Yolculuğa dair, Yolculuğa dair

Bisiklet turunda güvenlik

trabzon bisiklet güvenlik

Bisiklet turunda güvenlik için nelere dikkat etmeliyiz?

Biz bisikletle geziyoruz dediğimizde insanların ilk sorusu ‘zor olmuyor’ mu? İkinci soru ise ‘güvenliği nasıl hallettiğimiz’. 700binkm olarak kendimize göre aldığımız güvenlik önlemlerimiz var. Deneyimlerimizden ve sağlamcılığımızdan geldiğimiz nokta bu olsa da zamanla bu önlemler doğal bir davranışımız halini alıyor. Aslında insan maruz kalmadığı hiçbirşeyi öğrenemiyor, geliştiremiyor. Bisiklet turunda güvenlik konusunu hissetmek için en güzeli yola çıkalım, maruz kalalım ve gelişelim…

uçurum kenarında bisiklet

Bisikletle yolculuğa adım atan pek çok kişinin en çok dert ettiği konu güvenliktir. Özellikle uzun tur yapacaksanız ve riskli yerlerden geçecekseniz çeşitli güvenlik tehditlerini önden hesaplamak kendinizi daha iyi hissettirecektir. Yolculuk fikrini ilk açtığınız kişiler, özellikle de aileniz ve arkadaşlarınız tüm güvenlik kaygılarını size aktarıp kararınızdan vazgeçirebilecek etkiyi bile yaratabilirler.

Bisiklet turunda güvenlik için nelere dikkat etmeliyiz? Uzun tur bisikletçiliğinde güvende olmak için neler yapmak gerekir? Yolda karşılaşacağımız riskler nelerdir? Yanımıza neler alabiliriz? Bu soruların cevaplarını arayacağız şimdi, kendimizi annemizin yerine koyarak yola çıksak hiç fena olmaz.

İçgüdüler, 6. his

 

bisikletle fas asni

Bisiklet turunda güvenlik için öncelikle içgüdülerimize güvenmeliyiz. Tehlike durumunda verdiğimiz doğal tepkiye içgüdü denir. Hayatta kalma hali de diyebiliriz, bazen mantık ile hareket etmek yerine tamamen içimizden, bilinçaltımızdan gelen sesi dinleyerek büyük bir tehlikeyi önleriz. Deneyim edinerek zamanla farkında olmadan doğaçlama ve hızlı bir şekilde içgüdülerinize göre hareket edecek ve hayatta kalmayı başaracaksınız.

Korku yerini sezgiye bırakmalı!

 

yoldaki araçlar ve güvenlik

Bisiklet turunda güvenliğin temel şartlarından biri sezgilerimizi geliştirmektir. Yolda olmak başlı başına bir an’ı yaşama halidir. Her an bilinmezler vardır ya da yepyeni durumlar. Korku, gerçek ya da hayali bir tehlikeye verdiğimiz duygusal bir tepkidir. Korku, mantığı devre dışı bırakır ve kaçmaya yönlendirirken sezgi ile verilen tepki pozitif bir odaklanmanın eyleme dönüşmesidir.

Günümüzde yaşamaya zorla itildiğimiz sistematik hayat, doğuştan gelen sezgilerimizi öldürürken daha özgür ve düzensiz, her an neyle karşılaşacağını bilmeden yaşamak, sezgilerimizin yeniden ortaya çıkmasını sağlar. Karşılaşılan durumlara karşı verilen tepkilerle ilgili kendinize güveniniz her geçen gün artar ve risk yaratacak olayları önceden engeller ya da riskli bir durumun ortaya çıkmasına dahi izin vermezsiniz. Yani içinizdeki sezgisel gücü fark edip kullanmaya başladığınız an bisiklet turunda güvendesiniz.

Bisikleti, malzemeleri ve kendini güvene alma

 

fas yolda araç güvenliği

Bisiklet turunda güvenliği sağlamanın en temel kuralı kendinizi ve sahip olduğunuz herşeyi güvene alacak aksiyonları almaktır. Değerli eşyalarımızı riske atmamalıyız, bunun için alacağımız çok basit bir kaç önlem:

  • Değerli eşyaları gidon çantasında bir arada toplamak ve bisikletten ayrıldığın anda gidon çantasını sürekli yanında tutmak
  • Değerli dökümanların birer kopyası mutlaka başka bir çantada hazır bulunmalı
  • Bisikleti asla tek başına kalabalık bir ortamda bırakmamak, mutlaka bisiklete göz kulak olacak bir sorumlu belirlemek! Bu kişi bisiklet partneriniz, yakın kafenin sahibi veya yeni tanıştığınız bir grup insan olabilir.

İnsanlarla Güvenlik

 

portekiz tren garı harita

Bisiklet turunda güvenliği sağlamak, karşılaştığınız insanlarla kurduğunuz ilişki ve onlarda bıraktığınız izlenim ile doğrudan bağlantılıdır. Bisikletli biri güven verir, bugüne kadar yolculuk yaptığımız ülkelerde hiç kimseden saldırı, kötü söz ya da herhangi bir kötü niyet hissetmedik. Bizi gören, tanışan herkes yardımcı olmaya çalıştı, iyi niyet gösterdi. Kimi yemeğini, kimi evini, kimi mahsulünü, kimi dostluğunu paylaştı. Mutlaka kötü durumlar yaşayan gezginler olmuştur ancak yüzdesi çok düşüktür. Aslında büyük şehirlerde yaşarkenki tehlikelerle kıyaslandığında dikkate alınmayacak kadar düşük olduğuna eminiz.

Olası bir saldırıya karşı uyumadan önce testere ve çakılarımızı kolay ulaşılabilir bir yere, cebimize, uyku tulumu cebine ya da matın altına yerleştiriyoruz. Bugüne kadar hiç ihtiyacımız olmadı ancak önlem almak her zaman iyidir.

İç savaş ve terör gibi durumların olduğu ülkelerde mutlaka çeşitli riskler var. Belki bu riskleri almadan o ülkeleri pas geçmek daha iyi bir fikir olabilir. Ancak bisikletçi genelde köylerden ya da az insanın yaşadığı doğada yoluna devam ettiği için tavsiyemiz her zaman yerli halka yakın durmak ve onları dost edinmektir. Onlarla arkadaşça ilişki kurduğunuzda emin olun sizi korur ve güvenliğinizi sağlarlar.

Trafikte Güvenlik

 

bisiklet ve kamyon

Bisikletle yaptığımız uzun yolculuklarda en büyük tehlike yoğun trafiğin olduğu, tırların cirit attığı ve emniyet şeridinin olmadığı yollardır diyebiliriz.

Yoğun trafikte yüklü bisikletlerle mümkün olduğunca araçların sizi görebileceği şekilde emniyet şeridin çıkmadan ve trafiği kullanarak korumacı bir sürüş gerçekleştirmek en iyisi olacaktır. Özellikle tünellere girerken mutlaka farlar açılmalı ve çantalardaki reflektörlerin görünür olması sağlanmalıdır. Reflektörlü yelek giymenizi de tavsiye ediyoruz. Sisli havalarda da görünürlüğümüzü artırmamızı sağlıyor.

Yoğun trafikli yollarda kulağımızı tamamen trafiği veririz. Kulaklık kesinlikle kullanmamalı! Ayrıca köpek ya da başka bir uyarıcının sizi trafiğin diğer tarafında tehdit etmesi durumunda yoğun trafiğe dikkatsizce girmek hayatınızı tehlikeye atacaktır. Köpekler sadece havlar ancak trafik ölümünüze sebep olabilir, emniyet şeridinden çıkmadan sürmeye devam edin.

trafikte bisiklet istanbul

Yoğun trafikli tehlikeli yollarda ve inişlerde mutlaka kask takılmalıdır.

Arkayı gösterir bir ayna kullanmayı da tavsiye ediyoruz, hem partnerinizi rahat takip edebilmek hem de yoğun trafikte arkadan gelen araçlara karşı tedbirli olmak için çok faydası olur.

Trafikte bisiklet sürüşü ve toplu taşıma araçlarına bisikletinizle bindiğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair Bisikletli Ulaşım platformu‘ nun websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şehirlerde güvenlik

bisikletle şehirde güvenlik fas

Kalabalık bir şehre bisikletlerle girdiğinizde işin rengi değişir. Köylerde ya da doğadaki yerleşim yerlerinde kurduğunuz hızlı arkadaşlıklar ve toplumsal küçük yer güveni bir anda kaybolur. Bu nedenle eşyalarınıza karşı çok daha dikkatli olmalı ve gözünüzün önünden ayırmamalısınız.  Şehirde yapılabilecek en akıllıca şey güvenilir olabileceğini düşündüğünüz bir kafe bulup çay-kahve içmek ve kafenin sahibiyle veya çalışanı ile arkadaşça ilişki kurmaktır. Sonra işlerinizi halletmek için bisiklet ve eşyalarınıza kısa bir süre göz kulak olmasını rica edebilirsiniz. Diğer bir çözüm de polise veya güvenlik görevlilerine bisikletinizi ve eşyalarınızı gecici süre ile bırakacak güvenli bir yer danışmak olacaktır.

Şehir kalabalığında bisiklet güvenliği

 

trafikte bisiklet

Uzun yolculuklarda yanımıza güvenlik seviyesi yüksek kaliteli bir kilit mutlaka alırız. Ancak tur bisikletçisinin 4 tane de çantası vardır yani şehirde bisikleti ve çantaları kilitleyip dışarda bırakmak gibi bir şansımız yok. Bu sebeple konakladığımız yerde çantalarımızı ve hatta bisikletlerimizi otel odasına alırız. Eğer oda müsait değil ise güvenli ve içerde bir yere taşıyarak sabit bir yere kilitleriz. Genel kural şehirlerde de malzemelerimizi yanımızdan ayırmamaktır. Bisiklet ve malzeme seçimini nasıl yaptığımıza dair detaylı bilgi için Tur bisikleti ve malzeme seçimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Serbest kampta güvenlik

 

güvenli çadır yeri

En önemli konu güvenli bir kamp yeri bulmaktır. Kimsenin sizi bulamayacağı, farkedilmeyeceğiniz bir kamp yeri bulduysanız bisikletler ve malzemeleriniz de güvende olacaktır. Acil bir durumda ana yola ulaşabileceğiniz bir lokasyon seçmek faydalıdır. Yani hem görünmez olmaya çalışıp hem de akan hayata, yardım isteyebileceğiniz yerlere yakın olmak sağlıklı bir seçim olacaktır. İğneada’da yaptığımız serbest kamp videomuzu izlemek için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Değerli eşyaların olduğu gidon çantaları her zaman bizimle birlikte çadırın içine girer. Ancak hisleriniz bazı yerlerde ekstra güvenlik önlemi almanız gerektiği mesajını veriyorsa, cüzdan ve pasaportunuzu matın altına yerleştirmeniz daha sağlam olacaktır. Diğer çantalarımız reflektörler ve güvenlik nedeniyle çadırlarımızın yan boşluklarına dizilir ve dışardan görünmediklerinden emin oluruz.

bisiklet yağmurluğu

Bisikletler genelde mümkünse ağaç, duvar, yükselti gibi birşey ile çadır kapılarından birinin arasına dikine birbirine kilitlenir ve çadıra bağlanacak alarm ile de olası bir çalınma anında uyarıcı aktif edilir. Yağmura karşı koruyucu bisiklet kılıfları da takılır. Eğer tamamen açık, rüzgarlı bir yerde çadır kurmamız gerekirse bisikletleri yere yatırmayı tercih ederiz. Tüm bu önlemlere rağmen yarı uyanık olmak en iyi önlem olacaktır.

fırtınada çadır güvenliği

Etrafta kimsesiz köpek ya da köpekler var ise onlarla dostluk kurup, yemek vererek gece boyunca sizi korumalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sahil bile olsa çadırı arkanızı güvene alacak şekilde kenar bir yere kurmakta fayda var. Su kenarlarına, okyanus kenarlarına kesinlikle çadır kurmayalım, suyun gece ne yapacağı belli olmuyor. Yukardaki fotoğraf Atlantik kıyısında çekildi, Portekiz bisiklet turumuzda gece fırtına çıkmıştı ve okyanus ciddi anlamda yükselerek çadırımızın çok yakınına gelmişti.

Para güvenliği

 

gidon çantası

Nakiti ve kartları aynı yerde ve gidon çantasında tutmayı tercih ediyoruz. Ancak gidon çantası sizinle her yere gelmeli ve güvenliğine azami önem göstermelisiniz. Bazı turcular para ve kartlar için iç bel çantası taşıyorlar ancak biz gidon çantasında tutmayı güvenli buluyoruz.

Kredi kartı kullanmak güvenlik açısından nakit taşımaktan ya da para kart taşımaktan daha güvenli olabilir ancak farklı ülkelere seyahat ettiğimizde kur farkları kredi kartına çok yüksek yansıyabiliyor. Zaten büyük turların ufak bütçelerle yapıldığını düşünürsek yanımıza en fazla bir haftalık nakit alarak yol almak mantıklı oluyor. Ancak paranın tamamını gidon çantasında bulundurmak yerine varsa partnerinizle paylaşmak ve hatta unutmayacağınız bir çantanın en altında bir yerlerde saklayarak riski bölmek gerekiyor. En kötü durumlar için bisikletimizin kadrosunda borunun veya gidonun içinde her yerde bozdurabileceğimiz dolar cinsinden bir parayı su geçirmez poşet içinde gizliyoruz ki en çözümsüz anımızda evrenin süprizi olarak hayat kurtarsın.

Sizin ne tür güvenlik sorularınız, korkularınız var? Hiç düşündünüz mü?

Yolda olmak en büyük güvendir!