Ürün inceleme

Eurobike Show 2019

Eurobike show 2019

Neden Eurobike show 2019’a katılıyoruz?

Eurobike dünyanın en büyük bisiklet fuarlarından birisi. Bizim için özel bir anlamı var. Bu fuara ilk katıldığımız yıllarda amacımız dükkanımız için malzeme seçmek, yenilikleri takip etmek, satmak için yeni ürünler bakmaktı. Dükkanı bıraktığımız 2016 yılından beri Friedrichshafen Almanya’da yapılan fuara sadece zevk aldığımız için gidiyoruz. Bizim gibi düşünen bir sürü insan bir arada, bisikleti her anlamıyla hayatlarında aktif olarak yaşayan insanların bisiklet için bir şeyler yaptıklarını görmek bizim için çok heyecan verici. Bisikletteki teknik ilerlemeler, sektörün nereye gittiğini görmek, bisiklet turizmi ile ilgili gelişmeleri takip etmek ve sadece havadaki atmosferi yakalamak için bu yıl Stelvio tırmanışını odak noktasına aldığımız rotamızı Eurobike show 2019 ‘dan geçirdik. Bologna’dan başlayan bisiklet turumuzu 4 yüksek geçit, 800 km, 5 ülke geçerek Eurobike show 2019’ da Konstanz Gölü kıyısında sonlandırdık.

Eurobike Show 2019 genel izlenimler

Bu yıl fuara damgasını vuran konular, uzun zamandır olduğu gibi elektrikli bisikletler, elektrikli kargo bisikletleri, bikepacking, ev antremanları için aşırı gelişmiş teknolojiler. Biz tur bisikleti ve ekipmanları üzerine özel ilgi duyduğumuz için bu konu üzerindeki gelişmeleri de sizinle bu yazı da paylaşacağız.

Eurobike Show 2019 – Elektrikli bisikletler

Elektrikli bisikletlerin fuara ve sokakta gördüğümüz bisiklet kullanıcılarına damgasını vurduğunu gözlemledik. Avrupa’da pedalladığımız bisiklet yollarında kullanıcıların % 50’den fazlası elektrikli bisiklet kullanıyordu. Bosch motor en çok kullanılan motor olmakla birlikte Bosch’un sık sık motor tipi değiştirdiğini ve bisiklet firmalarına da motor modellerine göre kadro yapmalarını dikte ettiklerini öğrendik. Ufak çaplı firmalar bu değişimi kadro stok maliyetine katlanmak istemediklerinden Bosch tercih etmiyorlar. Ama pazardaki büyük firmaların çoğunun çeşitli modellerde Bosch motor kullandığını gözlemledik.

Kendi gücünden başka hiç birşeye bağlı olmayan bisikletin elektrikli hale gelmesi, biçim ve anlam değiştirmesi felsefik açıdan bizim sık sık sorguladığımız bir konu. Arabaya göre daha az yer kaplıyor ama spor yapamıyorsun ve elektrik tüketiyorsun. Ulaşım amaçlı başka bir yöne gidiyor bisiklet, bakalım neler olacak?

eurobike 2019 elektrikli bisikletler

Elektrikli bisikletle tur

Bisiklet yollarında normal tur çantaları ya da bikepacking çantaları ile donatılmış pek çok elektrikli bisiklet kullanıcısı gördük. Eurobike show 2019’da da sergilenen bisikletlerin bu konseptleri yansıttığını görüyorsunuz. Özellikle bu yıl kadroya entegre edilmiş motor sistemi ile donatılan pek çok bisiklet markası var, Corratec onlardan sadece biri.

eurobike 2019 corratec electric bike w bikepacking

Henüz gözler böyle kalın bisiklet kadrolarına alışmadı ancak bu bisikleti modaya uygun bir çizgide dizayn etmişler, beğendiniz mi?

eurobike 2019 elektrik bisiklet sanatı

Elektrikli bisiklete airbag yelek

Elektrikli bisikletler yaygınlaştıkça güvenlik konusunu tartışılır hale geldi. B’Safe markası reflektörlü airbag yelek ve boyun koruyucu tasarlamış. Model çocuk taşıyan bir anne, güvenlik önemli!

eurobike 2019 bsafe airbag

B’safe airbag yelek

eurobike 2019 bsafe airbag2

Abus bisiklet kilitleri

Abus kilit konusunda bizim de tercih ettiğimiz çok kaliteli bir marka. Biz malzeme listemizden de takip edebileceğiniz gibi Abus’un iki ayrı modelini kullanıyoruz. Bunlardan birisi Bordo lite modeli, 80cm uzunluğunda, diğeri ise Abus U kilit. İki bisikleti kadrodan ve ön tekerlerden birlikte kilitliyoruz. Abus fuarda bu kilitlere ağırlık vermiş, elektrikli bisiklet için daha ağır ve güvenlik seviyesi artırılmış versiyonlar ürettiğini gördük.

Abus Bordo kilit serisi

eurobike 2019 abus foldable locks

Abus Bordo lite serisi

eurobike 2019 abus foldable locks2

Abus Bordo lite farklı renk opsiyonları ile

eurobike 2019 abus foldable locks3

Abus U kilitler, farklı uzunluklarda

eurobike 2019 abus U locks

Adidas SPD kilitli ayakkabı

Bu yıl Eurobike show 2019’da ilk kez Adidas markasının stand açtığını gördük. Aşağıda göreceğiniz üzere SPD tırnaklı ayakkabılar standda yerini almıştı. Hem modaya uygun hem de SPD tırnaklı, harika!

eurobike 2019 adidas cycling shoes1

Adidas design

eurobike 2019 adidas cycling shoes2

Eurobike Show 2019 – Booda bisiklet

Renkler ve dizayn çok uyumlu. Eurobike show 2019’da damgasına vuran markalardan birisi de GATES karbon drive, kayışlı bisikletleri nerdeyse bütün standlarda gözlemledik.

eurobike 2019 booda bike

Brooks sele ve aksesuarlar

Brooks standı yine çok cool ve şıktı. Cambium modellerine Special serisi eklemişler. Bakır perçinli Cambiumlar yeni sezonun gözdesi olacak. Biz de çok beğendik ve evrene çağrımızı yaptık birer tane de bize lütfen:)

eurobike 2019 Brooks cambium set

Eurobike Show 2019 – Burley

Burley markası yine çok cool, bebeğinizi, hayvan dostunuzu ya da bolca yükünüzü uzun turlarda veya şehirde bisikletinizle taşımak isterseniz tek adres. Çok dayanıklı taşıyıcılar. Beğeniyoruz.

eurobike 2019 burley

Busch & Müller ayna, lamba ve aksesuarlar

Busch and müller markası özellikle lamba konusunda çok aktif bir firma. Fuarda bütün ön ve arka modelleri karanlık bir odaya monte ettikleri bir yer yapıyorlar. Bu odada maalesef çekim yapamıyoruz. Ancak lambaların aydınlattıkları alan ve aydınlatma derecelerini karşılaştırmak açısından muhteşem bir fikir. Her yıl o odaya girip farklı lambaları test edip yenilikleri dinliyoruz. Bu yıl ön lambada arabalarda olduğu gibi sis lambası butonu eklendiğini gördük, görüş alanını kısa süreli butona basarak artırabiliyorsunuz, daha aydınlık ve daha geniş bir alana ışık vererek.

Ayna konusunda da çok yaratıcı ve farklı yerlere monte edebileceğiniz güzel modeller var. Maalesef henüz Türkiye’de bu marka satılmıyor.

eurobike 2019 busch and muller mirrors

Yol bisikletleri için güzel bir ayna çözümü!

eurobike 2019 road bike mirror options

Almanya’da kanunlara göre bisiklette kesinlikle aydınlatma olması gerekiyor, yoksa ceza kesiyorlar. Diğer bir kanun da arka lambada reflektör zorunluluğu. Bizim ülkemizde ve pek çok ülkede henüz bu kanunlar yok, aşağıdaki ufak arka lamba hem dinamo ile çalışıyor hem de çok hafif, bir o kadar da güçlü ışık var. İlgimizi çekti, hafiflemek lazım.

eurobike 2019 busch and muller rear light

Eurobike Show 2019 – Çocuk bisikletleri

Fuarda çocuklar için farklı kadro ölçüleri ve farklı seçeneklerle dolu standlar var. Bu en eğlencelilerinden biriydi.

eurobike 2019 cocuk bisikleti

Polisport çocuk taşıma koltukları

Koruyuculu versiyonları çok yaratıcı olmuş, rüzgara, yağmura karşı koruma.

eurobike 2019 polysport
eurobike 2019 cocuk tasiyici

Ergotech bisiklet yedek parçaları

Ergotech çok güçlü ve kaliteli bisiklet yedek parçaları yapan bir marka. Dükkan sahibi olduğumuz zamanlarda gidon, gidon boğazı, sele borusu gibi pek çok malzemeyi güvenerek satıyorduk. Bir bisikletsever olarak kendi bisikletlerimizde kullanmaya devam ediyoruz. Idworx gibi pek çok yüksek kalite bisiklet markası da gidon ve gidon boğazı olarak Ergotech kullanıyor.

Aşağıda aksiyon kamerası tutacağı var, bize pek uygun değil, gidon çantamız olduğu için ama normalde çok mantıklı görünüyor.

eurobike 2019 ergotech action cam holder

Ergotech gidon aparatı ile ekstra suluk kafesi

eurobike 2019 ergotech bottle cage

Ergotech dizayn şık aynalar

eurobike 2019 ergotech design

Ergotech gidon çeşitleri

Ergotech çeşitli açılarda riser gidonlar özellikle tur bisikletleri için çok kullanışlı. Sebebi hafif ve güçlü olması. Bu yıl Ergotech güvenlik seviyesini 6’ya kadar yükselttiği riser gidonları piyasaya sürüyor. Peki neden? Tabiki elektrikli bisikletlerde güvenliği artırmak için. Aynı zamanda downhill gidonu olarak da kullanılabilir. Bizim gibi ağır yükle tur yapanlar için de bir o kadar güzel ve güvenli.

eurobike 2019 ergotech handlebar1

Ergotech gidon çeşitleri

eurobike 2019 ergotech handlebar2

Ergotech 6 güvenlik seviyesi riser gidon

Bu gidonu istiyoruz.

eurobike 2019 ergotech handlebar3

Bütün raflar Ergotech 6+ serisi ürünlerle dolu.

eurobike 2019 ergotech handlebar4

Sadece gidon değil, gidon boğazı,sele borusu, gidon bandı vs gibi bisikleti tamamlayan pek çok yedek parça var.

eurobike 2019 ergotech handlebar5

Son olarak telefon için koruyucu bir telefon kabı tasarlamışlar, biraz hantal görünüyor.

eurobike 2019 ergotech mobile cage

Eurobike Show 2019 – Bisiklet giyim

Giyim konusunda da pek çok marka fuarda yerini almıştı. Event markası hoş tasarım ve renklerle epey ilgi çekici.

eurobike 2019 Event cycling jackets

Extrawheel – 3. teker

Trailer taşımak istemiyorsanız, daha çok yük taşımak için extrawheel yani 3. teker de taşıyıcı olarak bir çözüm. Standda bu çözüm özellikle elektrikli bisikletlere uygulanmıştı. Bize göre 2 tekere epey yük yüklenebilir. Ama ihtiyaç duyanlar için alternatif burada.

eurobike 2019 extrawheel1

Extrawheel 3. tekere ne dersin?

eurobike 2019 extrawheel2

Eurobike Show 2019 – Garmin

Garmin standı dolup taşıyordu, teknoloji müthiş ilerliyor. Yeni modeller var.

eurobike 2019 garmin gps

Garmin yeni saatler var. Sitelerine mutlaka göz atın.

eurobike 2019 garmin watches

Nostaljik pompa

eurobike 2019 historic pump

Bisiklete entegre ön arka lamba

Özellikle şehirde ulaşım için şıklık ön planda tutularak gidona entegre ön lamba tasarlamışlar, çok yaratıcı, çok beğendim.

eurobike 2019 integrated front light

Burda da arka lamba var, sele borusunda entegre harika bir çözüm.

eurobike 2019 integreted seatpost light

Eurobike Show 2019 – KMC zincir

KMC özellikle Rohloff ve Pinion gibi kapalı vites sistemlerinin tercih ettiği çok dayanıklı bir zincir markası. Biz de KMC kullanıyoruz.

eurobike 2019 kmc3

Kolyelik zincir isterseniz KMC’ye gelin. Elektrikli bisikletler için de zincir var. Yakında motoru olmayan bisiklet kalmayacak bu hızla.

eurobike 2019 KMC chain neckless

Akrebin bir kolu KMC 🙂

eurobike 2019 KMC chain

ORTLIEB yenilikler

Ortlieb yenilikleri saymakla bitmez. Bildiğiniz üzere tamamen su geçirmez Atrack model sırt çantaları geçen yıldan beri satışta. Biz de çok beğenerek kullanıyoruz. Yakında bir inceleme videosu hazırlayacağız. Ancak bir de fotoğraftaki siyah modeli Ortlieb bu yıl çıkardı. Bu model bikebacking sever bisikletçiler için sırtınızda kolay taşımanıza yönelik tasarlandı. Arkasında ciddi bir Arge var, websitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

eurobike 2019 ortlieb atrack backpack

Bikepacking çantaları uzun zamandır var, ciddi bir hacim yaratabiliyorsunuz, hem de çok şıklar. Arada bizim de kafamız karışıyor, bikepackinge mi geçsek diyoruz.

eurobike 2019 ortlieb bikebacking1
eurobike 2019 ortlieb bikepacking full set

Ortlieb bikepacking serisi

eurobike 2019 Ortlieb bikepacking saddlepost bag

Sadece gidon çantasında 18 lt hacim yaratabiliyorsunuz.

eurobike 2019 ortlieb bikepacking set 2

Farklı açılardan, farklı bisikletlerle Ortlieb bikepacking serisi.

eurobike 2019 ortlieb bikepacking set

Kombinasyon tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

eurobike 2019 Ortlieb bikepacking set2

Ortlieb iç düzenleme

Ortlieb 2020 yılı için backroller model arka çantalara harika iç düzenleme çözümleri üretmiş. Bu çözümler kesinlikle gerekiyordu. Bizim içerde drybag ler ile yapmaya çalıştığımız şeyler muntazam bir düzenle karşımızda.

eurobike 2019 ortlieb internal 2

Birebir Ortlieb backroller hacim ve dizaynında üç parçalık iç düzenleme aparatları.

eurobike 2019 ortlieb internal

Ortlieb backroller klasik dizayn serisi yine muhteşem, hepsini çok beğendim.

eurobike 2019 ortlieb new designs

Pletscher ayaklık

Pletscher ayaklık konusunda tek geçtiğimiz bir marka. Ayaklık olarak çok fazla yenilik yok. Aşağıda görüdüğünüz FLEX modeli ayaklığı kırılmalara karşı güçlü yapıyor ama ağırlığını artırıyor. Biz klasik modeli hala daha çok seviyoruz, yani kırmızı parçanın olmadığı model. Ayaklığın ucuna takılan plastik parçayı Pletscher yumuşak plastik bir malzemeden yapmaya başlamış, maalesef hemen deliniyor. Eskisi daha iyiydi.

eurobike 2019 pletscher kickstand

Paratop giydirilmiş bisiklet

Bisikleti öyle bir giydirmişler ki gece elbisesi ile bile istediğiniz yere kirlenmeden gidebilirsiniz. İlginçliklerden biri, ne dersiniz?

eurobike 2019 rain protection

Eurobike Show 2019 – Velomobil

Yatay bisiklet görmüştük de bu çok daha farklı bir tarz, belki adını recumbent diye tanımlamamak lazım. Bu gruba aslında velomobil diyorlar, otomobilin bisikletli olanı. Oldukça ilginç.

eurobike 2019 recumbent bike design

Yarış velomobili

Avrupa yaptığımız turda velomobil kullananları gördük, İsviçre’de pek bir popülerdi.

eurobike 2019 velocar

Roswheel bisiklet çantaları

Bu markayı daha önce görmemiştik, şık bir standları ve hoş bisiklet çantaları, dizaynları var. Özellikle arkaya rackpack yerine sürgülü çanta tercih etmeleri enteresan bir dizayn. Hoşumuza gitti. Bize kendi çanta modellememiz için çeşitli fikirler verdi.

eurobike 2019 roswheel2

Roswheel çantalar

eurobike 2019 roswheel

RYDE Andra 30 tur jantları

Ryde, çift kat, dayanımı yüksek tur yapmak için ve yük taşımak için tasarlanmış Andra 30 jantları üretmeye devam ediyor.

eurobike 2019 ryde andra 30 touring rim

Sapim jant telleri

Sapim, üretimde kullandıkları teknik itibariyle özellikle tur bisikletleri için en doğru tercih. Bulabilirseniz kesinlikle bu jant tellerini tercih edin.

eurobike 2019 sapim touring spokes

Sapim renkli jant teli kafaları da var, rengarenk bir teker örebilirsiniz.

eurobike 2019 ryde colorful nipples

SIMPLON reklam panosu

Bu görsele bayıldık, Simplon yaratıcılık da sınır tanımamış, harika bir Avusturya bisiklet markası, hem de Bregenz’de! Bisiklet orkestrasına hoş geldiniz!

eurobike 2019 simpfon bikes

Supernova lambalar

Supernova bisiklet lambaları bu sene ağırlıklı olarak elektrikli bisikletler için tasarlanmış görünüyor. Dinamo ya da elektrik motorunuz varsa, Supernova’nın harika dizaynını kaçırmayın.

eurobike 2019 supernova front lights

Aşağıda göreceğiniz gibi arka lambada da çok şık ve güçlü bir dizayn yapmışlar, ayrıca oldukça light.

eurobike 2019 supernova lights

Eurobike Show 2019’da pek çok aksesuar vardı, GPS ya da çeşitli şeyleri gidona monte etmek için renk renk çözümler.

eurobike 2019 telofon tutacagi

TIP TOP lastik tamir kiti

Tip Top tur için özellikle çok dayanıklı malzemeye sahip olduğu için biz bu markayı kullanıyoruz.

eurobike 2019 tiptop original

Bu yıl Tip Top fuarda e-bike tamir kitlerini sergiliyordu. Görebileceğiniz gibi elektrikli bisiklet pazarı oturmuş. A’dan Z’ye her türlü ürün elektrikli bisikletler için tasarlanmış ve piyasa sürülmüş bile.

eurobike 2019 tiptop ebike set

Titanyum bisiklet parçaları

Ve Marco’nun en sevdiği titanyum bisiklet parçaları. Titanyum işlenmesi çok zor bir malzeme ve fire oranı çok yüksek. Bu sebeple titan parçalar çok pahalı oluyor ama bir o kadar da hafif ve şık duruyor.

eurobike 2019 titanium art3

Titanyum gidon boğazı

eurobike 2019 titanium art 2

Titanyum gidon ve parçalar

eurobike 2019 titanium art

İçerikler burada bitmedi, Eurobike show 2019 için 2. bölümle devam edin. 3. ve son bölüm çok yakında hazır olacak. Takipte kalın.

Ayrıca Marco’nun bizim için hazırlamakta olduğu Eurobike Show 2019 videomuz da çok yakında YouTube kanalımız 700binkm ‘de olacak.

Bizden anlık haber almak için instagram hesabımız 700binkm‘yi takip etmeyi unutmayın.

Ayrıca malzeme konusunda her türlü sorunuzu bize iletebilirsiniz. Yardımcı oluruz.