700binkm kimdir?

700binkm, Basak Bulut ile Rahman Karatas

700binkm, Basak Bulut ile Rahman Karatas

Karşılaştığımız andan itibaren dünyada yaşam tutkumuzla bisikletle yollardayız. 700binkm kimdir, neden bu yola çıkıyoruz?

Başak Bulut

700binkm Başak Bulut Koçkar

Başak Bulut Koçkar

1982 Kırşehir doğumluyum. Üniversite için İstanbul’a geldim ve buraya yerleştim. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra pek çok genç gibi kurumsal bir şirkette çalışmaya başladım. Arkasından bisikletle tanıştım ve böyle gitmez deyip istifa ettim. Güneydoğu Asya’da 3 aylık bisiklet turunun ardından dönüp Türkiye’nin ilk tur bisikleti dükkanı Bisiklet Gezgini’ ni açtım. Ve 2 yıl sonra böyle de olmayacak deyip, kendimi dinlenmeye aldım. Şuaralar kurumsal bir şirkette devam ederken 700binkm ‘dünyada yaşamak’ idealimiz için çalışıyorum.

Okul hayatım boyunca Atlas dergilerinin sayfalarında başladığım gezme tutkum ve neden? sorularımın cevaplarını deneyimleyerek aramak için düştüm yollara. Türkiye’de ve Avrupa’da pek çok yeri uçak, tren ve otobüs ile turistik, kısa sürelerle gezdim. Daha sonra keşfettiğim bisiklet tutkumla bambaşka bir boyuta geçtim; bisikletle yolculuk! Yüzler ile başlayan yolculuklarım bin km’ler şeklinde devam etti. Sadece Türkiye değil Afrika, Asya ve Avrupa’da bisikletim ile 30bin üzerinde km yaptım. Dünyadaki karaları arşınlayacağım bisikletim Koçkar ‘ı 3. denememde buldum.

21 ülkede pek çok şehirde izimi bıraktım. Dünyanın her ülkesine ayak basmak ve dünyada kaybolmak istiyorum.

Rahman Karataş

700binkm-rahmankaratas-kuzgun

Rahman Karataş Kuzgun

Bakkala ekmek almaya gidiyorum deyip evden çıkan Rahman Karataş namı diğer “yerküre gezgini” gezmeye 12 yaşında başladı. Evin önünden geçen beyaz çizgileri takip etti ve gittiği her yerde insanlara dokundu, izlerini bıraktı. Standart olan herşeye karşı 🙂 Sıradışı kişiliğiyle ve inanılmaz yetenekleriyle herkesi şaşırtırken, hayatta sadece 7 saat, 7 günlük planlar yapıyor. Ve dünyanın her yerinde olmak, insanlara ve kültürlere karışmak, bozuk paralarla yaşamak istiyor. Ancak yolda ölümsüz olunacağına inanıyor ve yolun süprizlerini istiyor.

“Yapman gerekenleri yapmazsan yapmak istediklerini yapamazsın! Ama sen hep yapmak istediklerinde kal çünkü yapman gerekenler hep başkasının yapmak istedikleridir. Evrende ömrü 8 saniye olan ey insan, öleceğini çoktan unuttun.

Hırslara, mutsuzluklara, hayatı ciddiye almaya, gelecek kaygısına karşı hayatta kalmak! Ya nefes almak bir hastalıksa? Ya gerçekte uykuda yaşıyorsak? Ya uyku gerçek hayatsa? Yolların getirdiklerini algıları açarak hayatta kalmayı, döngüden çıkmayı rutini yapan Rahman Karataş her anı gülerek, üreterek yaşıyor!”

 700binkm-dünyada yaşam

700binkm_Basak_Rahman Fas bisiklet turu

Başak ve Rahman, biz, ilk karşılaştığımız andan itibaren gülüyoruz, hayatın enerjisi de herşeye gülebilmekten gelmiyor mu?

Gözlerimizi kırpmadan birbirimize baktığımız ilk anda yerküre gezgini, birlikte Güney Amerika‘ya yüklü bisikletlerimizle girelim dedi! Ve 700binkm‘ nin tiktakları atmaya başladı.

7 0 0 bin k m mi? Bir ömre sığar mı? Günde ortalama 100 km yapsak (iyi ihtimal), yılda 36.000 km, bu da 19 yıl demek…Ortalama bir dünya turcusunun 5 yıldan fazla, bisikletle yolda kalmasının nadir yaşandığı bir gezegende, öyle şovmen hareketler işte…

Yoldayız, bulduğumuz her fırsatta.

Sayacak mıyız? Evet, her kilometreyi sayacağız.

Yazacak mıyız? Evet, yolun her dokunuşunu yazacağız.

Hem yollar, sadece beyaz çizgilerle süslenmiş olanlar değil ya!

Hem gezecek sadece karalar yok ya!

700binkm Başak ve Rahman

700binkm Başak ve Rahman

Yerküredeki kara parçalarını tek tek arşınlarken ayaklarımız ve tekerlerimiz, biz her bir kıtaya karışacağız. Ha! İşte ‘7’ oradan geliyor.

Yolun ortasında bir yerlerde okyanuslara dalıp çıkacak, bilmediğimiz bir an da evrene karışacağız.

Sonun başlangıcına giden yol!

Her şeyin bir hikayesi olmalı! Bizim de var ve bu hikaye yollarda yazılıyor, trende, otobüste, yürürken, dururken, n e f e s a l ı r k e n!

700binkm Başak ve Rahman İspanya bisiklet turu

700binkm ‘bisikletle dünyada yaşam’ da çocuklarımız koçkar ve kuzgun ile dünyada dokunmadığımız ülke kalmadan, evrende bir yerlerde kaybolacağız.

Biz dünyada başkalarının değil, bizim istediğimiz zamanda olmayı seviyoruz!

Hayat aslında yolda yolculuktur!