Kamp malzemesi, Ürün inceleme

Çadır Seçimi ve MSR Mutha Hubba NX inceleme

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet 700binkm

Çadırı “dünyanın her yerinde bir evimiz var” mottosuyla tanımlarız biz. Kmlerce yol alır, selemizin üzerinde sandalyede oturur, koltukta uzanır gibi saatler geçirir ve günün sonunda istediğimiz yerde başımızı soktuğumuz ayaklı evimize seriliriz. Düşünsenize seyyar evimiz herhangi bir denize, okyanusa bakabilir. Arkamıza istediğimiz sıra dağları alabilir, ıpıssız bir çölün tam ortasına atabiliriz çadırı. Gittiğimiz her yere ufacık bir paket yapıp heybelerimizde götürürüz. Gün boyu emek emek biz onu taşırız, gece boyu da o bizi, herşeyden soyutlayan mağaramız olur ev sıcaklığında.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet kamp

Uzun bisiklet yolculuklarında çadır seçerken dikkat etmemiz gereken ana özellikleri sıralayalım. 700binkm olarak Bisiklet Gezgini tur bisikleti dükkanımızdan gelen deneyimlerle birlikte malzeme seçiminde çok titiz ve özenliyiz. Malzeme listemize göz atabilir, diğer kamp malzemelerimizi ve bisiklet malzemelerimizi inceleyebilirsiniz.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet toplu

Hafiflik ve az hacim

Bisiklet turlarında ağırlık ve kapladığı hacim çok önemli parametreler. Uzun yolculuklar için alacağınız 2 -3 kişilik bir çadır 2500-4000 gr arasında olacaktır. Ultralight çadırlar bazı özelliklerden yoksun oluyorlar, sıcaklıktan, yağmur,rüzgar performansından feragat etmeniz gerekir. Dayanımları hafif malzeme kullandıklarından uzun turlar için yetersiz olur. Paketleme ölçüsünü de kontrol etmek gerekir. Bazı çadırlarda poller uzun oluyor ve çadırı taşıdığımız M ölçüdeki rackpacka sığmıyor. Ufak ölçülerde ve pratik katlanır olmalı.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet kahve

4 mevsim, hava alabilirlik

3 mevsim çadırlarda vantilasyon için iç tentede fileli bir şerit oluyor. Çadır dışardaki hava koşullarına içeriye aynen hissettiriyor. Genelde iyi havalarda, yazın, baharda ve düşük rakımlarda kamp yapıyorsanız, uygundur. Uzun bisiklet turlarında 4-mevsim çadır tavsiye ederiz. Hem havalandırması olmalı hem de yüksek rakımlarda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda ısı yalıtımı iyi olmalı. Genelde 4 mevsim çadırlarda kapı tentesini 2 katmanlı oluyor. Hava çok sıcak olduğunda kapılardaki fermuarı açarak karşılıklı vantilasyon sağlayabilirsiniz. Soğuk havalarda ise çift katmanlı kapı soğuk ve hava geçirmiyor, üşümüyorsunuz.

MSR Mutha Hubba NX çadır kurulum3

Ayakta durabilen iç tente (freestanding)

Uzun bisiklet turlarında bazı günler planladığımız rotanın dışına çıkıp hiç beklemediğimiz bir yerde çadır kurabiliriz. Ve çadırın kazıklarını kuracak bir zemin olmayabilir. Bir iç mekanda, beton üzerinde bir basketbol sahasında ya da çok sıcak ve nemli bir yerde sadece iç tente ile uyuyabilirsiniz. Bu esneklik için kesinlikle kazık çakmadan kurulabilen çadır almalısınız.

MSR Mutha Hubba NX çadır iç dış

2 kapılı

2 kişi iseniz çadırın 2 kapısı olmalı ve her birey çadıra kendi kapısından girmeli. Çadırı bu şekilde daha efektif kullanabilirsiniz. Ayrıca 2 kapılı çadırların önünde eşya koyabilecek belirli genişlikte bir alan olmalı. Böylece bisiklet çantalarını her birey kendi kapısının önüne koyar ve çadır hayatını daha rahat organize edersiniz. 4-mevsim çadırlarda vantilasyonu 2 kapı özelliği sağlar.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet mat

2,3,4 kişilik

Kısa turlar yapıyorsanızi kişi sayısına göre çadırın büyüklüğü belirleyin. 2 kişiyseniz 2 kişilik çadır, tek kişiyseniz tek kişilik çadır yeterli olur.

Uzun bisiklet turlarında (6 aydan uzun) tek kişiyseniz, 2 kişilik, 2 kişiyseniz 3 kişilik çadır alarak iç hacmi artırmanızı tavsiye ederiz. İçeri daha çok malzeme alabilir, kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzun süre yolda olup çadırda yaşayacağınız için içeriye sadece uyumak için değil, vakit geçirmek için de gireceğiniz için ferah ve geniş bir alana sahip olmak iyi hissettirir. Bilgisayarda bir şeyler yapmak, fotoğrafları temizlemek, blog yazmak çadırın içinde de keyif verecektir.

MSR Mutha Hubba NX çadır kurulum

Taban koruma

Özellikle yağışlı günlerde çadır altlığı kullanmak çok önemlidir, Kendi ağırlığımız ve eşyalarımızla çadır tabanına yüksek basınç uygulayarak yerdeki suyun çadıra geçişini hızlandırırız. Bu sebeple suya karşı duyarlı olmayan malzemeden çadır altlığı almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Markaların orjinal altlıkları genelde çok pahalı oluyor. Bu nedenle biz bir tenteciden çadırımızın taban ölçülerinden hafif genişçe parça kestiriyoruz ve çadırımıza ekliyoruz.

Çadır altlığı aynı zamanda çadırın tabanını delici taş, diken, kaya gibi tehlikelere karşı da koruyor. Bu sayede çadırı sadece yumuşak zemine değil her yere kurma özgürlüğü sağlamış oluyoruz.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet

Kapı girişleri

Çadırların bazılarında kapılar başta-sonda, kimilerinde ise yanlarda olur. Biz yan giriş kullanıyoruz. Böylece her birey kendi bölümünden diğerini rahatsız etmeden giriş yapıyor, rahatlıkla ayakkabısını çıkarıyor, suyunu alıyor vs. Baş-son girişli çadırlarda diğerinin üzerinden geçerek çadıra giriş yapmak zordur. Yan kapıda eşyalar için daha geniş ve kontrol edilebilir bir alan kalıyor.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet açık

Çadır tipi

İç tentesi kazık çakmadan ayakta duran kompakt ve 4-mevsim çadırları tercih ediyoruz. Çünkü çadırımızı her yere kurabilmemiz gerekir. Betona, tapınağa, benzin istasyonuna, cami bahçesine, terkedilmiş bir binanın içene, bir okyanus kıyısında kumlara, çakılların içine, şehirin içinde bir parka. Bu nedenle tünel çadır tercih etmedik. Tünel çadırlar daha çok yer kaplıyorlar ve kazıklarla çakılmaları gerekiyor. Tünel çadırın avantajı daha geniş alanı olması, konfor daha yüksek, rüzgar dayanımı tünel olduğu için daha iyi olsada bize göre uzun bisiklet yolculuklarında kompakt freestanding çadırlar avantajlı.

MSR Mutha Hubba NX çadır iç havalandırma

İçerde nem oluşumu

Çadırlar iç ve dış tente olarak ikiye ayrılıyor, çadırınızı seçerken bu iki katman arasındaki mesafenin fazla olmasına dikkat edin. İç ve dış tentenin birbirine  yakın olması havalandırmayı azaltıp nem oluşumunu hızlandırıyor. İyi kalite, hem havalalabilen hem de rüzgar geçirmeyen ve ultralight çadır kumaşı seçmekte fayda var. Kalitesi düşük çadırlarda havalandırma sıkıntısı oluyor ve içerisi nefesle nemlenip eşyalarınızı ıslatıyor. İyi kalite çadırlarda bu problemin yaşanmaması gerekir, yaşanırsa hemen marka ile iletişime geçip garanti kapsamında değişiminizi yapın.

MSR Mutha Hubba NX çadır bisiklet çanta

Renk

Çadırın görünür olmasını istemeyiz, kamufile olacak renkler seçmeyi tavsiye ediyoruz. Toprak rengi veya yeşil renk iyi bir tercih olacaktır. Çölden ormana kadar her yere adapte olabilir bu renkler. Sarı, turuncu ve kırmızı renkler doğada kabak gibi ortaya çıkıyor.

MSR Mutha Hubba NX çadır kurulu hal

MSR Mutha Hubba NX 3 kişilik 3 mevsimlik çadır

Bisiklete en uygun çadır nasıl seçilir üzerine tecrübelerimizi akardık. Bu seçim kriterlerimize çok uygun ve kaliteli bir çadır olan MSR markasının Mutha Hubba NX 3 mevsim, 3 kişilik çadırın teknik özelliklerini aşağıda kısaca bulabilirsiniz.

Hafif 3 kişilik bir çadırdır. Fiyat performans skalasında ülkemiz için son derece tutulan bir modeldir. 3 mevsim olduğu için bahar, yaz ayları, düşük rakımlar ve kısa turlar için biçilmez kaftandır. Ek iç tente uygulamaları ve dış kaplamaları bulunmaktadır.

Optimize edilmiş simetrik geometri, geniş yaşam alanı sağlar.

  • Güvenilir Koruma: İç tente üfürülen kar, kum, toz ve rüzgar etkisini azaltarak daha iyi bir iç sıcaklığa yardımcı olur.
  • Rahat İç Hacim: Kendine özgü çubuk dizilimi geniş bir iç hacmin yaratılmasını sağlar. 2 Stay-DryT  ıslanmayı azaltan giriş  kapısı ve fazla eşyaları depolamayı sağlayan 2 bagajı ile rahat bir yaşam ve kullanım alanı sunar.
  • Hızlı ve Kolay Kurulum: Hepsi bir arada fırdöndülü bağlantı tasarımları sayesinde hem çok kuvvetli bir yapıya hem de basit bir kullanıma sahiptir.
  • Çok Yönlü: Hem iç-dış tente ile iki duvarlı bir çadır hem de isterseniz sadece dış tente ve haricen satılan taban ile kullanabilirsiniz, dilerseniz de sadece gölgelik olarak kullanırsınız. Bu becerikli çadır ile hepsi mümkün.
  • Ek Özellikler: Kullanışlı iç cepler, 10.000mm DuraShieldT kaplı taban, 3 geçiş sistemi

MSR markası Cascade Designs grubunun bir al markasıdır ve distribütorlüğünü Nunatak şirketi yapmaktadır. Türkiye’de neredeyse tüm outdoor mağazalarında bulabilirsiniz.

Çadır Seçimi ve MSR Mutha Hubba NX inceleme üzerine 700binkm YouTube kanalımızda videomuz hazır. Çadırın detaylı kurulumu ve özelliklerini içerir. Ayrıca sayfamızın galeri bölümünde yakın fotoğraf çekimleri ile çadırın her noktasını görebilirsiz.