Yolculuğa dair, Yolculuğa dair

Bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa

fikamoda bisiklet dostu bike cafe

Bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa bir iskandinav esintisiyle geçtiğimiz haftalarda açıldı. Kadın girişimcimiz ve aynı zamanda çeşitli ülkelerde bisiklet turları yapan Esra Ülken ile çok sıcak bir röportaj gerçekleştirdik. Bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa’ da Esra’nın elinden tatlılar, kahveler, çaylar ve sıcak bir sohbet var. Tramvay sokağı ve İstanbul manzarasına karşı bisikletinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz nadir kafelerden biri FikaModa. Hemde bisikletlilere %20 indirim var.

İçerik Listesi

Yıllarca sigortacılık yaptıktan sonra mutsuz olduğunu farkederek istifa eden, hem hayallerinin peşinde hem de bisiklet tepesinde koşan, cesur, çalışkan ve samimi bir dostumuz Esra Ülken. Esra ile kurumsal hayatını, aldığı radikal kararlarını, kahve ve bisiklet sevdasını ve tabii ki kurduğu FikaModa kafeyi konuştuk.

 fikamoda bisiklet dostu cafe

Merhaba Esra, hoş geldin! Kendini kısaca tanıtır mısın? Nerelisin, nerede büyüdün, nere(ler)de okudun?

Merhaba Başak, İzmir’de doğdum ve büyüdüm, üniversite hayatımı da orada tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleştim. Celal Bayar ünv. maliye bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’nin köklü bir sigorta şirketinde çalışmaya başladım. 12 yıllık beyaz yakalı geçmişimden sonra bir şeylerin ters ve yanlış gittiğini fark ederek istifa ettim. Açıkçası istifa ederken kafamda kendi kafemi açma fikrim yoktu. Sadece mutsuz ve kendimi kapana kısılmış hissediyordum, sonra dışarıda bir hayat olduğunu ve bu hayatın bize neler sunduğunu fark ettim. Sonrası çorap söküğü gibi geldi, bir baktım bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa açıldı 😊

 

Peki, “bisiklet” hayatına ne zaman ve nasıl girdi? Bisikletinle nerelere gittin?

Kendimi bildim bileli her zaman bisiklet hayranı oldum.3 yaşımdan beri bisiklet hep hayatımda oldu. Ara sıra ondan ayrı kalsam da 2012 yılında hayatıma köklü bir giriş yaptı ve ilk tur deneyimim olan sizlerle beraber İznik gölü turuna çıktım. O günden sonra her şey daha farklı oldu hayatımda.Bisikleti sadece eğlence aracı olmaktan çıkartıp hayatımın bir parçası haline getirdim.

Bisiklet ile uluslararası ilk turum 2015 yılında Kopenhag-Oslo oldu. Dört arkadaş Nordik diyarlarında unutulmaz anlar yaşadık bisikletlerimiz ile.

2016 yılında Milano-Münih turunu yaptık. Bu yolculuğumuzda Alpler ‘de unutulmaz bir tırmanışımız oldu.

2017 yılında Kopenhag-Prag turu

2018 yılında da Londra-Edinburg turu yaptık.

fikamoda ekibi ile bisiklet turu

 

Ve Kahve hayatına nasıl girdi?Bisiklet turlarında harika kahveler yaptığınızı biliyoruz.

Bisiklet turları ve kahve muhteşem ikili…Zaten kahve içmek benim için her zaman vazgeçilmezdi. Beyaz yakalı olarak çalıştığım dönemlerde de haftasonları barista eğitimlerine giderek kendimi kahve konusunda hep geliştirmeye çalıştım. Şimdide hobimi işim haline getirdim 😊

  

Farkı ülkelerde yaptığınız kahveli bisiklet yolculukları hayatında neleri geliştirdi ya da değiştirdi?

Kahve o kadar özel bir içecek ki ziyaret ettiğin ülkelerde kafeleri ziyaret ederek o ülkenin insanları ve yaşantısı hakkında çok fazla bilgi veriyor sana, o yüzden gittiğim her şehirde hemen kahve içebileceğim yerler ararım. İnsanları gözlemler ve farklı lezzetler tadarım.

 

Peki, ne oldu da istifa kararı verdin? Tepenin tasını ne attırdı da “Ben artık gidiyorum!” dedin? 

😊 Anlık bir karar değildi aslında son üç yıldır, bisiklet ile turalar yapıp dünyayı ve yeni insanları tanıdıkça ne yaptığımı, hayatımın nereye gittiğini sorgular oldum. Bisiklet, yaşadığım hayatıma yeni bir gözle bakmamı ve kendimi tanımamı sağladı. Sonra devamı geldi zaten. Öncelikle işimi değiştirmem gerektiğine karar verdim ve işte şimdi buradayım.

 fikamoda bisiklet dostu cafe tramvay

Ailenin bu kararına tepkisi nasıl oldu?

😊) Tabii ki önce çok sert oldu, onlara neden istifa ettiğimi uzun uzun anlattım. Önce verdikleri sert tepki yumuşamaya başladı sonra destekler arttı. Daha istifanın şokunu atlatmadan kafe açacağım şokunu yaşadılar, ona da çok tepki verdiler. Yorulacağım için üzüldüler ama şimdi annem İzmir’den poğaçalar,kurabiyeler yaparak destekliyor.

  

İstifanı verip çıktın. Sonra…? Boşluk sürecinde ne yaptın? Kahveyle ilgili birşeyler yapma fikri nasıl çıktı?

İstifamı verdiğim hafta tam Londra-Edinburg turundan dönmüştüm. Tabii ki bisiklete binmenin verdiği cesaret ile kendimi herşeyi yapacak kadar kuvvetli görüyordum. İstifa etmem ile bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa ‘yı açmam arasında geçen süre 1 ay 😊. O boşlukta gerçekten ne yapmak istediğimi ve nasıl yapmak istediğimi sorguladım. Kendim için en doğru olanının bu olduğunu hissettim.

 

fikamoda hayvansever cafe

Bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa’dan daha detaylı bahsedebilir miyiz? Nasıl bir konsept var? Neden Fika? Bisikletsever ve hayvansever kafe olarak tanımlayabilir miyiz FikaModa’yı?

Fika Moda’yı kesinlikle böyle tanımlayabiliriz Başak’cım. Kafenin içindeki duvar resminden tut da, tüm aksesuarlarımıza kadar herşey bisiklet kokuyor 😀 Ve kafemizde baktığımız dünya tatlısı kedimiz Fika 😊 Bunun yanı sıra yaptığım turlardan, okuduğum kitaplardan, izlediğim filmlerden etkilenerek kafede bir İskidinav havası esintisi yakaladık.İçeride tüm konsepti sakin huzurlu Nordik havası hakim.

 

Kahvenin yanında neler var?

Neler neler yok ki 😊 Öncelikle kafemizdeki herşey ev ve el yapımı, genellikle tüm tatlı ve tuzluları ben yapmaya çalışıyorum ama ürün çeşitliliği olması adına annemden de destek alıyorum.Nefis cheesecakeler,brownieler,tatlı-tuzlu tartlar haftanın hergünü mevcut. Bunların yanı sıra haftasonu nefis İskandinav tatlıları (Semla,kanelbullar vs.) hazırlıyoruz.

 fikamoda cafe tatlılar

Sosyal medya hesaplarını bizlerle paylaşır mısın,  keyifle takip ediyoruz. FikaModa duvarlarından birinde kahveyi ve bisikleti bir araya getiren çok güzel bir resim var. Ancak diğer duvar şuan için boş görünüyor. Gündeminde yeni projeler/anlaşmalar var mı?

Boş duvarımız için önümüzdeki günlerde gezgin dostlarımız ve sanat severler için süprizlerimiz olacak.

www.instagram.com/fikamoda

www.facebook.com/fikamoda

Bir kadın girişimci olarak, okuyucularımıza önerileriniz nedir ?

Yapmak istediğiniz şeyler için kesinlikle korkmayın ve bir cesaret harekete geçin. Sonrası zaten sizin isteğiniz gibi gerçekleşiyor. Her zaman enerjiniz yüksek olsun, bir kadın istedikten sonra başaramayacağı şey yoktur.

 fikamoda bisiklet dostu cafe iskandinav

 Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir şeyin olacağı varsa bazı tesadüfler sıklaşır ve bazı yollar kesişir, sadece sizin o tesadüfleri fark edip fırsata dönüştürmeniz yeter 😊

Bir de bisikletleri ve motosikletleri ile kafemize gelen iki teker dostlarımıza tüm kahvelerde %20 indirim yapıyoruz 😊

Bisiklet ve hayvansever Kafe FikaModa iki tramvay durağı arası kahvenin keyfine varmak isteyenler için Kadıköy’de açıldı, mutlaka ziyaret edin. İlker ve Esra’nın bisiklet yolculuklarından paylaşacakları çok anıları var.

700binkm olarak bizde fırsat buldukça uğruyoruz, tramvay yolunu Moda’ya tırmanış yönünde takip ettiğinizde 2-3 dakika içinde ordasınız. Harika bir İstanbul manzarası ve tramvayın geçtiği dar sokakta bambaşka bir şehir yaşıyor.