Ürün inceleme, Yedek parça

Bisiklet ayağı seçimi

bayburt of yolu soganlı dagları

Tur bisikletlerinde bisiklet ayağı kullanmalı mıyız? Hangi ayağı tercih etmeliyiz? Orta ayak mı? Arka ayak mı? Ön teker dengesi için ön ayak iyi bir alternatif olabilir mi? Bisiklet ayağı monte ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Bisiklet ayağına duyulan ön yargılar

riva bisiklet turu

Bisiklet ayağı pek çok kullanıcıya göre gereksiz, ekstra ağırlık olduğu gibi ses çıkaran, bisikletin şıklığını bozan ve işlevi olmayan bir uzuv gibidir. Okuduğumuz pek çok forumda, yorumlarda ayaklığın sökülüp atılmasını tavsiye eden kullanıcılar var! Ancak tur bisikletçiliğinde kaliteli ve ağır yüke dayanımı yüksek ayak, bisikletin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bisiklet ayağı avantajları

pletscher orta ikiz ayak

Serbest kampta, kumsallarda, çöllerde, bisikletinizi dayayacak bir ağaç bulmakla mı uğraşmak istersiniz yoksa tek bir hareketle ayağı açmayı mı? Kalabalık şehirlerde de bisikleti ayak olmadan bırakacağınız bir yer bulmak zor oluyor. Düşünün ki tek başınasınız, markete girmeniz gerek. Bisikleti dışarıya boylu boyunca seremeyeceğinize göre, dayayacak bir yer araştırmakla vakit kaybedeceksiniz. Ayrıca bisikletinizi kaldırıma ya da ağaca dayayıp, pedala taş bulup sabitledikten sonra, daha bir kaç metre uzaklaşmadan bir intihar sesi duymak istemiyorsanız, kaliteli bir ayak tercih etmelisiniz.

darlık barajı pletscher ikiz orta ayak

Bol bol düşen bisikletlerde elcik kenarlarında yırtıklar, kopmalar, kadroda çizikler de oluşuyor. Hatta düşmelerden kaynaklı kablolarda hasar, aktarıcılarda çizikler olabilir. Ve özenle korumaya çalıştığınız tur heybeleriniz, güzelim çantalarınız da bu düşmelerden zarar görecektir. Oysa sağlam bir ayakla bisikletiniz, gözünüzün önünde düzgün ve asilce durup fotoğraflarda harika pozlar verebilir. Bu şekilde bisikletinizin ve bütün ekipmanınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Bisiklet ayağı seçimi

pletscher flex arka ayak

Orta ayak, arka ayak kişisel bir tercihtir. Kadronuzda yer var ise arka ayak daha iyi bir seçim olacaktır. Arka ayakla bisikletin tek bir tarafa, sola yatmasını sağlamış olursunuz. Orta ayaklı bisikletlerde bisikleti park ettiğiniz zeminin düzgün olması gerekiyor. Kumlu, çakıllı zeminlerde denge bozulabilir ya da çantaları dengesiz yüklemişseniz zemin düz olsa bile bisiklet düşebilir. Eğimli zeminlerde de orta ayağın boyu yetersiz kalabilir çünkü ön-arka çantalar sebebiyle güç ortada olduğu için bisiklet devrilecektir. Arka ayakla eğimin durumuna göre bisikleti bir yöne yaslayarak park edebilirsiniz.

Orta ayaklar

pletscher orta ikiz ayak

Orta ayak seçiminde 2 opsiyon var, tekli orta ayak ve ikiz orta ayak.

İkiz orta ayağın tekli orta ayağa göre daha iyi bir tercih olacağını düşünüyoruz. İkiz orta ayakta yüklü bir bisiklet daha iyi dengede duracaktır. Tekrar belirtmek isteriz ki kadronuzda arka ayak takacak yer yok ise orta ayak seçimlerini gözden geçirmek de fayda var.

Ayak montajında dikkat edilmesi gereken noktalar

pletscher flex arka ayak

Bazı bisikletlerde ayak deliği olmasa da, arka üçgene takılabilecek ayaklar var. Böyle ayakların montajında, kadroda herhangi bir aşınma yaratmamak için metal temaslarının olduğu noktaları bez bantla ve şamrelle sarmak gerekir. Bez bantla sarılan kadroyu, yol sarsıntılarından ve yükten kaynaklanacak aşınmalara karşı korumuş olursunuz. Ayrıca sürüş esnasında sarsıntılardan kaynaklı ayak vidalarında gevşemeler ve düşmeler olabilir. Locktite yapıştırıcı veya oje ile vidaları sabitlemek gerekir.

pletscher orta ikiz ayak

Orta ayaklarda da tek vida var. Bu vidayı da yapıştırıcı ile sabitlemek gerekir. Bütün bisiklet ayakları sürekli açma-kapama ile sarsılır. Vidayı yapıştırmak çok önemli bir detaydır. Orta ayaklarda vidayı uzun bırakarak fiberli vida ile sıkarsanız ayaklık daha uzun süre dayanır.

Ön ayak seçimi

pletscher orta ikiz ayak

Ön ayak için çeşitli seçimler yapılabilir. KOGA worldtraveler  bisikletlerde ön ayak konfigürasyonun içinde ön taşıyıcı ile birlikte geliyor. Hebie Alman markasının da ön ayak için modelleri var, taşıyıcılara monte edilebilirler. Ancak bize göre çok kullanışlı ürünler değiller. Idworx bisikletlerimizde yük sebebiyle ön tekerin gereğinden fazla dönmesini engelemek için kadroya entegre ve furş takımının ön tarafında gidonun 90 dereceye kadar dönebileceği bir sistem dizayn edilmiş.

santos anti rotation system

Başka markalarda da furş takımına sonradan eklenebilen aparatlar var. Bize göre ön tekere böyle bir müdahale çok daha mantıklı ve pratik bir çözüm.

Pletscher İsviçre bisiklet ayak markası

Biz 700binkm olarak Pletscher marka bisiklet arka ayaklarını kullanıyoruz. İçi boşaltılmış çelikten yapılan malzeme hem hafif hem de çok dayanıklı. Farklı uygulamalar için değişik modeller var. Yeni ürünleri flex modeli ile bisiklet ayaklarının taşıma kapasitesini 25 kg’ den 50 kg’e taşıdılar. Tur bisikleti markalarının pek çoğu da ayak markası olarak Pletscher’ı tercih ediyor. Tavsiye ederiz.