var, kısa bir ip. Bu hamakları her ağaca bağlayamazsınız. Doğada karşımıza her zaman ideal ağaç mesafeleri çıkmıyor maalesef. İstediğimiz her yerde hamak kurabilmek için esneklik yaratmamız lazım, bizim önereceğimiz çözüm perlon ve karabina eklemek. Alacağınız hamağın içinden perlon ve karabina çıkıyorsa harika olur. Çıkmıyorsa perlonu Bauhaus gibi bir yerden istediğiniz ölçüde kestirip uçlarını karabina girecek şekilde diktirmeniz gerekir. Diktireceğiniz yer bir ayakkabı tamircisi olmalı çünkü perlonlar çok kalın, o kalınlıkta bir malzemeyi terzilerin dikecek uygun ekipmanı olmuyor. Karabinaların büyük ve dayanıklı olması gerekiyor.

700binkm hamak keyfi
700binkm hamak keyfi

Hamak hacmi ve paket büyüklüğü

Hamak hacminin 1lt’yi geçmemesine dikkat edin. Genelde kumaş kamp hamaklarında hamağa entegre bez bir göz oluyor. Bu göz hem uyku tulumu gibi hamağı kılıfına iterek sıkıştırıp paketlemenizi sağlıyor. Hem de hamakta uzanırken tablet, e-kitap okuyucu, kitap, telefon gibi malzemeleri koyabilecek bir yardımcı alan sağlıyor. Kılıfa koyulmuş bir hamak paketinin büyüklüğünün 18×25 cm civarında olması oldukça ideal.

Thermarest Slacker tek kişilik hamak

Biz hamak kullanmaya çok ucuz ve ekonomik kumaş bir kamp hamağı ile başladık. Hamağın bisikletli yolculuklarımızın vazgeçilmezi olduğuna karar verdikten sonra daha kaliteli ve güvenli olan Thermarest Slacker tek kişilik hamağa geçtik. Hamağın teknik özellikleri:

Kumaş:Ripstop polyester

Ağırlık taşıma kapasitesi: 180 kg

Hacim: 18×25 cm

Ağırlık: 590 gram

Tek parça entegre ceplik ile birlikte

Karabina: Ultralight aluminyum

Farklı renk ve desen opsiyonları var. İsterseniz çift kişilik olanını da alabilirsiniz. Thermarest hamakları Türkiye distribütörü Nunatak Türkiye‘den veya İstanbul Karaköy’de bulunan Alpinist‘den satın alabilir veya stok durumuna göre sipariş edebilirsiniz.

700binkm Kocayayla hamak serisi
700binkm Kocayayla hamak serisi

Cibinlikli hamak

Dünya turuna çıkarken aslında doğru olan cibinlikli bir hamak almak. Çünkü doğada mutlaka sinek, sivrisinek, böcek gibi faktörlerle boğuşmak zorunda kalıyoruz. Bazı ülkelerde çadır kuramadığımız ama hamakta uyuyabileceğimiz kamp yerlerine maruz kalabiliyoruz. Veya aşırı nemli tropik iklimlerde çadır ne kadar fileli olursa olsun aşırı sıcak olabilir. Böyle durumlarda hamakta uyumak en kolay ve ferah yöntem olacaktır. Tabi cibinlik eklenip çıkabilen bir şey olursa harika olur. Bir de üzerine tarp koyarsak ideal ortam sağlanmış olur. Thermarest’te bu şekilde hazırlanmış muhteşem setler var. Başka markaların da piyasada modellerini görebilirsiniz.

Thermarest Slacker hamak bug shelter – her türlü kemirgenden uzak tutan hamak cibinliği, çok başarılı

Thermarest Slacker hamak rain fly – Tarp gibi bir ürün hamakta uyuyanlara yağmur korumalığı sağlıyor.

Thermarest Slacker hammock house – Thermarest bu modelde yukarda sıraladıklarımı entegre hale getirerek hamak evi olarak kamp severlere sunuyor. Bu ürünün içinde hamağa entegre cibinlik var ve hepsi tek bir çanta içinde hazırlanmış. Toplam ağırlık 1.63 kg. Çadır yerine bir alternatif olarak düşünülebilir.

700binkm olarak malzeme seçimine çok değer veriyoruz. Eğer tavsiye edeceğiniz model ve ürünler var ise lütfen bizimle iletişime geçin. Hamak seçimi ve Thermarest hamak inceleme yazımızda hamakla ilgili bütün deneyimlerimizi sizinle paylaşmaya çalıştık. Malzeme listemizden diğer malzemelerimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

700binkm YouTube kanalımızda detaylı Hamak seçimi ve Thermarest hamak inceleme videomuzu yayınladık. Daha çok bilgi almak için tıklayın.