Gezilerimiz, Türkiye

Doğu ekspresi

dogu ekspresi karsrail

Doğu ekspresi ile Kars’a yolculuk yapılacaklar listende mutlaka yer almalı. Herhangi bir günü, vagonlarda, ray sesleri arasında, yol halinde, bembeyaz örtü örtünmüş Anadolu’yu seyre dalarak geçirmek. Ömürde bir gün, zamanda bir yıl belki. Dostluklar kurup, hayatlara konuk olmak, kendini açmak, şarkılar, türküler, yol hikayeleriyle sallanan vagonlar…

700binkm Doğu Ekspresi yolculuğumuz 2017’nin şubat ayındaydı. Anlatacak çok şey var. Olanları anlatmadan Doğu Ekspresi’ne şansı yaver gidip de bilet bulabilenler için yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz kıssadan hisseleri aktaralım. Yolda keyifleri bozacak şeylere şimdiden mani olalım.

dogu ekspresi ankara gar

Teknik bilgiler

Güzergah Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas -Erzincan – Erzurum – Kars

Kalkış saatleri Her gün Ankara’dan 17:58’da Kars’tan 08:10’de kalkıyor. Tadilat nedeniyle trenin hareket durağı Kırıkkale Irmak durağıdır, TCDD, Ankara Gar’dan Irmak’a otobüs ile ulaşımı sağlıyor. Irmak kalkış saati 19:28’dir.

Yolculuk bir gün sürer, bir iki saat gecikebilir.

dogu ekspresi sarikamis otostop

Vagonlar

Doğu Ekspresi’ nde 4 çeşit vagon var.

Bilet fiyatları tek kişi için pulman 46 TL, örtülü kuşetli 61 TL, yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı 96 TL, yataklı 1 kişi 116 TL’ dir. Biletlerle ilgili detaylı bilgiyi, indirimleri bu bağlantıda bulabilir, bilet satın alabilirsin.

Evcil hayvan alıyorlar, bisikleti vagonlara almıyorlar. Yük vagonu olup olmadığını TCDD’den, hatta direkt trende çalışan birilerine ulaşıp öğrenmek gerek. Haftada bir yük vagonu bağlanıyor. Bisiklet için yük vagonunda ufak bir ücret alıyorlar.

24 saat sürecek bu uzun yolculuğu keyifli geçirmek için mutlaka örtülü kuşetli ya da yataklı vagondan yer bulmalısın. Pulman deneyimi can yakar. Uykunu alıp trene binmeni tavsiye ederiz, trende 24 saat boyunca izlenecek manzaralar, yeni insanlar var ki, uyumaya vaktin olmayacak.

dogu ekspresi sarikamis ana karanina kosku

Rota önerimiz

Çarşamba / Perşembe: Trene biniş, eğer Ankara’ya başka bir şehirden geliyorsan, Ankara-Irmak-Kayseri-Sivas bölümü gece saatlerine denk geliyor, görsellik yok. Vakit sıkıntısı varsa Sivas’dan sabah 7.00 gibi trene binersin. Sivas ve Divriği’yi, Ulu Cami’yi gezip Doğu Ekspresi’yle yolculuğa devam edersin.

Cuma Sarıkamış Ana Karanina Köşkü, Kayak merkezi, Sarıkamış Şehitliği ziyareti

Cumartesi sabahı Ani Harabeleri, öğleden sonra ve gün batımına doğru Çıldır Gölü

Pazar Kars şehir gezisi, alışveriş, akşam dönüş

dogu ekspresi cildir golu atli kizaklar

Mevsim

Bizce Doğu Ekspresi için doğru zaman Anadolu’nun karlarla kaplandığı ocak ve şubat ayları.

Sarıkamış kayak merkezini ve donmuş Çıldır Gölü görmek için birebir. Kars’ta bu mevsimde sıcaklık eksi 10 ve altında, soğuğu aşmanın tek yolu sıkı giyinmek.  Su, rüzgar geçirmez mont, bot, pantalon, eldiven, içlik, bere almanı öneririz.

dogu ekspresi sarikamis camliklar

Genel bilgiler

Kompartımanda nevresimler ve battaniye gayet temiz. İçerisi çok sıcak, umumi tuvaletler, yataklı vagonda temiz, vakumlu. Kafeterya bölümünü biz birşeyler yemek için değil sadece sosyalleşmek için kullandık. Hazır yiyecekler var, çay bile karton bardakta ve sallama. Ocak veya elektrikli bir ısıtıcıyla suyu ısıtıp herşeyi kendin yap.

Örtülü kuşetliye bir kız bir erkek bilet alıp da iki kadınla kompartımanı paylaşabileceğini düşünme. Kadınlar bir çiftle ya da bir erkekle aynı odada kalmak istemiyor. Gereksiz tartışmalardan sonra kendini pulmanlı bir vagonda bulabilirsin. Gerek yok, çift olarak yataklı ya da örtülü kuşetli bir kompartımanı kapat ve rayların tadını çıkar.

Yataklı vagonun anahtarı var, dışarı çıkarken kilitleyebilirsin. Odada iki tane priz var. Valizler için tepede yer var.

TCDD’nin ikramları olsa da yiyeceğini içececeğini dolu dolu al gel, tren paylaşımdır, bol ikram edeceğin yeni dostlar olacak. Tren büyük şehirlerde 10 dakika duruyor, gar marketlerinden aperatif bir şeyler alabilirsin.

Tren rotası şehirlerden uzak, doğada geçtiğinden telefon ve internet çekmez, en iyisi rayların seslerinde kaybolmak.

 dogu ekspresi kars kalesi

Kars’ta konaklama

Öğretmenevi şehir merkezinde, fiyatları makul. Kars Konak Otel‘de kaldık. Temiz, konforlu, enerjisi güzel bir otel. Tavsiye ederiz. Sarıkamış’da il spor müdürlüğünün kayak okulu misafirhanesinde konakladık. İl spor müdürlüğüyle görüşüp ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Sarıkamış’da öğretmenevi de var. Kayak pistlerinin olduğu bölgedeki otellerde de kalabilirsin.

Doğu Ekspresi’nden bir yıl sonra Van Gölü ekspresine Tatvan’dan binerek Kırıkkale’ye yolculuk yaptık.

Van Gölü Ekspresi’nde geçirdiğimiz bir günü YouTube kanalımızda izleyebilir, detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.

dogu ekspresi kars fethiye camii

Eğlence ve Alışveriş

Akşamları Kars Hanımeli restoranda hem yerel yemekler yiyebilir, hem de baba-kız işletme sahiplerinin canlı müzik eğlencelerini dinleyebilirsin. Genelde trenle gelen herkes akşam orda oluyor, tren sosyalliği devam ediyor. Gündüz Kars Kaz Evi’nde kaz yiyebilirsin. Kars’ta kaz tuzlanarak kurutulup, uzun süre karda bekletiliyor, farklı bir lezzet. Malakanlardan öğrendiğimiz gravyer peyniri ve Kars kaşarını almadan dönme. Kars Kaleiçi’nde hediyelik eşya satan, çay ve nargile yapan İpek Yolu adında hoş bir kafe var, nargile, çay ve yerel müziğin tadını çıkar.

Kars Kalesi, Taş Köprü, Fethiye Camii, Cheltikov Oteli, Çar Nikola’nın Av Köşkü(Bugünki Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılıyor), Ebu’l Hasan Harakani Türbesi ve Camii, Kümbet Camii’ne çevrilen Havariler Kilisesi’ni mutlaka gör, Kars’ın buzlu sokaklarında Rus Baltık mimarisinde kaybol.

dogu ekspresi ani harabeleri ipek yolu

Daha uzun kalabilirsen -ki şiddetle tavsiye ederiz- Peynir Müzesi, donmuş Çıldır Gölü’nde karların üzerinde bir gece kamp yapmak ve sarı balık avına katılmak, Şeytan Kalesi’ne yürüyüşü denemeli.

Ayrıca bölgede yaşamış, 1922’de Rusya’ya geri gönderilen Malakanları yakından tanımak için “Deli Deli Olma” filmini izleyerek bölge ve farklı kültürler hakkında daha çok bilgi edinebilirsin.

Not: Bu yazıda yer alan tavsiyeler sadece 700binkm’nin yaşadığı,deneyimlediği, duyup da bazılarını gerçekleştiremediği detaylardır. Kendi deneyimini yaşa, keşiflerle dön, bizlerle paylaş. Yolun açık olsun.

Yakında Doğu Ekspresi’nde yaşadıklarımızı ve Kars deneyimimizin öyküsünü paylaşacağım, bu yazıda sadece rehberlik tavsiyeler var.