Tur bisikletlerimiz Koçkar ile Kuzgun

700binkm bisikletlerimiz Kockar Kuzgun

700binkm bisikletlerimiz Kockar Kuzgun

 Yolculuklarımızda bize idworx marka 26 jant offrohler modeli, Rohloff vites donanımına sahip tur bisikletlerimiz Koçkar ile Kuzgun eşlik ediyor.

700binkm ‘bisikletle dünyada yaşam’ projemizde tur bisikletleri olarak neden yol arkadaşlarımız Koçkar ile Kuzgun’u seçtik? Bu süreçte bisikletlerimizde neler deneyimledik ve geliştirdik? Kayda değer ilk tur bisikletinden anlatmaya başlamak en iyisi olacak. Eskilere girersek özellikle Rahman’nın geçmişi epey kalabalık 🙂

Kullandığımız Bisikletler

Tur bisikletim Koçkar Farsça’da göçebe anlamına geliyor. Bisikletle yolculuk bana göre göçebe bir yol hikayesi.

Koçkar ismini verdiğim ilk arkadaşım KOGA Signature worldtraveler 26’’ siyah bir tur bisikleti idi. Verdiğim diyorum çünkü bu bisikleti alırken henüz Rahman ile tanışmamıştık. 2012 Mart ayında De Vakantiefietser Amsterdam’dan satın aldım. Rohloff göbekten vites sistemi, Gates kayışlı aktarım (zincir yerine), magura HS33 hidrolik v-frenler, SON dynamo ve SON edelux ön far, Tubus ön ve arka taşıyıcılar, Brooks sele, kelebek gidon ile bisikletle dünya turu yapılacak bir bisikletti.

 

700binkm Basak Bulut Koga signature worldtraveler Tayland

700binkm Basak Bulut Koga signature worldtraveler Tayland

Güneydoğu Asya bisiklet turumda (Tayland, Laos, Kamboçya’da 3 ay, 3.000 km) özellikle arka tekerde Rohloff kayış gergi sisteminin kadrodaki tasarım problemleri yüzünden arka frende sürekli sürtme sıkıntıları yaşadım. (Bu problemlerin daha sonraki yıllarda çıkan modellerde düzeldiğini gözlemledik.) Ayrıca De Vakantiefietser’de ölçüm bisikletinde kişiye göre tasarlanan KOGA Signature worldtraveler 47’’ kadro boyu, büyük gelmesi nedeniyle Tayland’ın Kokut adasında yokuş yukarı çıkarken düşmeme ve ayak bileğimin burkulmasına sebep oldu. 2012’de katıldığım Gökova Bisiklet turunda yağmurlu bir günde girdiğim derin çukurda bisikletimle asfaltta 3 metre sürüklendikten sonra KOGA’ nın çelik maşasında yaşanan çatlama ve garanti kapsamına alınmaması sebebiyle sanırım bisikletten de biraz soğumuş oldum.

 

Başak Bulut Gököz Milli Parkı bisiklet turu

Başak Bulut Gököz Milli Parkı bisiklet turu

Tur bisikletletlerimiz Koçkar ve Kuzgun’nun yaşadığı değişim

2013’te Bisiklet Gezgini’ ni açtıktan sonra 43 cm 26’’ idworx offrohler’a geçme kararı aldım. Bisikletteki basitlik, dayanım, fren sistemindeki mükemmellik (magura HS33 firmtech-kadroya entegre sistem) ve özellikle kadro boyunun bana daha uygun olması gibi sebepler beni bu markaya yönlendirdi. Tabi bir de aktarım sistemindeki gerginlik için centerlock orta göbek sistemi uzun ömürlü olarak tasarlanmıştı. 2. bisikletimizi aldıktan sonra Rahman KOGA’yı kullanmaya başladı. Üzerinde pek çok değişiklik yaptı. Jantları CSS dediğimiz seramik kaplı dayanımı yüksek versiyonla değiştirdi. Brooks titanium sele, SON edelux 2 ön far gibi iyileştirmeler yaptı. Yine de 47 cm kadronun kendisine de büyük geldiğine karar verdi. Idworx offrohler’ daki sadelik ve mükemmellik onu da cezbetti ve ilk fırsatta, 2014 baharında idworx 43cm 26’’ offrohler’ a geçiş yaptı. Adını da ‘kuzgun’ koydu.

 

700binkm Rahman Karatas Fas Dades Gordes

700binkm Rahman Karatas Fas Dades Gordes

Fas’ ta yaptığımız zorlu bisiklet yolculuğunda yerküre gezgini KOGA Signature’ ı yaptığı iyileştirmelerle kullanmıştı. Ancak bu deneyimde hissettiği şeyler benim Tayland’da hissettiklerime çok benziyordu. Fas yolculuğumuzdan sonra KOGA Signature hayatımızdan tamamen çıkmış oldu.

Idworx Offrohler Modelini Seçme Sebeplerimiz

Şuan dünyada tur bisikletinde 26’’ kadrodan uzaklaşılan bir dönemdeyiz, 28’’ ve 29’’ bisikletler moda oldu. Ancak bizim ufak insanlar olmamız (1.57 m-1.67 m) ve tur bisikletinde kompakt kadroların kontrolü kolaylaştırması sebebiyle biz 26’’ kadro taraftarıyız.

 

700binkm Rahman Karatas Darlik Baraji

700binkm Rahman Karatas Darlik Baraji

Idworx offrohler’u seçmemizdeki ana sebepler, tur bisikleti için kompakt kaliteli aluminyum kadro, konfor, 26’’ jantlar, Rohloff göbekten vites sistemi, Volvo’ya eş değer sürüş keyfi.

Idworx, Türkiye’de pek bilinen bir marka değildir. Sahibi Gerrit Gaastra, firması ise bikebasics’ dir. KOGA’nın sahibi olan bisiklet karteli Accell Grubunun torunudur kendisi. İddiası ise dünyadaki en kaliteli bisikletleri yapmak olan Gerrit Gaastra , Schwalbe gibi bazı bisiklet parça markalarının ar-ge’sini de yönetiyor. Ve yaptığı her yenilikle bisiklet dünyasında ‘devrim’ yaratıyor.

Tur bisikletlerimizin detaylı konfigürasyonu

700binkm_kockar_kuzgun_pasamandir

700binkm_kockar_kuzgun_pasamandir

idworx offrohler, 26”, 43cm, Rohloff göbekten vites sistemi, zincirli aktarım sistemi, Magura Firmtech Frenler, SON göbek dinamo ve SON e-delux II ön far, Rigida Ryde seramik jantlar, Sapim jant telleri, Ergotech kelebek gidon, Gilles Berthoud titanyum raylı sele, Brooks sargı, DT Swiss mandallar, Schwalbe supreme katlanır lastikler

Şuan idworx bisikletlerimiz bu konfigürasyonla dünyayı bir kaç defa turlayabilecek dayanım ve konforda. Rahman’nın bisiklet mekaniğinde çok iyi olması ve uluslararası anlamda Rohloff teknisyeni olması Koçkar ve Kuzgun’a yaptığı düzenli bakımlar ve iyileştirmeler sayesinde yollarda lastik patlaması da dahil olmak üzere herhangi bir problem yaşamıyoruz.

idworx oPinion BLT

2018 kasım yeni bisikletlerimiz idworx oPinion BLT

idworx bisiklet markamız Ağustos ayında müthiş bir teklifle geldi. Almanya Wachtberg’de idworx’ü ziyarete giderek dünyayı pedallayacağımız yeni bisikletlerimizi teslim aldık. OpinionBLT model bisikletlerimizin konfigürasyonu ve detaylar için yeni tur bisikletlerimiz OpinionBLT sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

idworx bisikletlerin 2019 yılı yeni koleksiyonuna detaylı göz atmaya ne dersiniz?

en_USEnglish
tr_TRTurkish en_USEnglish