Bisiklet, Genel, Yolculuğa dair

Bisiklet çantalarımız ve iç düzenleme

700thousandkm basak marco

Bisiklet çantalarımız uzun bisiklet yolculuklarımızda sahip olduğumuz her şeyi kuru, korunaklı ve temiz tutmak zorunda. Bisiklet çantalarına bu yüzden yüksek miktarlarda paralar ödüyoruz. Bu yazıda bisiklet çantalarımız ve iç düzenleme stratejimiz konusunda detayları paylaşacağız. Detaylı malzeme listemizde çantaların içine neler yerleştirdiğimizi inceleyebilirsiniz.

idworx opinion blt

Ortlieb tur çantaları

Su geçirmez bisiklet tur çantaları

Bisiklet, yolculuğun ana çatısı olduğu kadar bisiklet çantaları da sizi sıcak tutan giysiler, uyku ekipmanları, pasaport gibi değerli evrakları, bilgisayar, kamera gibi elektronik eşyaları ıslanmaktan ve tozdan koruyan temel ekipmandır. Uzun bisiklet yolculuklarında sürekli çanta değiştirmek, tamir etmekle uğraşmak pek tercih edilecek bir şey değil. Yolculuklar, yeni yerlerin, kültürlerin keşif edildiği, keyif alacağımız zamanlar olmalı. Yırtılan, kopan çantaları tamir etmekle uğraşmamalıyız. Bu nedenle tercih edeceğiniz bisiklet çantasının dayanımı, uzun ömürlülüğü, markanın sağladığı garanti servisi, kumaşın türü, sürtünmeye dayanımı, su geçirmezliği, kullanım pratikliği ve ağırlığı çok çok önemli.

Bisiklet çantası markaları

Yıllar içinde çeşitli markalarda bisiklet çantaları kullandık, deneyimledik. Döndük, dolaştık yine Ortlieb’e geldik. Ortlieb’in fark yaratan özelliklerini tek tek anlatmak istiyoruz. Bu marka bize sponsor olsa da olmasa da bisikletle dünya turunda tercih edeceğimiz tek çanta markası Ortlieb olur, çünkü gerçekten dünyanın en iyi tur bisikleti çanta markası!

Ortlieb‘i diğer markalardan ayıran çok önemli 5 özellik var:

700thousandkm pass del fuorn

700thousandkm pass del fuorn

1 Su geçirmezlik

Ortlieb bisiklet çantalarının dikişleri ultrasonik yapıştırma yöntemiyle yapılmıştır. Ortlieb en yüksek derecede su geçirmezlik özelliklerini karşılamak için yüksek frekanslı kaynak (HFW) kullanıyor. Su geçirmezlik özelliğini sağlayan katman iç tarafta olduğundan, çanta çizilse bile bu özelliğini kaybetmiyor.

Yüksek frekanslı kaynak (HFW)

Bu kaynak ile sağlanan su geçirmezlik, ORTLIEB ürünlerini sadece dikilmiş veya yapıştırılmış diğer ürünlere kıyasla outdoorda gerçek bir şampiyon yapıyor. ORTLIEB tarafından kullanılan kaplamalı kumaş – tüm kaynaklı dikişler dahil – 100.000 mm kolon suya maruz kaldığında sızıntıya karşı direnmeye devam ediyor! Bu aşırı su geçirmezlik derecesi, yüksek frekans kaynağı (HFW) kullanılarak elde edilir. Dışarıdan ısı uygulamak yerine HFW, kaynak yapılması gereken nesnelere yüksek frekanslı voltaj uygulanmasını içerir. Voltaj, çeşitli malzemelerdeki moleküllerin titreşmesine ve esasen ısı üretmesine neden olur. Isı ile içeriden yumuşatılan malzemeler daha sonra yüksek basınç altında birleştirilir ve kaynak, dikişi en az çevresindeki malzeme kadar güçlü kalır.

Hidrostatik basınç testi

Bir malzemenin veya kumaşın su geçirmezlik derecesini belirlemek için yaygın olarak standart bir prosedür olan ISO 811 kullanılır. Hidrostatik basınç testi olarak adlandırılan tekstilde su penetrasyonuna karşı dayanım tayini için uygulanan prosedür, kumaşın üstündeki bir tüpte tutulan bir su sütununun milimetre cinsinden yüksekliği ile ölçülen kumaşın sızmaya başladığı basıncı belirler. 4.000 mm su sütununun altına yerleştirildiğinde hiçbir sızıntı belirtisi göstermeyen bir kumaş parçası, esasen hidrostatik basınç nesnelerine dört metreye kadar daldırılmış bir derinlikte maruz kalmaya dayanabilir.

IP testi onaylı çanta kapak tipi

Yüksek su geçirmez ve toz geçirmez performans için bir diğer önemli faktör, kullanılan kapak tipidir. ORTLIEB ürünlerinde kullanılan tüm kapaklar kapsamlı çevresel simülasyon testine tabi tutulur. Bir yaygın test parametresi giriş koruması (IP – Ingress Protection) olarak adlandırılır. Başlangıçta elektrik mühendisliği alanında kullanılan IP derecelendirmeleri, açık hava rekreasyon sektöründe giderek yaygınlaşmaktadır.

Ortlieb backroller plus denim blue

Ortlieb backroller plus denim blue

Rulo kapama sistemi

Ön ve arka çantalardaki rulo kapama sistemi, iç kısmı dışarıdan ayrı tutmak için basit, etkili ve çok yönlü bir araçtır. Tamamen toz geçirmezdir ve ORTLIEB çantaların içeriğini her yönden gelecek suya karşı korur. Rulo kapama, malzemenin üst ucuna dikilmiş ince plastik takviye çubuklarından stabilitesini ve su geçirmez kalitesini kazanır. Rulo kapama sayesinde yüksekliği veya hacmi, istenilen şekilde yükünüze göre artırılabilir ya da azaltılabilir. Ön-arka çantalar, rackpack, drybaglerde rulo kapama sayesinde %100 su ve toz geçirmezlik sağlanır.

Gidon çantası ya da rulo kapamaya sahip olmayan çantalarda ise su geçirmezlik 60-90 derece açı ile gelen sprey suya karşı koruma sağlarken toz geçirmez değildir.

 

2 Pratiklik ve detay

Ön ve arka çantalar bisiklet taşıyıcılara Q.L 2.1 sisteminin pratikliği sayesinde o kadar kolay ayarlanabiliyor ki, daha hiç Ortlieb kullanmamış birisi bile rahatlıkla çantalarını bisiklet taşıyıcılara takar, ayarlarını yapar. İşte buna pratiklik diyoruz, bisikletli yolculuklarda, gidon çantasının tek elle açılması ve kolay açılması çok önemli. Çünkü sürüş esnasında tek elle gidon çantasından telefon, kamera gibi bir şeyler almamız gerekebilir. Ortlieb gidon çantasında bir de magnetik açma kapama yaptı ki işimiz daha da kolaylaştı. Ayrıca arka taşıyıcıda arka çantalarla kullandığımız rackpack M 31lt doğrudan bağlanabiliyor. Ön-arka çantaların kancaları da kolaylıkla taşıyıcıya göre ayarlanabiliyor. Ortlieb marka çantaları kullandığınızda tasarlayan kişilerin bisiklet turu yaptığını ve sizi gerçekten anladığını hissediyorsunuz. Bir malzeme eğer basit görünüyorsa, tasarımcı çok detaylı düşünmüş demektir. Ortlieb çantalar çok basit görünüyor ancak tam istediğimiz gibi, pratik, detaylı, düşünceli.

3 Dayanım

ORTLIEB’in olağanüstü su geçirmezlik kalitesi, belirli uygulamalar için geliştirilmiş belirli malzemelere dayanmaktadır. Bu malzemeler arasında bir veya her iki tarafı kaplanmış polyester, naylon ve Cordura kumaşları bulunur. Kumaşın sadece bir tarafı kaplanırsa, karşı tarafı tekstil görünümünü koruyacaktır. Bir kumaşın her iki tarafı kaplanmışsa, her ikisi de tanıdık branda görünümüne sahip olacaktır. ORTLIEB’in termoplastik kaplamaları son derece yüksek su yalıtım özelliklerine sahiptir ve bu nedenle piyasada bulunan çoğu çadır veya sırt çantası kaplamalarından çok daha üstündür.

4 Hafiflik

Ortlieb çantaları hafifletmek için her yıl geliştirmeler yapıyor. İskelette, kumaşta, bağlantı aparatlarında, vidalardaki iyileştirmeler hem ürünlerdeki fonksiyonları artırıyor hem de ürünler hafifliyor.

Aşağıda bizim kullandığımız çantalar, ağırlıkları ve hacimlerini görüyorsunuz.

Çanta tipi isim hacim/litre ağırlık/gr
ön çanta Ortlieb sport roller plus / gravel pack 25 1440
arka çanta Ortlieb back roller plus 40 1680
muz çanta Ortlieb rack pack M 31 710
gidon çantası Ortlieb Ultimate Pro E gidon çantası 7 660
ek cep Ortlieb outer bag S 1,8 105
suluk kafesi Ortlieb bottle cage 0,8 90
Toplam hacim 105,6
kamera kabı Ortlieb camera insert 7 190
sırt çantası Ortlieb light pack pro 25 lt 25 330
iç düzenleme Ortlieb ultralight drybag 1.5lt 1,5 30
iç düzenleme Ortlieb ultralight drybag 3lt 3 38
iç düzenleme Ortlieb ultralight drybag 10 lt 10 54
toplam iç düzenleyiciler hacim 46,5
5327

5 +5 yıl garanti

ORTLIEB ürünleri yok edilemez bir üne sahiptir. Ürünlerin sürdürülebilirliğini değerlendirmek için uzun ürün ömrü son derece önemlidir. Ortlieb’ in sözü % 100 su geçirmezliktir: malzeme ve üretimden itibaren ise 5 yıl garanti veriyorlar. Bu, yasal olarak düzenlenen garanti süresinden çok daha uzun. ORTLIEB ürünlerinin son derece uzun ömürlü olması (genellikle 20 yıldan fazla) çok yaşanan bir durumdur. Bugüne kadar dükkanda ve yolda o kadar çok bisiklet turcusu ile karşılaştık ki, Ortlieb çantalarını uzun yıllar kullanan o kadar çok turcu var ki, ömrünüzce kullanacağınız bir ürüne yatırım yapıyorsunuz.

Geçenlerde İsviçreli bir bisikletçi ile karşılaştık, Ortlieb ön çantasında 3-4 tane yama vardı, neden değiştirmiyorsun, nasıl oldu bu delikler dedik. Bu çantaları ikinci el aldım, yamalıydı ve hala su geçirmez, neden değiştireyim ki dedi.

Dünyanın neresinde olursanız olun, Ortlieb’in garanti işlemlerini yapan ekibine mail attığınızda bulunduğunuz ülkenin distribütörü ile iletişime geçip çantaların ya da yedek parçanın değişimini sağlıyorlar.

6 Alman malı

ORTLIEB 1982’deki kuruluşundan bu yana Almanya’da üretim yapıyor ve Alman üretim tesislerini gelecek için koruyacağını ifade ediyor. Ürünler için kullanılan ham maddelerin % 70’inden fazlası Almanya’dan temin ediliyor. Almanya’nın sosyal ve çevresel standartları uluslararası standartlara göre oldukça yüksek olduğundan ürünlerin insanlar ve çevrenin faydası güdülerek yapıldığı söylenebilir. Tüm süreçlerin% 90’ı Heilsbronn’daki ORTLIEB şirketinde “şirket içi” gerçekleşiyor.

Diğer tur çantası markaları

Ortlieb’i diğer markalardan ayıran en önemli hikaye yaratıcısının bir bisiklet gezgini olması. 1981’de berbat hava koşullarında İngiltere‘de bisiklet turu yapan Hartmut Ortlieb, ıslanmaktan koruyamadığı eşyaları için pratik çözümler keşfediyor ve Almanya’ya döndüğünde evinin garajında ilk su geçirmez bisiklet çantasını kendi elleriyle dikiyor. Çantalar çok beğeniliyor ve ertesi yıl satışlar başlıyor. Bugün Ortlieb uluslararası bir marka.

Bisiklet Gezgini tur bisikleti dükkanımızı kurduğumuz yıllarda Ortlieb ve Vaude bisiklet çantalarını aynı anda satıyorduk. Vaudeyi yakından tanıma şansımız oldu. Vaude garanti konusunda süre ve hizmet açısından yetersiz kalıyor. Çantalar daha ağır ve bağlantı mekanizmaları hantal. Bir de MSX Mainstream kullanma şansımız oldu. MSX’de sarsıntıdan dolayı sallanma daha çok oluyor ayrıca pratiklik ve ağırlık konusunda dezavantajları var. Bu markaların yanında Thule, Brooks gibi başka alanlarda uzmanlaşmış markaların da çantaları var, güzel görünüyorlar ancak denemediğimiz için yorum yapmamayı tercih ederiz. Ayrıca ucuz ama su geçirmezliği olmayan çantaları piyasada görüyoruz. Şehiriçi ulaşımda vesaire kullanılabilir ancak eğer yapabiliyorsanız su geçirmezliği % 100 olan ürünleri tercih edin.

Bisiklet tur çantası iç düzenleme taktikleri

Bisiklet çantalarını yerleştirirken yılların deneyimi ile artık otomatikleşmiş bazı genel kurallarımız var ve bu “kurallara” uymak kesinlikle tur hayatımızı kolaylaştırıyor!

Kural 1 – Aldığını yerine koy

Bisiklet çantalarınızı doğru yerleştirmenin bir numaralı kuralı daima kullandığınız her ekipmanı geri aldığınız yere koymaktır. Bunu alışkanlık haline getirirseniz, yağmurda, soğukta veya uzun bir gün rüzgârından sonra yorgunluktan bittiğinizde ve aklınız çok çalışmadığında yani zor zamanlarda hayatınızı çok daha kolay hale getirir. Bir paketleme sisteminiz olduğunda, çantalarınızın tamamının her zaman verimli kullanımını garanti edersiniz!

Kural 2 – Kategorilere ayır

İki numaralı kural, çantalarınızı kategoriye göre yerleştirmektir. Kategorili yan çantalara sahip olmak mantıklıdır, çünkü genellikle birlikte kullanılan birden çok öğeye sık sık ve hızla erişmeniz gerekir. Örneğin ön çantalarımız arka çantaya ya da rack pack’e göre daha kolay ulaşılabilir çantalar. Bu nedenle sağ ön çantada pişirme seti ve yemek ekipmanları varken sol ön çantada elektronik ve yağmurluklar ile e-kitap okuyucu var. Arka çantada akşam ihtiyaç duyacağımız giysiler ve uyku ekipmanları var.

Kategoriler

Pişirme ekipmanlarının olduğu çantanın içeriği şunlar olabilir: Kamp ocağı, tencere, mutfak eşyaları, kahve öğütücü ve kahveye dair herşey, doğrama tahtası, ilaçlar

 

Uyku çantası içeriği şunları içerebilir: Mat, uyku tulumları, çadır lambası, mat pompası, havlu,bilgisayar.

bisiklet temizlik

bisiklet temizlik

Giysi çantası içeriği şunları içerebilir: Giysiler, banyo malzemeleri, şapka, tıbbi gereçler.

 

Gidon çantası içeriği: Gidon çantası, çoğu zaman pasaport, para, güneş kremi, eldivenler, kamera, yedek batarya, mp3 çalar, kulaklık, bıçak, evrak işleri ve ıslak mendil, hafif rüzgarlık gibi hemen elinizin altında olan eşyaları içerir. Sürüş anında bile kamerayı hemen alabilmeli, m3 player ve kulaklığı takabilmeli ya da telefondan haritayı kullanabilmelisiniz. Bunların hiç biri zorunluluk değil tabi, bizim tercihlerimiz.

 

Rackpack M içeriği:yağmur ceketleri, iPad, bilgisayar, hamak, sandalye, hafif sırtçantası, yedek dış lastik,ayakkabı ve terlik, çadır, kilit, müzik aleti gibi eşyalar.

Kural 3 – iç düzenleyiciler kullan

Başarılı paketleme için üç numaralı kural, iç düzenleyiciler kullanmak, özellikle valfli drybag ‘ler kullanarak malzemeleri düzenlemek ve sıkıştırmak çok iyi bir çözüm. Çadırımızı, uyku tulumlarımızı, kıyafetlerimizi ve ceketlerimizi sıkıştırıyoruz.

Kural 4 – Alta ağır malzeme koy

Dört numaralı kural, ağırlığınızı yan çantalarınıza doldurmak. Yani, mümkün olan yerlerde çantaların alt kısmına daha ağır nesneler yerleştirmek. Ağırlık merkezinizi düşürmek, bisikletinizin yol tutuşunu iyileştirir. Ağırlığı rackpacke koyduğunuzda saga sola hafif kaymalar yaparak dengenizi sarsabilir.

Kural 5 – Sol sağ çanta ağırlık dengele

Beş numaralı kuralımız toplam kiloyu dengeleyerek çantaları yerleştirmek. İdeal olarak, bisikletinizin hem sol hem de sağ tarafları eşit ağırlıkta olmalıdır.

Kural 6 – Acil ihtiyaçlar üste koy

Altı numaralı kuralımız, gün boyunca ihtiyacınız olan şeyleri çantaların üst kısmında tutmaktır. Bizim için buna yiyecek, aletler, yağmurluk, güneş kremi, şapkalar ve ekstra katmanlar dahildir. Özellikle tamir aletlerine, ilk yardım malzemelerine ve benzinli ocak için yakıt tüpüne kolay ulaşım için biz arka çantalarımız ek dış cepler ekledik. Ortlieb ürün gamında bu ürünler outer pocket 1.8 litrelik ek bir hacim sağlarken ve bottle cage – suluk kafesine de 600mllik yakıt tankını yerleştiriyoruz.

Bonus ipucu

Ortlieb BackRoller Plus gibi rulo çantalar, diğer tüm çanta tasarımlarından çok daha fazla pratik, rulo kapama yapısı ile daha çok eşyayı rahat bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Yan çantalarımızı ‘doğru’ seviyeye kadar doldurduktan sonra bir çift ayakkabıyı sağ-sol dengeyi sağlayarak çantanın üstüne takabiliriz.

Ortlieb 2020 yılında Türkiye’de! 2013 yılında kurduğumuz Bisiklet Gezgini kapandığı 2017 yılına kadar Ortlieb’i ithal eden ve satan tek firma idi. 3 yıllık bir aradan sonra yeniden Ortlieb resmi olarak Türkiye’de olma kararı aldı. Bizim de verdiğimiz destek ile 2020’de Accell Bisiklet Ortlieb markasının resmi Türkiye distribütörü oldu. Accell Bisiklet’te hazırladığımız Ortlieb ürün videoları 700binkm YouTube kanalımızda, keyifle izlemeniz dileğiyle.