Bisiklet rotası

Bisiklet rotası nasıl hazırlanır?

Bir çoğumuza rota yapmak zor gelir ya da nasıl yapacağımızı bilemeyiz. Bisikletle günübirlik, haftalık ya da daha uzun bir yolculuğa da çıksak biz rotamızı hazırlarken pek çok kaynaktan faydalanıyoruz. Eğimler mesela, tersten ve düzden önce eğimlere bakıyoruz, gitsek mi yoksa gelsek mi? Rotamızda ilginç birşeyler de görsek hiç fena olmaz. Bizden önce birileri buralarda pedallamış mı, bizden daha deliler var mı araştırıyoruz. Bir de sıcaklık, biz sıcak bisiklet rotalarını seviyoruz, kendimizi kızgın kumlardan soğuk sulara atmamız lazım. Haydi o zaman birlikte bisiklet rotası yapalım!

Güvenli ve zevkli bir bisiklet rotası hazırlamak yolun en zorlu ve eğlenceli bölümüdür. Bu yazıda dünyada ya da Türkiye içinde belli başlı rotalardan, en tehlikeli yollardan, mutlaka geçmeniz gereken bisiklet yollarından bahsetmek yerine dünyanın herhangi bir yerinde pedallamak isterseniz, bisiklet rotanızı nasıl hazırlarsınız sorusuna cevap vereceğiz. Ancak 700binkm‘ nin yerküredeki bisikletle yolculuklarının rotaları için rotalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

dünyadan rotalar

Dünya haritasının önüne geçip kıtalara, ülkelere bakmak ve hepsine dokunacağımızı hayal etmek kadar güzel bir duygu yok. Ancak bir ülke ya da grup ülkeler seçip bisikletinizde kısıtlı bir zamanda geçeceğiniz yerler için sıkı bir planlama gerekiyor.

Bisiklet rotası hazırlarken dikkate alınması gereken gerçekler

Süre

bisikletle kamp ovacık

Bisiklet rotanızı günübirlik, hafta sonu için, haftalık, aylık, yıllık veya hiç zaman kısıtı olmadan sadece görmek, yaşamak istediklerinize göre planlayabilirsiniz. Rotanız ona ayırdığınız zamana göre çeşitlenir, şekillenir. Süreniz kısıtlıysa fazla atraksiyona girmeye gerek yok. Günde 40-50 km ortalamaya göre hesap yapıp bir rota hazırlamanızı tavsiye ederiz. Her 3-4 gün pedallamanın ardından 1 gün mutlaka dinlenin yani pedallamayın. Dinlenme gününde trekking yapabilir, durduğunuz şehri gezebilir veya çamaşır yıkayıp dinlenebilirsiniz. Bisikletlerinizi ve ekipmanlarınızı gözden geçirip bakım yapabilir, sonraki günlerin rotasını detaylı inceleyip bilgi edinebilir, warmshowers ve couchsurfing‘den kalacak yer için gerekli mailleri atabilirsiniz. Hatta fotoğraflarınızı düzenleyip, blogunuzu güncelleyebilirsiniz. Yapacak çok şey var. Vücudun güç toplaması için bu molaya ihtiyacı var. Dinlenme günleri de süre hesabında rotanızı etkileyecektir.

Sıcaklık ve mevsim değerleri

700binkm bisikletle inegöl

Bisiklet rotanızı hazırlarken gitmek istediğiniz ülkede hangi mevsim yaşandığını ve gece-gündüz sıcaklıklarını kontrol edin. Sıcaklıklar düşükse, kış mevsiminde tur yapacaksanız, gün ışığının olduğu saatler çok kısıtlı oluyor. Dolayısıyla pedallayacağınız süre sabah 8.00-9.00 gibi başlayıp akşam 4.00-5.00 gibi bitiyor. Seçtiğiniz ülkedeki ortalama sıcaklıklara, gün doğum ve batım saatlerine, gece sıcaklıklarına mutlaka bakın ve rota planlamanızı bu detaylara göre yapın. Çok sıcak ve nemli memleketlere gideceğiniz zaman ise gün ışığından daha çok faydalanıyorsunuz. Ancak güneşin dik geldiği saatlerde öğle molasını uzun tutup belki akşam saatlerinde karanlıkta da birkaç saat fazla sürüş yapılabilir. Patagonya gibi rüzgarı ile meşhur rotalar için rüzgarın esme yönünü ve şiddetini de mutlaka hesabınıza katın.

Turun zorluk derecesi, tırmanış sevip sevmediğiniz, rotada yükseltiler ne durumda

derebaşı virajları trabzon

Tırmanışların olduğu rotalarda ortalama hız ve alınan yol düşer, bu nedenle süre hesabı yaparken tırmanış ortalamalarını düşük hesaplamak gerekir. Bisikletle tur rotanızı hazırlarken geçeceğiniz yollardaki rakım-yükseklik, tırmanış eğim yüzdelerini mutlaka dikkate alın. Bu detayları görebileceğiniz pek çok site ve uygulama mevcut, buaralar mapsmyride, googlemaps, mapsme, wikiloc kullanıyoruz. 700binkm olarak biz bisikletle tur rotamızı hazırlarken planlamaya bir tırmanış ya da rakımı yüksek bir geçit ekliyoruz. Kaynak olarak dünyanın en tehlikeli yollarını listeleyen dangerousroads websitesini kullanıyoruz.

Mutlaka görmeniz gereken yerler

700binkmportekiz bisiklet turu

Bisiklet rotanızı hazırlarken ziyaret edeceğiniz şehirlerde ve yollarda görmek istediğiniz yerlerin mutlaka bir listesini çıkarın, olmazsa olmazlarınızı belirleyin. Bu detay çok önemli, her turun, yolculuğun, herkese göre kendi zirvesi vardır ve rotanın temelleri ona dayanır. Rotanız üzerindeki dünyaca ünlü festivalleri ve tarihlerini öğrenin. Unesco Dünya Mirası listesi ya da milli parklar listesine göz atabilirsiniz.

Rotada bazı yerleri görmek için tren otobüs gibi opsiyonlar kullanmanız gerekebilir. Bazı pedallamaya değmeyecek yerleri de hızlı geçmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple gitmeden önce toplu ulaşım seçeneklerine de mutlaka bakın.

Asfalt-toprak yol tercihleri

ıstarancalar bisiklet turu

Bisiklet rotanızı hazırlarken yolların durumunu da incelemek de fayda var, kış turu yapıyorsanız, toprak yollardaki çamur, yolda ilerlemenizi engeller ve bisikletin aşınan aksamlarının ömrünü kısaltır. Turun süresi ile ilgili planlama yaparken toprak ya da stablize yollarda asfalt yollara göre daha yavaş gidildiğini, ortalama hızın düşebileceği detayını hesaba katın. Yola uygun dış lastik seçimi yapın.

Yolların araç trafiği durumu

fas bisikletle trafik

Genelde bütün ülkelerde, otobanlarda bisiklete binmek yasaktır. Mecbur kalmadıkça havaalanı çıkışlarında bile otoban tercih etmeyin. Trafik polisinden uyarı gelir (Tayland’ta Bangkok’ta havalimanı çıkışında başımıza geldi) ve ceza ödeyebilirsiniz. Bisikletle tur rotanızı hazırlarken telefonlardaki harita uygulamalarının bisiklet ya da yürüyüş tercihlerini seçebilirsiniz, otomobil seçimi genelde otobanlardan geçiyor. Basılı haritalarda ise yoğun yollar genelde kırmızı ile gösterilirken, otobanlar da işaretleniyor, araç trafiğinin yoğun olduğu yollardan kaçının. Ayrıca yoğun araç trafiğinin olduğu yollar egzozlu ve gürültülü olduğu gibi hızlı akış sebebiyle tehlikeli olduğundan tavsiye etmiyoruz.

Yol üzerinde kalınabilecek yerler ve fiyat aralıkları

portekiz hostel

Genelde şehirlerde otel ya da pansiyon, hostel gibi düşük bütçeli seçenekler hakkında genel bir bilgi edinmekte fayda var. Doğu Avrupa’da ortalama fiyatlar 10-20 dolar civarındayken Batı Avrupa’da 30 avrodan başlayan fiyatlar var. Güneydoğu Asya’da guesthouse fiyatları ekonomiktir. Bisikletle tur rotanızı hazırlarken aşırı nem ve 40 derece üzerinde sıcaklıklar sebebiyle duş alabilmek için rotayı guesthouse lokasyonlarından geçirmeyi göz önünde bulundurun. İspanya’da bazı hosteller bisiklete ekstra para istiyor. Bunun gibi bilgileri, gitmeden, planlama aşamasında edinmekte fayda var.

Ülkede serbest kamp yapılıp yapılmayacağı

portekiz coba da roca kamp

Avrupa’da genelde serbest kamp yapmak yasak, seçtiğiniz ülkeye göre mutlaka araştırmanızı yapın. Kamping fiyatları Avrupa’da 15-40 avro arasında değişiyor ve kamp alanları kışın genelde kapalı oluyor. Bisikletle tur rotanızı hazırlarken planladığınız günlük rotanızı bitirememe ihtimaline karşı ummadığınız yerlerde serbest kamp yapma opsiyonunu her zaman akılda bulundurmakta fayda var.

Ülkeye girişte vize şartı olup olmadığı

vize bisiklet turu

2016 verilerine göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 89 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Yani vize almamız gereken ülkeler çoğunlukta. Vizelerin süreleri, nasıl kolay alınabileceği, uzatma şartları, süreyi geçirirseniz ödemeniz gereken ceza gibi detayları ülke bazında mutlaka araştırın ve rota planlamanızı bu detaylara göre yapın. Vize bilgileri ülkeler arası politik ilişkilere göre de değişimler gösteriyor, güncel bilgi edinmeden harekete geçmeyin.

Vize ile ilgili ülkede ne kadar süre kalınabileceği

Vizenizin geçerlilik süresini mümkün olduğunca uzun tutmakta fayda var, rotanızda karşılaşacağınız risklere karşı kullanmasanız da sürenizin olması her zaman stres azaltıcı faktördür.

Sınır geçişlerinde problem var mı?

sınır geçişleri Kapıkule

Bisikletle sınırlarda bir yaya olarak geçiş yapıyor görünüyorsunuz. Ancak her ülke sınırda vize vermiyor ya da sınır geçişine izin vermiyor. Mesela Türkler Çin ve Vietnam gibi ülkelere vizelerini ancak kendi ülkelerinden alırlarsa ilgili ülkelere girebiliyorlar. Ya da yakın zamana kadar Myanmar’a uzun süre sınırdan giriş yasaktı ancak uçakla girilebiliyordu. Şuan sınırlar açık. Bazı ülkelerde ise komşularla yaşanan siyasi sorunlar sebebiyle sınırlar kapalı olabilir. Şuanda Fas’tan Cezayir’e geçişler kapalı. Ya da Türkiye’den Ermenistan’a sınırdan yaya olarak geçemezsiniz, sınırlar kapalı. Sınır kapılarının nerde olduğu ve açık olup olmadığı detayları rotanız için çok önemli.

Offline harita uygulamaları mapsme, sygic, osmand

bisiklet rotaları harita

Şuana kadar kullandığımız en başarılı offline harita uygulaması maps.me. Ücretsiz rota planlama yapabilir, yol üstündeki kamping ya da kalacak yerleri görebilirsiniz, yükseklik ve eğim bilgisi yeni eklendi. Bilmediğiniz bir şehirde de rahatlıkla yolunuzu bulabilirsiniz, bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları yapıyor, sık sık güncelleniyor. Ancak gideceğiniz ülkelerin haritalarını fırsat buldukça indirin eskileri de silin, telefon hafızasında epey yer kaplıyor.

Online harita uygulamaları

derebaşı virajları

Googlemaps ile günlük rotanızı online yapıp sonra internet bağlantısını kaybetseniz de rotanızı offline olarak takip edebiliyorsunuz. Yaptığımız rotaları burdan genelde kontrol ediyoruz çünkü en güncel yol bilgisi burda. Ancak yine yükseklik-rakım ve eğim bilgileri yok. Google da offline olarak aradığınız bölgeyi indirme özelliğini çok yeni ekledi.

Mapmyride, yükseklik ve eğim bilgileri var, tur bisikleti seçeneğine göre iki nokta arasındaki rotayı kendisi yapıyor, bilmediğiniz ülkelerde rota yaparken faydası oluyor. Değiştirmek istediğinizde oynayabiliyorsunuz. Eğim ve yükseklik için websitesi olarak kullanıyoruz.

Wikiloc, uygulama olarak telefonda çok hafıza kaplıyor, ancak tamamen sıfırdan bir rota yapacağımız zaman bilgisayardan kullanabiliyoruz. Bazen ilgili bölgede daha önceden yapılan rotalardan fikir alabiliyoruz.

Bisiklet turu konusunda yeniyseniz ve hazır bir rotada güvenli şekilde pedallamak isterseniz eurovelo rotalarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Eurovelo rotalarında trafiğin az yoğun olduğu ara yollar seçilmiştir ya da rota tamamen bisiklet yolu olarak tasarlanmıştır. Belli mesafelerde mutlaka kalacak yer ve teknik destek bulabilirsiniz.

Basılı haritalar, genel planlamada faydalı oluyor ancak nerde olduğumuzu anlamak için GPS ve akıllı telefonlar günümüzde kağıt haritadan daha kolay oluyor. Şarjların bitmesi durumuna karşı ilgili bölgeye ait basılı haritayı taşımakta da fayda olabilir.

Günlük rota mesafelerini belirleme

trende haritalar

Turun uzunluğunu belirlemek için kaba taslak 40-50 km ye göre hesap yapabilir 3-4 günde bir dinlenme günü belirleyip boş geçebilirsiniz. Ve hatta toplam gün planlamada bunların haricinde 2-3 günlük boş gün bırakmak ve beklenmedik durumlar için hazır olmak da fayda var.

Bilgi toplama süreci

Belirlediğiniz rotaları yapanlar olup olmadığını forumlardan, harita uygulamalarından sosyal medya ve arama motorlarından mutlaka araştırın, başka fikirler çıkar ve rotanız zenginleşir.

Lonely planet gibi rehber kitaplar

lonely planet rehber kitap

Rehber kitaplar gideceğiniz bölge hakkında çok bilgi veriyorlar ancak ağır olmaları ve yer kaplamaları nedeniyle biz gideceğimiz bölgeyi telefona ve e-kitap okuyuca indirip boş vakitlerde bol bol okuyoruz. Mutlaka görmemiz, yapmamız gerekenler açısından çok faydalı oluyor. Her türlü kaynağı kullanıp bolca bilgi edinmek, gezi blogları, websiteleri, youtube videoları,fotograflar, yolculuk siteleri, kitaplar, ilgilendiğiniz ülke ve bölgeyle ilgili her türlü bilgiye aç olmak, yolculuğunuzu derinleştirip zenginleştirecektir.

Bu bilgilerle yapmak istediklerinizi listeleyip öncelik sıralaması yapmak gerek, zamanınız kısıtlı olabilir ve rotanız o ülkede görmek istediğiniz her yerden geçmeyebilir, geçerse de o ülkeden çıkabilmeniz için zaman kısıtıyla karşılaşabilirsiniz, önceliklendirme ve bazı yerlerden vazgeçmek şart.

Aslında bu listeyi basılı bir harita üzerinde yaparsanız, en çok görmek istediğiniz yerler ortaya çıkar ve rotanızın yönü otomatik olarak belirir.

ıstarancalar rota

Rota üzerindeki şehirlerde ne kadar kalacağınızı önceden belirlemek gerek, o günlerde şehri gezip bisiklete binmeyeceğiniz için zaman planlamasında yardımcı olacaktır. Ayrıca her zaman daha uzun kalmak isteyeceğiniz yerler ya da planladığınızdan daha yavaş gitme ihtimali, yorgun hissetme, yolda karşılaştıklarınız ya da rotada yoldakilerden aldığınız fikirler de rotanızda değişiklik yaratacaktır.

Dip not: 700binkm‘nin bütün bu detaylarla planladığı rotaları yolda karşılaştıklarıyla mutlaka değişti, zenginleşti. Yolculuklara teorik olarak hazır olmak yetmiyor, yolun sizin için çizdiği kadere de boyun eğmeyi göze alarak yola çıkar ve geleni yaşarsınız.