Doğu Avrupa bisiklet rotası

Bükreş Balkanların küçük Paris’dir, barok yapılar vardır, Kiev nedir?

Kiev biletlerini aerobilet aplikasyonundan 2 ay öncesinden aldık, kişi başı 185 lira, tek yön.

Ukrayna Havayolları, bisiklet ücreti: son 24 saate kadar extra bagajı satın alırsanız %50 indirim var. Normalde extra bagaj, kutu uzunlukları toplamı (en-boy-yükseklik) 300 cm’i geçmemek ve ağırlıklar toplamı maximum 32 kg olmak şartı ile fiyat 50 eur. Normal standart zone 2 bagaj hakkı ise 23 kg check in, 7 kg kabin.

Bu koşullar altında, riske girmemek için bisikletlerimiz Koçkar ve Kuzgun’a 25 er avrodan 2 extra bagaj alıyoruz.

Bu yolculukta dönüş biletimiz yok, çünkü İstanbul’a doğru pedallıyoruz:) Bisikletleri kutulama, kutu bulma, havalimanına taşıma falan gibi yorucu hareketler olmayacak, oley..

Rota çalışmasında bütün planlama zamana bağlı. Bu turun en top noktası bizim için Transfagaraşan geçişi olacak. Rotamızdaki 3 ülkeden aktif şekilde geçiyor olacağız: Ukrayna’da Lviv’den başlayıp Karpat dağlarını pedallarken, Romanya’da Cluj-Sibiu üzerinden Transfagaraşan, Bükreş, Bulgaristan’da ise Varna, Burgaz’dan geçerek Dereköy sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapacağız.

Maximum 2200 mr lere çıkmayı planlıyoruz. Rotamız yine bolca köylerden geçecek. Vahşi hayvanlarla ve sivrisineklerle savaş vermeye hazırlıklıyız.

Romanya’nın bisiklet yolculukları için muhteşem, zengin bir ülke olduğunu biliyoruz, sıra deneyimlemeye geldi.

Yüksekliğin arttığı noktalarda kış koşullarına dayanıklı malzemelerimizi de yanımıza aldık, termal içlikler, kalın çoraplarımız ve polarımızda yanımızda..

Ocak ayında Portekiz’in en batısından İspanya’nın en güneyine yaptığımız keşifler çağına yolculuk turumuzda sıcaklıklar 8-15 arasında değişiyordu ve bolca yağmur vardı. Doğu Avrupa turumuzda sıcaklıkların 15-30 derece arasında değişmesini bekliyoruz, 2000 mr lerde ise 0 derecelere gece sıcaklıklarının düşmesi muhtemel. Ocak ayında bolca okyanus, deniz, boğaz, deniz feneri görmüştük. Şimdi ise sıcaklığın da verdiği cesaretle iç kesimlere girip Karpatlara tırmanıyoruz.